Safranbolu ve Amasra'yı Geziyoruz: 1. Gün

İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehrimizden hafta sonu gidip gezilebilecek Safranbolu için dolu dolu ve minimum zaman kaybıyla maksimum verimlilik alabileceğiniz bir gezi planı hazırladım. Şahsen ben uyguladım ve tavsiye ediyorum.

İstanbul’dan cumartesi sabahı saat 06.00’da Safranbolu’ya doğru hareket ettik. Yola çıkmak için daha geç saate kalmamakta fayda var, zira gezilecek yerleri koşturmadan gezebilmek için zamana ihtiyacımız var. Saat 10.00 civarında bölgeye vardım.

İlk olarak Safranbolu’ya girmek yerine Safranbolu’ya 17 kilometre mesafedeki Yörük köyüne gittik. Yörük köyü bir bakıma mini bir Safranbolu gibi. Eski konaklardan oluşan köye öncelikle gelmemizin bir nedeni kahvaltımızı bu köyde yapacak olmamızdı. Köyde yer alan Yörük Sofrası’nda serpme kahvaltı yapmanızı tavsiye ediyorum. Günün diğer saatlerinde köye gelen ziyaretçiler ise burada gözleme ve baklava yiyebilirler.

Yörük Sofrası’nın önündeki yoldan yaya olarak köyü gezmeye başlıyoruz.

Birbirine yakın mesafede gezi amaçlı açık üç tane konak bulunmaktadır. Düşük bir ücret karşılığı gezilen bu konaklardan biz Sipahioğlu Konağı’nı gezdik.

Konakların altlarında hediyelik eşya dükkânları yer almakta. Sipahioğlu Konağı’nın karşısındaki dar sokaktan yokuş yukarı yürüyerek yolun sonundaki Çamaşırhane’ye ulaştık.

Sonrasında sokaklarında turlayarak, bol bol fotoğraf çekerek Yörük köyü gezimizi tamamladık.

Biz gitmedik ama meraklısı için köyde Leyla Gencer Sanat Evi olduğunu da hatırlatalım. Köyle ilgili bir not; Cemil İpekçi, Leyla Gencer ve Gülgün Feyman’ın buralı olduğunu belirttiler.

Köyden çıkıp Safranbolu’ya gitmek üzere anayola girdiğimizde, hemen solumuzda Konarı Dipsiz GölTesisleri yer almakta. Safranbolu gezisi için araştırma yaparken karşılaştığım bu yere kahve içme bahanesiyle uğradık. Hani biz yaptık siz yapmayın diye söylüyorum. Güzel bir göl kenarı tesis bulacağımızı umduk ama göl denilen şey havuzdan bozma, tesis deseniz bakımsız bir yer, en fenası ise hizmet adına bir şey yok. Fazla vakit kaybetmeden buradan ayrılarak artık Safranbolu’ya gittik.

Safranbolu turistik bir yer olması nedeniyle konaklama açısından birçok alternatif sunmakta. Bence buraya gelmişken en güzel ve otantik seçenek bir konakta kalmak. Tavsiye isterseniz tarihî ve turistik merkezine 2 dakika yürüme mesafesindeki Çamlıca Konağı’nda kalmanızı öneririm. Konağın sahibi Özlem Hanım oldukça ilgili.

Konaklama için giriş yaptıktan sonra Safranbolu’yu gezmeye başlıyoruz. Her türlü gezide rahat ayakkabı giymek tabii ki önemlidir ama Safranbolu’nun Arnavut taşlı sokaklarında gezmek için bu prensibe daha fazla özen göstermek gerekir.

Safranbolu’da ilk gezi noktamız Tarihî Kent Müzesi (Eski Hükümet Konağı). 1904 yılında Kastamonu Valisi tarafından yaptırılan konak bugün müze olarak hizmet vermektedir.

Bir vadi içerisinde kurulu olan tarihi kente tepeden bakan müzenin yanı sıra, burada Saat Kulesi ve Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri de yer almaktadır. Saat Kulesi 1797 yılından beri ayaktadır.

Hemen yanında ise bir dönümlük alan içerisinde 15 minyatür saat kulesi bulunmaktadır.

Kent Müzesi’ne çıktığımız yokuştan geri iniyoruz. Tarihî Çarşı’nın hemen girişinde Kazdağlıoğlu Camii’ni görüyoruz.

1779’da inşa edilen ve çok köşeli kubbesi olan bu caminin aşağı tarafında, çarşının başladığı yerde Tarihi Cinci Hamamı görülecek bir sonraki noktamız.

Hamamı geçerken başlayan çarşı ileriye ve sağa sola doğru uzanan dar sokaklar boyunca uzanmaktadır. Buralarda biraz dolaşarak kaybolmakta fayda var. Çok büyük bir alan olmayan bu çarşının en kritik yerleri Yemeniciler Arastası, Arasta Kahvesi ve GüneşSaati’dir. Çarşı alışveriş yapmak isteyenler için en ideal bölge. Lokum ve safran bitkisinden yapılan çeşitli ürünler, minyatür Safranbolu evleri gözde hediyeliklerdir.

Çarşı’daki gezimizde bir sonraki durağımız çarşının yanı başında yer alan Köprülü Mehmet Paşa Camii. 1661 yılında tamamlanan Safranbolu’nun en büyük camisinden sonra ise Safranbolu’nun en görkemli yapılarından Cinci Han’a ulaştık. Otel olarak işletilen Han’a ufak bir ücret karşılığı gezmek için girebiliyorsunuz. Han’ın avlusunda çay, kahve molası verebilirsiniz.

Çarşının alt tarafında yer alan İzzet Mehmet Paşa Camii’nin avlusundan geçiyoruz ve avlunun öbür ucundaki merdivenlerden aşağıya inerek Demirciler Çarşı’na varıyoruz.

Bu bölgenin de gezisini tamamladıktan sonra sıra Safranbolu’nun en popüler gezi noktalarından biri olan Kaymakamlar Gezi Evi’ne geliyor. 19. yüzyıl başlarında yapıldığı düşünülen yapı çok iyi korunmuş ve dönemin yaşam biçimini çok güzel yansıtmakta.

Kaymakamlar Gezi Evi’nden çıktıktan sonra tekrar çarşıya doğru değil, evin bulunduğu sokağın devamındaki merdivenlere ve yokuşa yöneliyoruz. Sıkı bir tırmanma sonrasında Safranbolu’ya tepeden bakabileceğiniz en güzel yer olan Hıdırlık Tepesi’ne geliyoruz. Manzarası güzel olan Hıdırlık Tepesi’nde mola vermek isteyenler için çay bahçesi bulunmakta.

Böylelikle tarihî Safranbolu kent merkezi gezimizi aşağı yukarı tamamlıyoruz. Son bir gezilecek yer kaldı ki onun için biraz yürümek gerekecek. Hıdırlık Tepesi’nin iki giriş çıkışı bulunmakta. Kaymakamlar Gezi Evi tarafından girdiğimiz tepeyi diğer taraftan terk ediyoruz. Çamlıca Konağı’nın da yer aldığı Akçasu Sokağı’na gidiyoruz. Sokağın sonunda yer alan Lütfiye Camii, nam-ı diğer Kaçak Camii son gezi noktamız. 1880 yılında yapılan cami derenin üzerine kemerlerle inşa edilmiş. Caminin hikâyesini mutlaka araştırıp öğrenin.

İlk gün için gezimizi tamamladık. Akşam yemeği için çarşının çevresindeki mekânları deneyebilirsiniz.