Google+

Arama formu

MOJAVE ÇÖLÜNDE BİR LUNAPARK : LAS VEGAS

Bu yazı Gezimanya üyesi SEZEN SEÇGİN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Ben Las vegas’a  gitmeye karar verdiğimde,  Hangover filmi Türkiye’de  daha yeni  vizyona  girmişti. Eğer Todd Phillips’in haberi olsaydı, büyük ihtimalle bizim seyahatten  bazı bölümler Hangover bölüm 2 ‘de yer alırdı. İzlediğimiz rotanın son durağı olan Las vegas, tatilinde bitiyor olması gerçeğiyle en çılgın geçmesi gereken kısımdı. Nitekim öyle de oldu…
 
Las Vegas (Nevada)

Las vegas gerçeklik ötesi bir yer. Tasarım harikası bir hayal ürünü, Nevada’da Mojave Çölü üzerinde eski model Chewroletinizle ilerlerken aniden karşınıza cıkan bir Lunapark.
 
Las Vegas (Nevada)-1

Las vegas’ın temellerini, ünlü sosyopat ve mafya babası Benjamin Siegel nam-ı diğer Bugsy, kumarhane şeklinde bir şehir tasarlayarak atmıştır. 1940’larda organize suç şehri olan Las Vegas bugün, dünyanın eğlence merkezi, dünyanın günah şehri ve ikinci şansların başkenti olarak bilinmekte, ‘Vegas’ta olan Vegas’ta kalır’ sloganıyla, Amerika’da Amerikalıların bile uğramadan geçemediği bir durak durumundadır.
 
Bu şehirde en çok şaşırdığım şey, düzenli olarak yaşayan bir halkın olmasıydı. Acaba nasıl yaşıyorlardı burada. Yani nerelisin sorusuna Vegaslıyım cevabı pek bir ilginç değil miydi? Ama Vegaslı insanlarla tanıştım, şaşılacak bir durum yoktu ortada ve ışıltılı şehirlerine adapte olmuşlardı. Tek şikayet ettikleri yazın 45 dereceyi bulan sıcaklıktı. Bunun dışındaki durumdan gayet memnun yaşayıp gidiyorlardı. İş çıkışı kumar oynamak kadın erkek tüm aile fertleri için olağan bir durumdu.

 Las Vegas’ta otel ve kumarhaneler dünyanın ünlü mimari eserlerinden esinlenerek tasarlanmıştı.

 Las Vegas (Nevada)-2

Gönlümüzde yatan otel dünyanın en ünlü aşçılarının  görev yaptığı, sanat müzesinde Monet'in orijinal eserlerinin ziyaretçilere açık olarak sergilendiği, Ocean's Eleven ve Ocean's Twelve filmlerinde geçen müthiş kumarhanenin soyulma sahnelerinin merakla içimizde yer ettiği, lobisinde 2,000 adet elle üflenmiş cam çiçekten oluşan bir dekorasyonun bulunduğu, Como Gölü’nden esinlenerek inşa edilen, ve bu gölge pembe panter müziği  ile senkronize su gösterileri bulunan Bellagio Oteliydi ancak Circus Circus, Vegas’ın başladığı sokakta yer alan eğlenceli otellerden biri olması ve gelir gelmez ilk karşımıza çıkan renkli yer olması sebebiyle, aradaki otel fiyatı farkından hiç bahsetmiyorum, tercih sebebimiz oldu.

 Las Vegas (Nevada)-3

Las Vegas (Nevada) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cozy room awaiting, Elegant Estates Escapade, The Yellow House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Las Vegas Luxury Modern Estate, Strip, Mountain and City Train Views, Gosselin Bed and Breakfast. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz JW Marriott Las Vegas Resort and Spa, My Place Hotel-North Las Vegas, NV, The Buddha Estate gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Cat Las Vegas, Las Vegas Hostel, The Yellow Penthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Las Vegas (Nevada) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şehrin toplam büyüklüğünü bilemiyordum ama benim  hissettiğim şey 15 km’ yi geçmeyen uzunca bir sokaktan oluştuğuydu.

 Las Vegas (Nevada)-4

Kovboyların süslediği şehirde o showdan cıkıp bu showa istediğiniz kadar koşun hepsini bitirmeniz imkansız bir haftalık vakitte. David Copperfield’ten  Cirque du Soleil ‘e, Blue Man Group’tan, sadece  kadınların girebildiği Avustralyalı  erkelerin showuna kadar  yüzlerce show mevcut. Hangisine girdin diye sormayın. :)
 
Las Vegas (Nevada)-5

Las Vegas (Nevada)-6

İşte bu yüzden sakin olup gercekten ne istediğinizi iyi bilmeniz gerekiyor Vegas’ta. Nitekim 150 km ötenizde Grand Canyon’ un boylu boyunca uzandığını ve müthiş manzarasıyla sizi beklediğini de unutmamanız gerekiyor. Vegas’ta olan Vegas’ta kalır sözününe sadık kalarak, bu sehayatimden sadece ayak parmağım kırık olarak döndüğümü belirtmek isterim. Hikayeyi yaratmak size kalmış.:)

Las Vegas (Nevada)-7

Grand Canyon’da Özgürlüğü tarif ettiğim yazım yakında Vegas Serisinin ikinci Bölümünde…


SEZEN SEÇGİN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

SEZEN SEÇGİN

https://www.facebook.com/Gezenmibilirsezenmi Gittiğim yerde oralı gibi olmayı seviyorum..Ancak bu şekilde insan oğlunun haritalara çizdiği sınırı , gülerek hiçe sayabiliyorum.