Dünyanın Dört Bir Yanından En Etkileyici 10 Buzul

Perito Moreno Buzulu, Arjantin

El Calafate’den 48 mil uzaklıkta yer almakta olup önemli bir turistik merkezdir. Argentino Gölü’nde küçük bir bot ile buzul, turistlerce görülmektedir. Şanslı turistle büyük buzul kırılmalarını ve göle düşmelerini görebilirler. Macera severler, buzulun üstünde yürüyebilir ya da helikopter uçuşuna katılabilir. Uzunluğu 30 kilometredir. 

Buzullar

Margerie Buzulu, Glacier Bay, Alaska

Glacier Bay Milli Parkı’nda bulunmakta olup 34 kilometre uzunluğundadır. Perito Moreno gibi önemli bir turistik merkezdir. 

Furtwängler Buzulu, Kilimanjaro Dağı, Tanzanya

Tanzanya’daki Kilimanjero Dağı’nın zirvesine yakın bir noktada yer almaktadır. 1912 ile 2000 yılları arasına dağdaki buzulun % 82’si yok olmuştur. Her ne kadar mevsimlik kar yağışları, dağın yüksek kesimlerini kaplasa da böyle giderse 2020 yılına kadar dağın zirvesindeki bütün buzulların tamamen kaybolacağı tahmin ediliyor. 

Buzullar

Pasterze Buzulu, Avusturya

Uzunluğu yaklaşık 8,4 kilometredir. Avusturya ve Doğu Alplerdeki en uzun buzuldur. Buzulun boyu her yıl yaklaşık 10 metre azalmaktadır. Kalınlığı yaklaşık 120 metredir. 

Vatnajökull Buzulu, İzlanda

İzlanda’nın en büyük buzulu olmakla birlikte Avrupa’nın en büyük buzullarından biridir. İzlanda’nın % 8’inden fazlasını kaplamaktadır. 

Buzullar

Fox Buzulu ve Franz Josef Buzulu, Yeni Zelanda

Franz Josef 12 km uzunluğunda bir buzulken, Fox Buzulu 13 km uzunluğundadır. Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın Batı Kıyısı’nda yer almaktadır. Buzulların en önemli özellikleri Güney Alpler’den alçalmaya başlayıp yeşil yağmur ormanına uzanmaktadır. 

Biafo Buzulu, Pakistan

Biafo Buzulu, 63 kilometre uzunluğunda, Karakurum Dağları’nda bulunmaktadır. 49 kilometre uzunluğundaki long Hispar (Nagar) Buzulu ile birlikte kutup bölgeleri dışındaki dünyanın en uzun buzul sistemini oluşturmaktadır. 

Buzullar

Kanada Buzulu, Antarktika

Antarktika, pek çok buzula ev sahipliği yapmakla birlikte pek çok turist tarafından ziyaret edilen popüler bir yerdir. Kanada Buzulu da pek çok buzuldan sadece birkaçıdır. Güneydoğudan, Victoria Toprakları’ndaki Taylor Vadisi’nin kuzey tarafında doğru denize karışmaktadır. Buzul, her yıl 10cm’den daha az kar yağışı almakta ve teknik olarak çöl ekosistemi olarak kabul edilmektedir. Mevsimlik olarak batıda Fryxell Gölü’nü, doğuda ise Hoare Gölü’nü beslemektedir. 

Yulong Buzulu, Çin

Yulong Dağı’nda bulunmaktadır. Aynı zamanda güneybatı Çin’de, Jade Dragon Snow Mountain olarak da bilinmektedir. Dağın en yüksek noktası 5596 metredir. 

Jostedalsbreen Buzulu, Norveç

Kıta Avrupası’ndaki en büyük buzuldur. Batı Norveç’tebulunmaktadır. 60 km uzunluğunda ve 600 metre kalınlığındadır. 487 kilometrekare alan kaplamaktadır.