Parga Genel Bilgiler / Rehber

Yunanistan’ın İyonya kıyılarında yer alan Parga küçük bir tatil kasabasıdır. Epirus bölgesindeki bu küçük yerleşim yeri Igoumenitsa ve Preveze şehirleri arasında bulunuyor. İyonya Denizi’nin tenha bir koyunda yer alan Parga ziyaretçilerine yoğun bir ada hissi yaşatır. Bir dağın yamacı boyunca inşa edilen renkli evlere sahiptir. Eşsiz güzelliğinden dolayı İyonyalıların Gelini olarak da bilinen Parga, Epirus’taki en güzel tatil beldelerinden biridir. Pitoresk kasaba Venedik Kalesi’nin altındaki bölgede amfi tiyatro tarzında inşa edilmiştir. En kozmopolit tatil bölgelerinden biri olarak kabul edilir. Parga’daki daimi nüfus son verilere göre 4 bin civarındadır. Dar sokaklar, geleneksel binalar, eski mahalleler, kale ve hatta geleneksel tavernalar Parga’ya ada hissi veren özel bir atmosfer sunuyor.

Eski çağlarda şimdiki isminin türetildiği Parayeiros olarak bilinen Parga, tarihi boyunca farklı milletlerin egemenliği altında yaşamıştır. Buradaki ilk kaleyi 14. yüzyılda Normanlar kurmuştur. Daha sonra Venedikliler, Fransızlar, İngilizler ve Türkler tarafından ele geçirilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde sadrazamlık yapmış Pargalı İbrahim Paşa’nın doğduğu yerdir. 1913 yılında Balkan Savaşları sırasında bağımsızlığını Osmanlı İmparatorluğu’ndan kazanmıştır. Günümüzde turizm odaklı bir tatil kasabası olan Parga’da balıkçılık oldukça yaygındır. Burayı ziyaret etmek için pek çok sebep bulabilirsiniz. Zarif koylarla süslenen kasabanın en ilgi çekici özelliği harika plajlara sahip olmasıdır. Valtos’tan Lichnos’a kadar birçok güzel kumsal bulabilirsiniz. İyonya Adalarına giden tekneler ve Adriyatik’te huzurlu yolculuklar vadeden yelkenli gemiler için de mükemmel bir üs konumundadır. Özellikle Korfu Adası’na düzenlenen turlar Parga üzerinden yapılmaktadır. Fantastik Yunan yemeklerini yiyebileceğiniz bu harika kasabada birbirinden eğlenceli festivallere de katılabilirsiniz. Ağustos ayında PanagiaAdası’nda düzenlenen Halk Müziği Festivali Pargina, tarihî canlandırmalar ve tekne şovları da sunan sıra dışı bir festivaldir.


Parga Nerede?

Yunanistan’ın batı sahili üzerinde yer alan Parga, İyonya Denizi kıyısında muhteşem bir noktada konumlanmıştır. Aynı zamanda Epirus bölgesinde bulunan bu kasaba Preveze’nin idari bölgesi içinde yer alıyor. Parga’nın başkent Atina’ya uzaklığı 433 kilometredir.


Parga Gezilecek Yerler

Yunanistan’ın tarih dolu yüzlerce kasabasından biri olan Parga, doğal güzellikleriyle de öne çıkan bir tatil kasabasıdır. Burada İyonya’nın güzel sularına bakan temiz plajlarda yüzebilir, yüzlerce yıllık Parga Kalesi’ni gezebilir ve Yunan tavernalarında eğlenebilirsiniz.

Parga Kalesi
Şehre bakan bir tepenin üzerinde yer alan Parga Kalesi, şehri anakara ve denizden korumak için inşa edilmiştir. Başlangıçta 11. yüzyılda bölgeyi korsanlardan korumak için inşa edilen bu yapı, 13. yüzyılda Venedikliler tarafından güçlendirilmiş ve yeniden inşa edilmiştir. 1537’de Barbaros Hayrettin Paşa yönetiminde kale ele geçirilmiş ve bir bölümü tahrip edilmiştir. 1572’de Venedikliler kaleyi tekrar yenilemiştir ancak akınlar karşısında daha fazla dayanamayan kale yeniden yıkılmıştır. Bunun üzerine Venedikliler kaleyi dördüncü kez en sağlam şekliyle inşa etmiştir ve günümüze kadar ayakta kalmıştır. Şehre hâkim konumuyla harika manzaralara tanık olabileceğiniz Parga Kalesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Town Beach
Şehir merkezine yürüme mesafesindeki Town Beach kısa bir kumlu plaj olsa da, gür ve yeşil ağaçlarla bezenmiş Panagia Adası’nın manzarasına sahip olduğu için çok tercih ediliyor. Parga Plajı olarak da bilinen burada oteller, tavernalar ve sahil kafeleri gibi birçok tesis bulabilirsiniz. Temiz suları ve spor tesisleri sayesinde turistlerin ilgi odağı olan bu güzel sahilde doyasıya yüzebilir, keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Valtos Beach
Valtos Plajı
, Parga Kalesi’nin bulunduğu tepenin aşağısında, Parga’nın batısında bulunur. Şehir merkezinden yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Yunanistan’ın en iyi plajlarından biri olarak kabul edilen Valtos, 3 kilometre uzunluğunda büyük bir plajdır. Küçük yumuşak çakıl taşları, çevresindeki yeşil tonlar ve berrak derin suları sayesinde popülaritesini koruyan doğal bir cennet burası. İyonya Denizi’ni keşfetmek için kano kiralayabilir, jet-ski gibi su sporları yapabilirsiniz. Sahil şeridinde birkaç küçük otel de bulunur. Deniz kenarında dinlendirici bir gün geçirmek için harika bir seçenektir.


Parga’ya Nasıl Gidilir?

Parga’da havalimanı bulunmamaktadır. Kasabaya en yakın havalimanı Korfu Adası’nda yer alıyor. İstanbul’dan Korfu Adası’na Atina aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Tek aktarmalı uçuşlarda yolculuk ortalama olarak 4,5 saat sürmektedir. Korfu’dan kalkan feribotlar ile öncelikle Igoumenitsa’ya oradan da otobüsle Parga’ya ulaşabilirsiniz. Eğer Parga’ya Atina üzerinden ulaşmak istiyorsanız, 10 saatlik bir otobüs yolculuğunu göze almanız gerekiyor.

Parga ile İlgili

Parga Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa