Google+

Arama formu

Korfu Mutfağı

Korfu Mutfağı

Akdeniz’in bir incisi sayılan Korfu, balık ve zeytinyağlı yemekleri ile ön plana çıkmaktadır. Geçmişten bu yana bir balıkçı mekânı olan Korfu, bu durumu mutfağına da en iyi şekilde yansıtmıştır. Korfu’ya gitmişken mezelerini ve balık ürünlerini tatmadan geri dönememek gerek. Gastronomik açıdan oldukça lezzetli ve sağlıklı olan Korfu mutfağı sizleri bu kültürü tatmaya davet etmektedir. Korfu’da hem İtalyan hem de Yunan yemekleri oldukça popülerdir.

Korfu’da nerede yemek yenmeli diye sorarsanız sizlere önerebileceğimiz ilk yer 1932 yılından beri faaliyet gösteren Rex adlı restorandır. Bu restoran mezeleri, salataları ve geleneksel Yunan yemekleri ile oldukça ünlüdür. Ayrıca restoran Kapodistriou Caddesi’nde yer almaktadır. Yunan yemeklerinin yanında İtalyan yemekleri de tatmak isteyen ziyaretçilere önerimiz ise La Cucina restorandır. Diğer mekânlara göre fiyatı biraz yüksek kalsa da hizmet kalitesi ve yemek çeşitleriyle sizleri her açıdan memnun bırakmaktadır. Bu restoranın özellikle hamur işi ürünleri oldukça meşhurdur.

Korfu’da yiyebileceğiniz en ünlü ve geleneksel yemekler arasında öncelikle bourdetto gelmektedir. Korfu Adası’nın en ünlü balık yemeği olan bourdetto, iskorpit balığından yapılmaktadır. Çeşitli baharatlarla tatlandırılan bu yemek beyaz şarap ile özel olarak servis edilmektedir. Bunun yanında Korfu’da yiyebileceğiniz diğer bir lezzet arasında pastitsada bulunmaktadır. Pastitsada, balık yerine et kullanılarak yapılan bir yemektir. Yapımında özel olarak şarap kullanılmaktadır. Ayrıca Korfu’da özel olarak sofrito sosunu da denemenizi tavsiye ederiz. Bu sos, özel bir İspanyol sosudur ve içerisinde domates, sarımsak, soğan ve baharat aromaları kullanılmaktadır.

Korfu’da sizler için önerebileceğimiz mekânlar arasında ise şunlar bulunmaktadır: Captains, Klimataria or Grapevine, To Fagopotion, Harma Cafe Snack Bar, Maska Taverna, Ambelonas Corfu, Junipers Restaurant ve Taverna Minore,

Korfu’da tatlı da oldukça özel bir yere sahiptir. Bu tatlıların başında koz helvası ve kumkat tatlısı bulunmaktadır. Kumkat mevesi ile yapılan kumkat tatlısı oldukça sağlıklıdır. C vitamini açısından oldukça faydalı olan bu tatlı, Yunanistan’ın en özel ve lezzetli tatlısıdır. Sizler de Korfu’ya geldiğinizde ülkeye ve bölgeye ait bu enfes tatları denemelisiniz.


Korfu Turları