Google+

SAKURA CENNETİ JAPONYA

2580518 Oca 2013Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar18 Oca 2013258050 Yorum

Siz hiç Sakura ağacı ve sakura çiçekleri gördünüz mü? Bunun için Japonya’ya gitmeniz şart değil.

120 yıl önce Japonya'da batan  Ertuğrul Fırkateyn'inde şehit olan 587 askerimiz anısına, altı yıl önce Sakura Vakfı tarafından Türkiye’ye hediye edilen 587 adet fidan, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne dikilmiş. “2010 Japonya Yılı”nda, ilk kez Türk ve Japon ziyaretçiler buluşarak kiraz ağaçlarının çiçek açışını kutlamış ve bundan sonra merasimin geleneksel hale dönüştürülmesi kararlaştırılmış.

Sakurayı dostluk simgesi olarak da kabul eden Japonlar, Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Kanada, Almanya ve Filipinler’e de fide göndermişler. Ülkeler sakura ağaçlarının bulunduğu bölgelerde, Sakuraların açtığı dönemlerde, bu ülkelerde de festivaller yapılıyormuş.
Tokyo

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Sakura, Kiraz çiçeği anlamına gelse ve böyle anılsa da, aslında kiraz ağacı değil. Meyve vermiyor, sadece süs amaçlı yetiştiriliyor. Sakuraların 100’ün üzerinde farklı cinsi var. Birkaç tanesi Japonya'nın ormanlarında yetişen yabani çeşitler olsa da, büyük çoğunluğu bahçe ve parklarda dekoratif kullanım için yüzyıllar boyunca insanlar tarafından yetiştirilmekte. En popüler Sakura ağacı cinsi Somei Yoshino.
Tokyo-1

Japonlar için Sakura çok büyük anlam taşıyor. Sakura çiçekleri en güzel ve olgun zamanında solmadan dökülüyor. Bu nedenle de genç, taze ve güzelken kaybedebileceklerimizi, yaşamı tekrar tekrar sorgulamamız gerektiğini, ne kadar genç ve güzel olsanız da her an o ömrün bitebileceğini anlatıyor. Samuray yaşam tarzını hala ruhlarında taşıyan Japonlar işte bu Samuray felsefesine de halen inanmakta.
Tokyo-2

Japonya'nın her bölgesinde farklı zamanlarda açan sakuralar, açtığında muhteşem görüntüler ortaya çıkarıyor, zira yan yana yüzlerce hatta bazı yerlerde binlercesi yan yana olduğundan (Yoshinoyama – mounth Yoshino’da 30.000 ağaç) adeta bir çiçek cenneti ortaya çıkıyor.
Tokyo-3

Ne yazık ki ömrü sadece 1 hafta - 10 gün kadar. Ama dökülmeye başladığında da yerde muhteşem bir halı görüntüsü veriyor. Bu nedenle Japonya’ya gitmeyi planladığınızda, gideceğiniz bölgedeki açma zamanını bilerek gitmelisiniz. Biz de gezimizi Nisan ayında planladığımız için Sakura ağaçlarının en güzel olduğu bölgelerde Sakura ağaçlarının en güzel zamanını doyasıya yaşadık ve yüzlerce resim çektik.
Tokyo-4

Tokyo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri R&B Hotel Kamata-higashiguchi, Shangri-La Hotel, Tokyo, Tokyu Stay Shimbashi. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Toyoko Inn Tokyo Haneda Kuko No.1, Tokyo Prince Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Toyoko Inn Tokyo Monzen-Nakacho Eitaibashi, The Prince Park Tower Tokyo, Toyoko Inn Tokyo Shinagawa Hatanodai-eki Minami-guchi tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tokyo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tokyo-5

Tüm ağaçların aynı anda beyaz, pembe tonları ve sarı renklerde, değişik sayılardaki taç yapraklı çiçeklerinin açılmış halini gördük. Ağaçların adeta tabiatı, baharı ve diğer ağaçları  kucaklarcasına sarmaş dolaş olduğunu, hayal edin. İşte cennet bu olmalı…
Tokyo-6

Bakmaya, resim çekmeye doyamıyorsunuz. Biz de oradan oraya koşuştururken çocuklar gibi şen, mutluluk, hayranlık, huzur gibi duygular içindeydik.
Tokyo-7

Tokyo şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Tokyo: Balık Pazarı İnsider Turu & Suşi Atölyesi (141.93 €), Tokyo: Go-Kart kiralama ve Akihabara Street Race (23 €), Tokyo Metro Geçişi: 24, 48 ve 72 Saat Aralığında Seçenekler (12.04 €), Japonya: Sınırsız Cep Wi-Fi Router Kiralama (19.31 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar