Şirince Mutfağı

Şirince’nin lezzet kapısı daha köye gelmeden, Selçuk’ta başlıyor. Sazlara dizili çöp şişlerin tadına doyum olmuyor. Çöp şişin yanı sıra, Selanik usulü sebzeli güveç, köyün otlarından yapılan organik salata, gözleme, mürver şurubu ve dibek kahvesi bunlardan birkaçı sadece. En önemli lezzeti, köy kahvaltısıdır. Saati fark etmeksizin Ege zeytinyağı ile başlayan kahvaltı, nefis köy ekmeği, köy reçelleri, doğal peynirler, Ege’nin zeytinleri ve çeşit çeşit kahvaltılıkla sürüyor. Çevresi üzüm bağlarıyla çevrili köyün hemen her evde yapılan şarabını da unutmamak gerekiyor.

Popüler restoranlar

Artemis Restoran-Şarap Evi: Tarihi bir atmosferde lezzetli yemekler sunan bu mekân bir zamanlar Rum Okulu olarak hizmet vermekteydi. 150 yıllık taş binada, başta mezeler olmak üzere, kabak çiçeği dolması, keşkek ve köy şarabı içmeyi ihmal etmeyin.

Nişanyan Evleri Restoran: Restoranda televizyon yerine klasik müzik olması, burada huzurlu bir yemek yeneceğinin habercisidir. Özenle hazırlanan sofraları, siparişe göre o anda hazırlanan lezzetli yemekleri ve ortam keyif veriyor. Topuk ve Gürcü mantısı mutlaka tadılması gereken lezzetler. Şarap seçenekleri de çok başarılıdır.

Kırkınca Restoran: Özellikle ot kavurması ve keşkek bu restoranı unutulmaz kılıyor. Ana yemek olarak sunulan Kırkınca kebap da, mutlaka tadılması gereken bir lezzettir. Özenli ve güler yüzlü servisiyle, gidenin bir daha gitmek istediği bir mekândır.

Mercan Restoran: Kahvaltı için gidenlerin, öğle yemeğine ve akşam yemeğine de dönüp geldikleri bir lezzet merkezidir. Kahvaltı menüsü hem çok zengindir, hem de menüdeki her şey ev yapımıdır. Özellikle akşam menüsündeki sac kavurma ve şevketi bostan, güler yüzlü hizmetle birlikte bu mekânı eşsiz kılıyor.

Ege Sofrası: Yılın her dönemi açık olan restoran, yol üstündeki ilginç tabelasıyla dikkati çekiyor. Merdivenlerle çıkılan restoran kısmında huzur ve lezzet bir aradadır. Lahana dolması, kabak çiçeği dolması, içi peynirli biber dolması, mantı, ot kavurması, sacda kuru fasulye ve sıcak ekmektir. Mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri Ege Sofrasıdır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.