Yedigöller Mutfağı

Yedigöller’de tek seçenek alabalıktır. Buradaki göllerde, son derece lezzetli alabalıklar yetişmektedir. Balıkçıların, Abant’tan getirdikleri alabalık türü, buranın doğal alabalığının yumurtalarını yiyerek, yok olma noktasına getirse de, 1969’da Milli Park kurulunca alabalıklar kurtulmuştur. Türkiye’nin ilk alabalık üretim istasyonu olan merkez, hala faaliyetini sürdürmektedir. Mangalda güzel bir alabalık ziyafeti için, buradan alabalık satın almak da mümkündür. Eğer satın almak yerine kendi balığınızı tutmak isterseniz, ücretini ödemeniz yeterli olacaktır. Yeter ki, yanınızda olta takımınız ve biraz ekmek içi olsun.

Popüler restoranlar

Milli park alanı içinde, pikniğe gelen günübirlikçiler için tahta masalar ve ocaklar mevcuttur. Yiyecek ve içeceklerinizi mutlaka yanınızda götürmelisiniz. Çünkü Yedigöller’deki tek yemek seçeneği alabalıktır. Kamp alanları ve bungalovların olduğu bölgede kır gazinosu ve büfe gibi tesisler de mevcuttur. Ancak menüler, alabalık ve tost çeşitleri ile sınırlıdır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.