Google+

Arama formu

CEP ŞEHİR, TORUN

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Dar sokakları, 150 bin nüfusu ile cebe sığacak kadar küçücük olması nedeniyle bu ismi alan, eski çağı kapatıp yeni çağı açan ünlü bilim adamı Mikolaj Kopernik’in şehri olan Torun, Polonya'nın gerçek Gotik-Barok tarz mimarinin tek örneği yapılarını içeren eski bir ortaçağ şehri.
Torun

Polonya’daki gotik tarzı mimarinin tek örneği yapıları eski ve modern şövalyeleri, tarihi ve otantik karakteri ile 1977’de Unesco Dünya Mirası listesine alınmış.
Torun-1

Savaş sırasında bombalanmış ancak Varşova, Gdansk gibi çok fazla harap olmadan kurtulmayı başarmış ve otantik karakterini korumuş. Töton şövalyelerinin de şehre gelmesi ile daha önem kazanmış bir şehir.
Torun-2

1473’de Torun’da doğan ve bilimde bir çağ açan ve dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuralını açıklayan Mikolaj Kopernik’in tam olarak hangi evde oturduğu bilinmemekle birlikte oturduğu iddia edilen 3 evi de ziyaret ediyoruz. Şehrin merkezindeki heykeli 1853 yılında Alman bir heykeltıraş tarafından Berlin'de yapılarak bu kente getirilmiş.
Torun-3

Profesör olması nedeniyle cübbesi üzerinde, astronomi bilgisi nedeniyle sağ eliyle gökyüzünü işaret etmekte, sol elinde ise yörüngeleri ve burçları gösteren bir küre tutmakta.

Torun şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz J&J Apartments Łazienna 30 Pensjonat 10, Apartament Wenecja, Dobry Adres güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartament Mio Duo, Apartament F&J #12, Blue Velvet Premium Apartments II. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartamenty Świętego Jakuba, Best4Stay Apartment, Hotel Kopernik gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Historic Torun Central Rooms, Hostel Orange, Hostel Orange Plus tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Torun aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Belediye binası 40 metre yükseklikteki saat kulesi ile şehrin en yüksek binası, giriş kapısı üzerindeki melek sembolü, elinde tuttuğu bir anahtarla bizlere “kapılarını açtığını” göstererek “şehrimize hoşgeldiniz” diyor.
Torun-4

18.yy’da klasizmden etkilenmiş geç dönem barok mimarisi tarzında inşa edilmiş olan Aziz Ruh Kilisesi’nin içi oldukça görkemli.
Torun-5

Torun denince akla ilk gelen ve tüm ülkede satılan “piernik” kurabiyelerinin tadına bakmadan ayrılmıyoruz, Vistula nehri üzerinde kurulmuş bu şirin kentten.
Torun-6

İlk başlarda karabiberle yapılmaya başlanan bu kurabiyeler daha sonra tatlandırılmış ve marmelatlı, çikolatalı, tarçınlı gibi çeşitleri ile ünü tüm ülkeye yayılmış.


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...