Krakow ve Schindler'in Fabrikası

Schindler’in Fabrikası’na gidiyoruz. Fabrika’nın yapımı 1939 – 1943 seneleri arasında. Fabrika şu an bir müzeye dönüştürülmüş. “Schinder’in Listesi” filmini hatırlarsınız, hatırlamıyorsanız, ya da hiç izlemediyseniz mutlaka ve mutlaka izleyin.

Film zaten gerçek yaşam öyküsü. Ben izlemeyenlere özetle şunu şöyleyebilirim; Schindler başlarda çok parası olmayan işsiz güçsüz bir adam. Sonra çeşitli bağlantıları kullanıp orduya mal tedarik etmeye başlıyor. Daha sonra üretime geçiyor. Ve Naziler’le yakınlaşıyor. Ancak içlerine girdikçe katliamı görüyor ve bu sefer naziler ile şu tarz anlaşmalar yapıyor. “Ben size 500 tencere vereyim, Siz bana fabrikada çalıştırmam için 10 yahudi verin” Bu sayede asıl amaçladığı Yahudileri kurtarmak. Ama olayın boyutu çok büyük olduğundan elindeki tüm parasını kullanıyor, arabasını satıyor ve savaş sonunda toplam 1.100 yahudiyi kurtarmış oluyor. Kurtardığı yahudiler, dişlerindeki altın dolguları eriterek Oscar Schindler’e bir yüzük yapıyorlar. Üzerinde de “who ever saves one life, saves the world entire” (Kim ki bir insanın hayatını kurtarır, o tüm Dünya'yı kurtarır) yazıyor. Bu yazının aynısı Fabrika’nın kapısında da var. Oscar Schindler savaş sonrası Güney Afrika’ya gidiyor. Daha sonra Almanya’ya dönerek, çok fakir bir insan olarak ölüyor. Şu ana Schindler’in kurtardığı yahudiler “Schinder Yahudileri” olarak geçiyor ve sayıları film çekildiği dönemde 6.000 kişi olmuştu. Detayları için filmi lütfen izleyin.

Krakow’da konaklama konusunda cüzdan dostu bir şehir. Birçok kaliteli otelde çok uygun fiyatlara konaklayabiliyorsunuz. Bu oteller arasında birkaç tavsiye verecek olursam, Topolowa Residence’ı tavsiye edebilirim. Otel, Galeria Krakowska Alışveriş Merkezi'ne ve Eski Kent'e 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Konumu ve kalitesi itibariyle oldukça ideal. Bunun yanında Kraków Eski Kenti'nin tam merkezinde hizmet veren Aparthotel Stare Miasto, Ana Çarşı Meydanı'nda yer alan güzel otellerden. Otel, Wawel Kalesi'ne 900 metre uzaklıkta yer alıyor ve çevresinde ise birçok restoran ve kafe bulunuyor. Krakow’da lüks otellerde konaklamak istersenizde, Sheraton Kraków Hotel imkanlarıyla oldukça uygun. Otel, Vistula Nehri'ne 40 metre, Wawel Royal Kalesi'ne ise 8 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Çevresinde ise birçok eğlence merkezi ve alışveriş mağazası bulabilirsiniz. Bunun yanında bir diğer güzel zincir otellerden  Radisson Blu Hotel Kraków şehrin en iyi otelleri arasında. Kraków'un Ana Pazar Meydanı'na ve Wawel Kraliyet Kalesi'ne sadece 7 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Krakow’da daha fazla otel görüntülemek istiyorsanız buradan booking.com’a girerek Krakow otellerini araştırabilir, isterseniz rezervsasyonda yaptırabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni