Lübnan'ın başkenti Beyrut'a yılbaşı tatilini fırsat bilip üç günlüğüne gezmeye gittim.Beyrut uçakla İstanbul'dan bir buçuk saat uzaklıkta, vize gerekmiyor. Önceden İsrail'e gitmemiş olmanız gerekiyor İsrail'e gidenleri Lübnan'a almıyorlar bilginiz olsun. Aramızda saat farkı normalde yok, fakat diğer ülkeler gibi biz saatlerimiz geri almadığımız için bir saatlik fark söz konusu. Havaalanı Beyrut merkeze yakın ,alandan çıkıp hemen şehir trafiğine karışıyorsunuz.

İlk dikkatimi çeken Beyrut modern, güzel, evlerin çoğu lüks, arada savaş yıllarından kalma kurşun izi taşıyan binalar var. Heryerde nargile içiliyor.Hemen hemen her sokakta ya da köşe başında polis veya asker göreceksiniz,şaşırmayın.

Lübnan'ın Akdenize kıyısı yaklaşık 225 kilometre başkent Beyrut da kıyı şeridinde.Yazları çok sıcak olacağından gitmek için yazı seçmedim. İlkbahar ve sonbahar en güzel zamanları ben yılbaşında gittiğimde sıcaklık 15 derece civarında idi gayet rahat bir gezi yaptım.

Beyrut'ta gezmeye Corniche' ten başladım. Corniche sahil demek.15 kilometre boyunca uzanıyor. Yürüyüş yapabilir, kafelerde oturabilirsiniz. Beyrut'un  tek halk plajı da burası, diğer plajlar hep özel. Meşhur Güvercin Kayalıkları da burada. Bayrock Cafe'de oturup güvercin kayalıkları ve Akdeniz'e karşı keyif yapabilirsiniz.

Sahilde oturup bir şey yiyip içmek için Zaitunay Bay ismini verdikleri marinayı da tercih edebilirsiniz.

Güvercin Kayalıklarında yazın atlama yarışmaları yapılıyormuş. Sahilden şehir merkezine girince Roma kalıntıları, Başbakanlık, Parlemento binalarını görerek gezmeye devam edebilirsiniz. Hamra Caddesi yine gidilebilecek yerlerden.

Downtown semti savaşta tamamen yıkılmış tekrar inşaa edilmiş bir semt.Bir çok ünlü markayı Chanel,Rolex ...gibi burada bulmanız mümkün. Mavi kubbeli Mohamed El-Amin Camii, Yıldızlar Meydanı (Place Etoile) ve Saat Kulesi de yine görülecek yerlerden. Yıldızlar Meydan'ındaki saat kulesi savaş da kırılmış tekrar birleştirmişler. Yılbaşı kutlamaları havai fişek gösterileri bu meydanda oldu.

Beyrut'un içinden biraz ayrılıp yirmi dakika giderseniz Lübnan dağlarının eteklerinde Köpek nehri ve vadisi kenarında Jeita Mağaraları'na ulaşabilirsiniz. Belli bir yere kadar arabayla daha sonra  teleferikle çıkılıyor. Aşağı ve yukarı olmak üzere iki adet mağara var.Devasa sarkıtlar dikitler görmeniz mümkün. Aşağı mağaradaki gölde motorlu teknelerle kısa bir gezinti yapmanızı tavsiye ederim. 

Fotoğraf çekmek yasak olduğu için mağaraların içini çekemedim. Buradan ayrılıp yirmi dakika daha giderseniz Jouni'ye ulaşabilirsiniz. Buradan Harassia'ya çıkıp 15 ton ağırlığındaki Meryem Ana Heykeli'ne merdivenlerden tırmanırsanız  eşsiz Beyrut manzarasını izleyebilirsiniz.Heykelin arkasında Büyük Katedral yer almakta. Çıkarken de inerken de teleferik kullanabilirsiniz.Ben Harissa'dan inerken iki farklı teleferiğe bindim manzara seyrederek yaklaşık on dakikada indim.

Yolunuza az daha (on beş yirmi dakika ) devam ederseniz Finike Liman Şehri Byblos'a geleceksiniz. Ben önce sahilde Lübnan mezeleri ve balık yedikten sonra antik kenti gezdim. Alfabeyi ilk Finikeliler bulmuş, alfabeyle ilgili en eski eserde Byblos'da bulunmuş.

Gelelim Lübnan mutfağına ,Beyrutta ne yenir ne içilir. Lübnan mutfağı genelde mezeler ve kebaplardan oluşuyor. Nohut çok kullanıyor. Humus nohutla yapılan mezelerin başında geliyor. Türkiye'dekilerden çok daha lezzetli humusları var tadmanızı öneririm.

Falafel (nohut köftesi) ,Lebeniye (nohutlu yoğurt çorbası),Zahter salatası  (taze kekik ),Kibbe (içli köfte) Fattuş (semizotu salatası) tabule ( maydanoz ,ince bulgur domatesle yapılan salata),FattetEggplant (yoğurtlu nohutlu köfteli meze) ,Mutebbel (patlıcan ezme),Ashta (üzeri kaymaklı künefe) Beyrutta yiyebileceğiniz bir kaç Lübnan lezzeti.Bunları tadabileceğiniz en meşhur restorant Abd-el Wahap.Gitmeden rezervasyon yaptırın.Harika lezzetler tadabileceğiniz kaliteli bir mekan.

Beyrut'ta sofraya ilk önce kuruyemişler geliyor. Kabakçekirdeği hemen hemen her yerde mutlaka masada. Abd-el Wahap'ta yemeğime Almaza denen Lübnan birası eşlik etti hafif ve güzeldi.

Lübnanda Arak adını verdikleri rakıları var onu da içtim.Bizdekinden farklı karafakide suyla karıştırıp minik rakı bardaklarıyla servis ediyorlar.

Arak içip güzel yemekler tatdığım  restaurant Kababji idi.Amerikan Üniversitesinin karşı sokağında. Kahvemi marinada içtim. Kahve sunumları aşağıdaki gibi, bizdekinden biraz daha sert kahveleri var. Tabii yanında herkes nargile içiyor.

Gece hayatı için Gammayzeh semtini tercih edebilirsiniz.Skybar, Budha Bar gidebileceklerinizden birkaçı. Beyrut'tan hediyelik ne alabilirim derseniz kuruyemiş, Ortadoğu tarzı kıyafetler, ahşap tavla ya da takı kutuları, magnet alabilirsiniz.Hediyelikleri ben Byblosda hediyelik eşya satan dükkanlardan oluşan bir caddesi var oradan aldım ,kuruyemişi de havaalanından.

Üç gün nasıl geçti anlamadan, güzel anılar ve dostluklarla Beyrut'tan döndüm. Gidip görmenizi üç ya da dört gün ayırıp gezmenizi öneririm.

www.sarimutfak.blogspot.com