Google+

Mardin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

283812 Ara 2015Lokasyon Detay

"Doğu'nun medeniyet beşiği"

Mardin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan bir büyükşehir olan Mardin, 779.738 kişilik bir nüfusa sahiptir. Dicle Nehri yakınında bulunan kent kayalık bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Mardin halkının büyük bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Kentin ekonomisine diğer bir katkı da turizm sektöründen gelir. Mardin'deki halkın sosyal yapısı çok zengindir. Kentte Kürtler, Süryaniler, Hıristiyanlar, Yahudiler, Ezidiler, Araplar, Ermeniler ve Türkler yaşamaktadır. 

Mardin tarihi geçmişi MÖ 3000 yılına kadar uzanan bir şehirdir. Sümerler, Hititler, Akadlar, Asurlular, Urartular, Persler ve bunların dışında onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Şehir her topluluk tarafından farklı adlandırılmıştır. Mardin kelimesinin kökeni ise Süryanilerin buraya 'kaleler şehri' anlamına gelen "Marde" demesine dayanır. Kentin adı farklı kullanımlar sonucu Mardin halini almıştır. Ayrıca halkın büyük bölümü şehre 'Merdin' demektedir.

Farklı uygarlıklar tarafından işgal edilen ve  yönetilen Mardin, derin bir tarihi geçmişe sahiptir. Bunun doğal bir sonucu olarak kentte birçok tarihi eser bulunur. Ünü yurt sınırlarını aşmış olan geleneksel Mardin evleri, bin yıllık tarihe sahip Mardin Kalesi, 1600 yıllık Deyrul Zaferan Manastırı bunlardan bazılarıdır. Dini hoşgörünün simgesi olan Mardin'de kiliseler, camiler, manastırlar neredeyse yan yanadır. Tarihi güzelliklerinin yanında onlarca sayıda doğal güzelliğe de ev sahipliği yapan Mardin'de zamanın yıllar önce durduğunu hissedeceksiniz. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Mardin ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-