Google+

SAKURA CENNETİ JAPONYA

2365918 Nis 2016Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar18 Oca 2013236590 Yorum

Siz hiç Sakura ağacı ve sakura çiçekleri gördünüz mü? Bunun için Japonya’ya gitmeniz şart değil.

120 yıl önce Japonya'da batan  Ertuğrul Fırkateyn'inde şehit olan 587 askerimiz anısına, altı yıl önce Sakura Vakfı tarafından Türkiye’ye hediye edilen 587 adet fidan, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne dikilmiş. “2010 Japonya Yılı”nda, ilk kez Türk ve Japon ziyaretçiler buluşarak kiraz ağaçlarının çiçek açışını kutlamış ve bundan sonra merasimin geleneksel hale dönüştürülmesi kararlaştırılmış.

Sakurayı dostluk simgesi olarak da kabul eden Japonlar, Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Kanada, Almanya ve Filipinler’e de fide göndermişler. Ülkeler sakura ağaçlarının bulunduğu bölgelerde, Sakuraların açtığı dönemlerde, bu ülkelerde de festivaller yapılıyormuş.
Tokyo

Sakura, Kiraz çiçeği anlamına gelse ve böyle anılsa da, aslında kiraz ağacı değil. Meyve vermiyor, sadece süs amaçlı yetiştiriliyor. Sakuraların 100’ün üzerinde farklı cinsi var. Birkaç tanesi Japonya'nın ormanlarında yetişen yabani çeşitler olsa da, büyük çoğunluğu bahçe ve parklarda dekoratif kullanım için yüzyıllar boyunca insanlar tarafından yetiştirilmekte. En popüler Sakura ağacı cinsi Somei Yoshino.
Tokyo-1

Japonlar için Sakura çok büyük anlam taşıyor. Sakura çiçekleri en güzel ve olgun zamanında solmadan dökülüyor. Bu nedenle de genç, taze ve güzelken kaybedebileceklerimizi, yaşamı tekrar tekrar sorgulamamız gerektiğini, ne kadar genç ve güzel olsanız da her an o ömrün bitebileceğini anlatıyor. Samuray yaşam tarzını hala ruhlarında taşıyan Japonlar işte bu Samuray felsefesine de halen inanmakta.
Tokyo-2

Japonya'nın her bölgesinde farklı zamanlarda açan sakuralar, açtığında muhteşem görüntüler ortaya çıkarıyor, zira yan yana yüzlerce hatta bazı yerlerde binlercesi yan yana olduğundan (Yoshinoyama – mounth Yoshino’da 30.000 ağaç) adeta bir çiçek cenneti ortaya çıkıyor.
Tokyo-3

Ne yazık ki ömrü sadece 1 hafta - 10 gün kadar. Ama dökülmeye başladığında da yerde muhteşem bir halı görüntüsü veriyor. Bu nedenle Japonya’ya gitmeyi planladığınızda, gideceğiniz bölgedeki açma zamanını bilerek gitmelisiniz. Biz de gezimizi Nisan ayında planladığımız için Sakura ağaçlarının en güzel olduğu bölgelerde Sakura ağaçlarının en güzel zamanını doyasıya yaşadık ve yüzlerce resim çektik.
Tokyo-4

Tokyo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri R&B Hotel Kamata-higashiguchi, Shangri-La Hotel, Tokyo, Tokyu Stay Shimbashi. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Tokyu Stay Yotsuya, Khaosan World Asakusa Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Houshi Kaikan, Hotel Asakusa & Capsule, Weekly Dormy Inn Meguro Aobadai tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tokyo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tokyo-5

Tüm ağaçların aynı anda beyaz, pembe tonları ve sarı renklerde, değişik sayılardaki taç yapraklı çiçeklerinin açılmış halini gördük. Ağaçların adeta tabiatı, baharı ve diğer ağaçları  kucaklarcasına sarmaş dolaş olduğunu, hayal edin. İşte cennet bu olmalı…
Tokyo-6

Bakmaya, resim çekmeye doyamıyorsunuz. Biz de oradan oraya koşuştururken çocuklar gibi şen, mutluluk, hayranlık, huzur gibi duygular içindeydik.
Tokyo-7


Tokyo Otelleri

Tokyo Turları

Yorumlar(0)

Yorumlar