Dünyanın Dört Bir Yanından En Etkileyici 10 Buzul

Buzullar gezegenimizdeki belki de en devasa ve heybetli mucizelerden biri; ancak ne yazık ki pek uzun süreleri kalmadı gibi görünüyor. Hızla azalan ve yakında yok olması ön görülen, bir zamanlar dünyanın tamamını sarmış buzulları görmek için gitmeniz gereken yerleri bu listede bulabilirsiniz.

1- Perito Moreno Buzulu, Arjantin

El Calafate’den 48 mil uzaklıkta yer almakta olup önemli bir turistik merkezdir. Argentino Gölü’nde küçük bir bot ile buzul, turistlerce görülmektedir. Şanslı turistle büyük buzul kırılmalarını ve göle düşmelerini görebilirler. Macera severler, buzulun üstünde yürüyebilir ya da helikopter uçuşuna katılabilir. Uzunluğu 30 kilometredir. 

Buzullar

2- Margerie Buzulu, Glacier Bay, Alaska

Glacier Bay Milli Parkı’nda bulunmakta olup 34 kilometre uzunluğundadır. Perito Moreno gibi önemli bir turistik merkezdir. 

3 – Hubbard Buzulu, Alaska

Alaska’daki en uzun şeride sahip olan gelgit buzulu olan Hubbard Buzulu, Logan Dağı’ndaki kaynağından tam 122 kilometre uzağa kadar ilerliyor. Eqi gibi hala “doğurma” eylemini gerçekleştiren Hubbard’ın sulara düşürdüğü devasa buzul parçaları yerlilerin “beyaz şimşek” dediği gürültülere sebep oluyor ve harika görüntüler oluşturuyor.

3

4- Furtwängler Buzulu, Kilimanjaro Dağı, Tanzanya

Tanzanya’daki Kilimanjero Dağı’nın zirvesine yakın bir noktada yer almaktadır. 1912 ile 2000 yılları arasına dağdaki buzulun % 82’si yok olmuştur. Her ne kadar mevsimlik kar yağışları, dağın yüksek kesimlerini kaplasa da böyle giderse 2020 yılına kadar dağın zirvesindeki bütün buzulların tamamen kaybolacağı tahmin ediliyor. 

Buzullar

5- Pasterze Buzulu, Avusturya

Uzunluğu yaklaşık 8,4 kilometredir. Avusturya ve Doğu Alplerdeki en uzun buzuldur. Buzulun boyu her yıl yaklaşık 10 metre azalmaktadır. Kalınlığı yaklaşık 120 metredir. 

6- Vatnajökull Buzulu, İzlanda

İzlanda’nın en büyük buzulu olmakla birlikte Avrupa’nın en büyük buzullarından biridir. İzlanda’nın % 8’inden fazlasını kaplamaktadır. 

Buzullar

7- Fox Buzulu ve Franz Josef Buzulu, Yeni Zelanda

Franz Josef 12 km uzunluğunda bir buzulken, Fox Buzulu 13 km uzunluğundadır. Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın Batı Kıyısı’nda yer almaktadır. Buzulların en önemli özellikleri Güney Alpler’den alçalmaya başlayıp yeşil yağmur ormanına uzanmaktadır. 

8- Biafo Buzulu, Pakistan

Pakistan’ın Karakuram bölgesinde bolca buzul bulunuyor. Biafo Buzulu da Karakurum Dağları'ndaki buzullardan biri. Hispar Buzulu ile olan kesişiminde oluşmuş olan buzulun uzunluğu 63 kilometre. 49 kilometre uzunluğundaki long Hispar (Nagar) Buzulu ile birlikte kutup bölgeleri dışında yer alan dünyanın en uzun buzul sistemini oluşturmakta. 

Buzullar

9- Kanada Buzulu, Antarktika

Antarktika, pek çok buzula ev sahipliği yapmakla birlikte pek çok turist tarafından ziyaret edilen popüler bir yerdir. Kanada Buzulu da pek çok buzuldan sadece birkaçıdır. Güneydoğudan, Victoria Toprakları’ndaki Taylor Vadisi’nin kuzey tarafında doğru denize karışmaktadır. Buzul, her yıl 10cm’den daha az kar yağışı almakta ve teknik olarak çöl ekosistemi olarak kabul edilmektedir. Mevsimlik olarak batıda Fryxell Gölü’nü, doğuda ise Hoare Gölü’nü beslemektedir. 

10- Yulong Buzulu, Çin

Yulong Dağı’nda bulunmaktadır. Aynı zamanda güneybatı Çin’de, Jade Dragon Snow Mountain olarak da bilinmektedir. Dağın en yüksek noktası 5596 metredir. 

