Yerlisi Gibi Yaşa: Budapeşte (2. Bölüm)

Budapeşte'yi anlatmaya tüm hızıyla devam ediyorum :) İlk yazımda Budapeşte'ye ulaşım, para birimi, dil ve gezilecek yerler gibi bilgilere yer vermiştim. Şimdi de yeme-içme kültürü, kafeler, şehir içi ulaşım, pahalılık durumu, Türk kültürü, hediyelik eşya, Tuna Nehri'nde gezinti, Budapeşte gece hayatı ve kullanılan kartlar hakkında bilgi vereyim.

Yeme-İçme Kültürü

Macar yemek kültürüne ait üç önemli yiyecek var; Gulaş Çorbası, Macar Salamı ve Langos. Gulaş çorbasını Çek Cumhuriyeti'nde denedim diye burada tekrar denemedim ama Çek Cumhuriyeti'nde var olan Gulaş çorbasından tek farkı etli olması.

Macar salamını da denemek istedim ama domuz eti vardır diye yiyemedim. Langos'da bizdeki pişi gibi. Üzerine farklı soslar koyup servis ediyorlar ama inanın o kadar tok olduğum anlarda rastladım ki onu da yiyemedim :))

DSC01896.JPG

Kafeler

New York Cafe: Bu kafeyi kim meşhur etmişse buradan ona saygılarımı sunuyorum, sayesinde 14 Euro ödedik! Hemde iki kahve için! Normalde kahveye 6 Euro diyordu sonra bir baktık 14 Euro ödedik, o sırada da nedense hesap sorasımızda gelmedi.

Tabii, anlatırken paradan başlayıp kafeye bayağı bir saydırır gibi dursam da aslında cafenin iç tasarımı muhteşem. Tarihi, eşsiz bir havası muhteşem bir şekilde ağırlayan garsonları var. Kendinizi gerçekten elit bir yerde hissetmenizi sağlıyor.

IMG_2401

IMG_2402

IMG_2403

Cafe Kara: Adından da anlaşılacağı üzere kafe bir Türk'e ait. Eğer Türk yemeği özleminiz depreşirse uğrayabileceğiniz güzel bir yer. Fiyatları çok uygun değil ama Budapeşte'de zaten o fiyatlarda olur genelde.

IMG_2429.JPG

Ben susayım porsiyonum konuşsun.

Cafe Gerbeaud: Kafe, iç tasarımı olarak New York Cafe'yi andırsa da hikayesi açısından diğer kafelerden ayrılıyor. Rivayete göre, Macar halkını çok seven Sisi, Macar sevgilisi ile bu kafede buluşurmuş. Tabii, dediğim gibi rivayet! Günahı boynuna! :)

IMG_2483

IMG_2484.JPG

Kafede bir latte 1490 Forint. Viyana'daki kadar olmasa da lattesi güzel. Yanına da cookies getiriyorlar. Bu arada cookiesleri de güzel, tadın mutlaka. Sonuç olarak iki latte ve hizmet ücretine 3427 Forint hesap ödeyip çıktık.

Şehir İçi Ulaşım

Budapeşte, her klasik metropol şehri gibi ulaşım ağı gelişmiş bir şehir. Metro, tren, tramvay ve otobüs gibi ulaşım araçlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metroda bulunan bilet makinelerinden biletleri temin edebilmeniz mümkün. Unutmadan! ''Biletsiz binerim ne olucak ya!'' gibi bir düşünceye kati suretle bürünmeyin! Çok sıkı bir kontrol var! Bir de taksiye binmeyin. Neredeyse 7 dakika süren mesafe için 6000 Ft ödedik=60 TL. Bir de bizdeki gibi yolda almıyorlar, zar zor bulabildik.
 

Pahalılık Durumu

Budapeşte çok ucuz bir şehir değil bence. Budapeşte'ye ilk gittiğimde ''Forint'' gibi farklı bir para birimine sahip olduklarını duyunca ''Aaa ucuzdur ya!'' demiştim ama o cümleden sadece ''Aa'' kısmı kaldı! Tabi bir Euro ülkesi değil ama gerçekten fiyatlar yerinde.

