Wroclaw Hakkında Bilinmesi Gerekenler

city-178-1104.jpg

Şehrin diğer bilinen adıyla Vratislavia veya Breslav, Polonya’nın Silesya bölgesinde tarihi kimliğe sahip bir yerleşim yeridir. Şehir 1000 yıllarında Piast Hanedanlığı tarafından bölgenin fethiyle kurulmuştur. Bu tarihten sonra ehir hızlı bir şekilde ticaret merkezi olmaya başmıştır ve Wyspa Piaskowa (Kum Adası) tarafına doğru genişlemiştir. 11. yüzyıl başında şehirde 1000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir.

Sırasıyla Bohemyalılara ve tekrardan Polonya Krallığı’na, sonrasında ise Silesya Düklüğü’ne geçen şehir, 1241 yılında Moğollar tarafından yıkılmıştır. Şehir sonraları Almanlar tarafından tekrardan dolmaya başlamıştır. Konumu itibariyle etnik grupların ve ülkelerin kesişme noktasında olan şehir çok kültürlü bir bölgedir, dinamik yapısıyla hızlı değişimler göstermektedir. Ardından 16. yüzyılın Avrupa’daki en büyük gücü olan HabsburgHanedanlığı’na geçen Silesya bölgesi ve Breslav (Wroclaw) Protestanlığa geçmeye başlamış, fakat Hanedanlık tarafından Mohaç Savaşı sırasında bölgede konakladığı için Protestan kalmalarına izin verilmiştir. Daha sonraki 30 yıl savaşlarında bölge büyük zorluklar çekmiştir.

Habsburg Hanedanlığı döneminde şehrin Alman nüfusunda artış Leh nüfusunda düşüş görülmüştür. Çoğu Leh kökenli insan bu dönemde Almanlaşmıştır. Sonraları Prusya Krallığı’na bağlanan Wroclaw Almanya İmparatorluğu döneminde nüfus olarak büyük artış yaşamıştır. 1871 yılında 208,000 olan nüfus, 1910 yılında 512,000 kişiye çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrası nüfusunun çok ulusluluğu ve Çekler – Polonyalılar – Almanlar tarafından paylaşılamaması nedeniyle oldukça zor zamanlar geçirmiştir. Sonunda Silesya ve Wroclaw, 2. Dünya Savaşı sonrası Polonya topraklarına katılmıştır.