Google+

Arama formu

ANTAKYA TİTUS TÜNELLERİ

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Yolumuz Hatay'dan geçtiğinde görülmesi gereken yerlerden biri de Titus Tünelleri idi. İnsanın kültürel evriminde, her koşulu kenara ayırdığımızda su vazgeçilmez bir yer tutuyor. Yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli bu sıvı, insanoğlu tarafından oluşturulan kültürel hareketliliğinin de önemli unsuru olarak da algılayabiliriz. Su ve yaşam ayrılmaz ikili... Kentler onun yanına kurulur, besinler onunla yeşerir, büyür, yaşam onunla işlevselliğini kazanır.

Hatay

Roma su mühendisliğinin en önemli tesislerinden biri de Hatay'ın Samandağ İlçesi'nin Çevlik Mevkii'nde yer alan Titus Tünelleri, “Çevlik Tüneli” olarak da adlandırılıyor. Tünelin bulunduğu alan tarihte “Seleukeia” olarak adlandırılan antik kentin yanında yer alıyor. Bu bölgeyi ziyaret ettiğimizde tünelle, antik kentin iç içe olduğunu net bir şekilde görüyoruz.

Hatay-1

Hatay bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Antik kent, Büyük İskender'in önemli generallerinden Antigonos Monophtalmos'un bir kısım halkı bu bölgeye nakletmesiyle kuruluyor. Bol yağışlar sonrası gelen seller, zamanla Seleukeia Pieria liman kentini tahrip etmeye ve alüvyonla doldurup kullanılmaz bir hale getirmeye başlayınca, İmparator Vespasianus döneminde dağın bir bölümünü delerek bir tünel açılması ve sellerin getireceği alüvyonlardan kurtarılması düşünülüyor ve tünel inşasına başlanıyor.

Hatay şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Jasmin Konak Butik Otel, Anemon İskenderun, Waxwing Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Zeyn Hotel, Teras Aqua Park Otel Spa, Aykut Palace Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Güngör Ottoman Palace Antakya, Hattuşa Vacation Termal Club Erzin, Waxwing Hotel tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Hatay aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hatay-2

Titus'un imparatorluk döneminde tamamlandığı için tünel ismini imparatordan alıyor. Etrafı dolaştığımızda yapılışıyla ilgili kitabelere ayrıca tünelin yanında su kemerlerine rastlıyoruz. Yüzlerce insanın emeğiyle oluşan tünelde bir saatlik oluşum hikâyesinin düşlerine dalarak soğuk, nemli ve sadece doğanın sesi eşliğinde dolaşıyorum.

Hatay-3

Titus Tünelleri'ne Nasıl Gidilir?
 
Hatay'ın Samandağ İlçesi'ne 15 dakikalık mesafede Çevlik Mevkii’nde, racınızla rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerde bulunuyor. Gelirken ayağınıza rahat bir ayakkabı ya da spor ayakkabı giymeyi unutmayın!!! Görmeden de geçmeyin.


serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...