Türk Kültürü

Türk kültürü, Budapeşte'de bayağı yerleşmiş durumda. ''Török'' yazan bir çok restoran görebilirsiniz. Zaten Türk yemekleri özlemimizi de biz orada giderdik :) Ayrıca porsiyonları aşırı büyük, bitirmesi çok zor.

IMG_2466

Macaristan'da Türk mutfağını özlersek :) Fotoğrafını çekmeden başlamışım yemeye resmen.

Hediyelik Eşya

Kar küresi gibi milli hediyeler alınabilir. Yanlış hatırlamıyorsam 5 Euro gibi bir ücret ödemiştim. Ayrıca acı seven akrabalarınız varsa acı da götürülebilir.

DSC_0176

DSC_0177

DSC_0178

Ayrıca moda sokağında bulunan bu büyük pazar size hediye konusunda yardımcı olacaktır. İçerisinde birçok hediyelik eşya var.

DSC_0173

Tabi biraz ucuza kaçmak isterseniz de Macarların alışveriş pazarı işinizi görür :)

Budapeşte'de Gece Hayatı

Pubların bulunduğu bölümden geçtiğinizde, eğlenceli bir gece hayatı olduğu kanısına varabilirsiniz. Publar, gayet insan kaynıyor. Tabi, ben pubları değil de kumarhaneyi tercih edenlerdenim. O da sevdiğimden değil, grubun kararlarına itaat diyelim :)

IMG_2458

''Los Angeles'' diye bir casino'ya gittik. İçi bayağı genişti. Personel de güler yüzlü. Moda caddesinin bulunduğu yerde kalıyor.

Tuna Nehri'nde Gezinti

Benim gibi 30 Euro vermek istiyorsanız, tekne turu düzenleyen ''Legenda'' diye bir şirket var tekne turunu onunla yapabilirsiniz. İçeri girdiğinizde sizi iki hostes karşılıyor ve Türkçe de dahil olmak üzere birkaç dilde tekne ile ilgili bilgi veriyor. Ayrıca teknede Budapeşte tarihini anlatan Türkçe audio guide var.
Daha uygun fiyat için ise toplu taşımaya binme bölümünde deniz yolunu kullanabilir ve tekne turunuzu daha ucuza getirebilirsiniz.

IMG_2441

IMG_2443

IMG_2452

Budapest Pass

Almak isteyen olursa 24 saatliği 4900 Forint, 48 saat 7900 Forint, 72 saat ise 9900 Forint. Bu kart ile:

  • Budapeşte Tarih Müzesi, Aquincum Müzesi, Kiscelli Müzesi, Vasarely Müzesi, Macar Ulusal galerisi ve müzesine bir seferliğine girebilirsiniz.
  • Szent Lukács banyosu ve yüzme havuzuna tek seferlik girme hakkınız olur.
  • Buda ve Peşte'de İngilizce bilen rehber eşliğinde şehir turu yapabilirsiniz.
  • Budapeşte'de tematik turların olduğu aplikasyonu ücretsiz indirebilirsiniz.
  • Birçok yerde %10-%50 arası indirim alabilirsiniz.
  • Sınırsız bir şekilde toplu taşımadan faydalanabilirsiniz.

Bu kartları, Budapest Ferenc Liszt Havalimanı'nda bulunan turist danışma (Terminal 2A&2B) ya da Sütő Sokağı, Kahramanlar Meydanı ve Buda Kalesi'nde bulunan turist danışma, BKV ve MÁV bilet ofisleri, yerli ya da yabancı seyahat acentaları, otellerin ön büroları veya online site gibi çeşitli şekillerde temin edebilirsiniz. Biz almadık gerçi ama orada birkaç gün geçirseydik alınabilirdi diye düşünüyorum.

Uzun lafın kısası, benim için Budapeşte böyleydi... Umarım verdiğim bilgilerle yardımcı olabilmişimdir. Sevgilerimleee... :)

Yazının birinci bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/budapeste-gezi-rehberi-1