11- Jostedalsbreen Buzulu, Norveç

Kıta Avrupası’ndaki en büyük buzuldur. Batı Norveç’tebulunmaktadır. 60 km uzunluğunda ve 600 metre kalınlığındadır. 487 kilometrekare alan kaplamaktadır. 

12- Aletsch Buzulu, İsviçre

Aletsch Buzulu, İsviçre’nin Valais bölgesinde yer alıyor. Nispeten güneyde kalan bu buzul, Alp Dağları’nın en büyük buzulu olma özelliğini taşıyor ve dünya da bu güzelliğin ve tehlikenin farkında. Öyle ki bu buzul bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Jungfrau-Aletsch Koruma Alanı’nın içine alınmış. 

1

13- Athabasca Buzulu, Kanada

Karı, buzu ve soğuğu ile ünlü Kanada’nın Alberta kentinde bulunan Athabasca Buzulu, Kanada Rocky Dağları’nın tamamını bir süreliğine kaplamış olan Columbia Buzlası’nın 6 “parmağından” en büyük olanı ve maalesef hızla yok olmakta. Athabasca Buzulu, son 125 yılda hacminin yarısından fazlasını kaybetmiş durumda ve kaybetmeye de devam ediyor. 

14- Blue Glacier, ABD

Blue Glacier’ın (Mavi Buzul) oluşturduğu görüntü harika. Washington’ın Olympic Dağları serisinde yer alan Blue Glacier hareketliymiş izlenimi yaratan bir buzul. Önce pürüzsüz bir eğimle ilerleyen Blue Glacier sonra yoğun bir buz çağlayanına dönüşüyor, aşağıda başka bir buz akıntısı ile karşılaştıktan sonra da dik bir yamaçtan aşağı salınıyor. 

2

15- Sperry Buzulu, ABD

Listedeki diğer buzullarla pek ortak özelliği olmasa da Sperry Buzulu’nun hakkını vermek zorundayız. Sperry, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güzel milli parklarından biri olan Montana Glacier National Park’ın (Buzul Ulusal Parkı) içindeki Gunsight Dağı üzerinde yer alıyor. Ayrıca burada milli parkın kurucusu Louis Hill tarafından 1913’te yapılmış gerçek bir kulübe olan Sperry Chalet’te bir gece geçirme şansına da sahipsiniz. 

16- Harker Buzulu, Güney Georgia Adası

Harker Buzulu Güney Georgia Adası’nda bulunan ve gelgit sularıyla oluşmuş bir buzul. Bu şu anlama geliyor: Buzul, bulunduğu okyanusa kadar bir akıntı halinde biçimleniyor (bu durumda Güney Atlantik Okyanusu). Bu nefes kesici küçük Antarktik adanın en güzel buzulu olarak genelde Harker Buzulu’nun adı geçiyor. 

17- Eqi Buzulu, Grönland

Eqi Buzulu, son yıllarda muazzam buz tabakasının popülerliğinin tavan yapmasıyla turist sayısında oldukça bir artış yaşayan Grönland’da bulunuyor ve buradaki birçok buzuldan en çok beğenileni denilebilir. Dünyanın en aktif buzullarından biri olan Eqi oldukça nadir bir buzul; çünkü neredeyse tüm diğer buzulların aksine Eqi gerilemiyor, hala büyüyor. Bu yüzden de büyük buz parçalarını altındaki fiyorda düşürüp devasa sıçramalar yaratıyor. 

18- Quelccaya Buzulu, Peru

Quelccaya tropik kuşağın en büyük buzulu olma özelliği taşıyor ve Peru sınırları içinde yer alıyor. Her sene 180 metreden fazla küçülmeye uğrayan Quelccaya’nın 2100 yılına kadar tamamen yok olacağı ön görülüyor. Bu yok olma hızı göz önüne alındığında burayı bir an önce ziyaret etmek iyi olabilir. 

19- Drang-Drung Buzulu, Hindistan

Himalaya buzullarının Siachen’den sonra en büyük buzulu olan ve Hindistan sınırları içinde yer alan Drang-Drung Buzulu, büyük ihtimalle ulaşılması en kolay olanı. Srinagar şehrinden arabayla ulaşıma açık olan buzul muazzam bir görüntüye sahip. Ancak bölgedeki Doda Nehri’ni besleyen buzulun sürekli küçülüyor olması ilerde nehrin kurumasına ve bölgede kuraklık yaşanmasına sebep olabilir. Bu da buzulların eriyişinin nasıl zararları olabileceğinin minyatür ama acımasız bir gerçekliğini gözler önüne seriyor.