Google+

Arama formu

Dünyadan 10 İlginç Bebek Geleneği

Dünyadan 10 İlginç Bebek Geleneği

Dünyaya baktığımız zaman pek çok gelenek, ritüel görüyoruz ve bunlar gerçekten eğlendirici, ilgi çekici olabiliyor. Fakat açık konuşmak gerekirse bebeklerle ilgili olan bu 10 tanesinden bazıları biraz zalimce. İşte şaşırtıcı 10 yenidoğan geleneği.
Kaynak: http://www.toptenz.net/10-bizarre-baby-customs-around-world.php

1.Bebeği Kaynamış Süte Adeta Banmak!
Bu gelenekte yenidoğanlar kaynamış sıcak sütle babaları tarafından banyo yaptırılıyorlar. Gelenek genellikle Hint tapınaklarında ve pek çok kişinin önünde yapılıyor. Hindu rahipler tören esnasında kutsal sözler ve ilahiler söylüyorlar. Süt toprak bir kabın içinde kaynadıktan sonra baba bebeği alıyor ve bacaklarını sütün içine sokuyor. Ardından bebeğin vücuduna sıcak sütten döküyor. Tören burada bitmiyor tabii, baba aynı işlemi kendine de yapıyor ve sütü kendi üzerine de döküyor. Böylece bebeğin kutsanmış olduğuna inanıyorlar. Hükümet ise acı verici bu ritüele katılmıyor ve yasaklıyor.

Dünyadan 10 İlginç Bebek Geleneği

2.Bebekleri Sıfırın Altı Sıcaklıkta Dışarıda Bırakmak
İsveç’te yaygın olan bu gelenekte ebeveynler bebeklerini şekerleme zamanlarında dışarıda bırakıyorlar, burada önemli olan nokta havanın sıfırın altında olması. Pek çokları bunun tehlikeli olduğunu  düşünse de İsveçli aileler buna katılmıyor. Onlar için bebeklerinin bu ortama maruz kalması ve alışması daha sağlıklı ve uyumlu büyümesine katkı sağlayacak bir olay. Ayrıca bebeklerini dışarıda bırakmalarının daha uzun ve kesintisiz bir uyku sağladığını da ekliyorlar.
Sadece aileler değil Stockholm’ün dışındaki bazı kreşler de 3 yaş altındaki çocukların şekerleme zamanlarını dışarıda yapmasına izin veriyorlar böylece hastalıklardan korunduğunu düşünüyorlar.

Dünyadan 10 İlginç Bebek Geleneği

3.Yenidoğan Bebeği 3 Ay Boyunca Yere Değdirmek Yok!
Endonezya, Bali’de yenidoğan bir bebeğin 3 ay süresince kesinlikle yere temas etmesi yasak. Çünkü bebeğin doğduğu zaman ruhlarla iletişim halinde olduğuna inanılıyor ve yere değmesi kutsal bir şeyi kirletmek, lekelemek anlamına geliyor. Pek çok Bali’li bunun kutsal ve önemli bir gelenek olduğunu düşünüyor. 3 ay boyunca bebek annesi, babası, büyükannesi, büyükbabası, akrabaları ve komşularına kadar herkes tarafından kucakta taşınıyor.  Böylece aileye de bu önemli süreçte yardım edilmiş oluyor. 105 günün sonunda bebek nihayet toprak anayla temas edebiliyor.