Ekonomik Ülkeler

Doların el yaktığı bugünlerde seyahat etmek de biraz masraflı oluyor. Özellikle Avrupa ülkeleri, pahalı olmasının yanı sıra vize almak durumuyla da can sıkıcı hale gelebiliyor. Fakat bu listedeki 11 ülke size maliyet açısından derin bir oh çektirecek. Tabii mesafelerden dolayı uçak biletinin pahalıya geldiği seçenekler de var. Fakat bu noktada bir gezgin her zaman kampanyaları, fırsatları takip eder diyor ve topu size atıyoruz.  

​Kamboçya

İlk ucuz ülkemiz Kamboçya. Aslında bu listeye pek çok Asya ülkesini ekleyebiliriz fakat Kamboçya favorilerde. Burada 20 Dolar'a klimalı, rahat bir oda tutabilirsiniz. Bunun yanında lokal yiyecekler 2 Dolar iken; batıya ait mutfaklardan yaklaşık 7 Dolar gibi bir ücretle yemek yiyebilirsiniz. Günde 40-50 Dolar civarı bir bütçeyle rahatça yaşamanız mümkün. Güzel kumsallar, harabeler, ormanlar... Burası daha saf, bozulmamış ve doğal bir bölge, kesinlikle mutlu ayrılacaksınız!

Peru

Evet dillere destan bu yerde de cebiniz rahat edecektir. Peru'ya pek çok insan sadece İnka Medeniyeti’ni görmeye, İnka yollarını arşınlamaya gelse de siz bununla yetinmeyin. Diğer İnka kalıntılarına mesela Moray ve Choquequirao’ya gidin. Ülkenin geri kalanında da tonla güzel şey var. Mancora’nın beyaz kumsalları, Amazon gezmeleri gibi.. Peru’da konaklama işini 25-30  Dolar civarı bir ücretle halledebilirsiniz. Yemek fiyatları ise nadiren 5-6 Dolar üzerinde oluyor. 

Peru

Portekiz

Evet Portekiz’i  görünce biraz şaşırmış olabilirsiniz ama burası da pahalı olmayan lokasyonlar arasında yer alıyor. Üstelik Avrupa zonunda olmasına rağmen! Portekiz’de konaklama, yeme-içme ve gezme üçlüsünü günlük 50 Dolar civarı bir ücretle halledebilirsiniz. Hatta daha uygun fiyata da bunu yapabilirsiniz; bu, lüksü ne kadar sevdiğinize bağlı.

Portekiz

Çin

Çin dünya üzerindeki en ucuz destinasyonlardan biri. Konaklama için 20 Dolar kafi, yiyecek ise sadece 2-3 Dolar civarı. Şehir içi ulaşımda ise bir Dolar'dan daha az bir miktar ödeyerek toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Özellikle kasaba formundaki yerleri büyük şehirlere kıyasla çok daha ucuz olacaktır. 

Çin

Güney Kore

Güney Kore’nin cebinize dost bir ülke olduğunu biliyor olabilirsiniz. Fakat burası gerçekten fazlasıyla ucuz. Şöyle ki, burada 1 Won (ülkenin para birimi) 0.0032 TL'ye karşılık geliyor. Ve genellikle pek çok şeyin (yiyecek, içecek vs.) fiyatı birkaç yüz Won oluyor. Müthiş değil mi?

Seul

Hindistan

Hindistan da genel anlamda her şeyiyle ucuz olan ülkelerden biri. Eğer süper bir çaba sarf etmiyorsanız 50 Dolar'dan fazlasını harcamanız zor. Burasıyla ilgili tek sorun genelde uçak biletlerinin pahalı olması oluyor. Fakat daha önce de dediğimiz gibi bunu halledeceğinize; aktarma, kampanya, puan toplama, mil biriktirme, sponsor bulma gibi çözümlerle olayı çözeceğinize inanıyoruz!

Bulgaristan-Romanya-Ukrayna-Balkanlar

Evet böylece Avrupa kıtasının en ucuz ülkerini bir çırpıda sıralamış olduk. Bu ülkeler gerçekten son derece ucuz. Ukrayna’da bir gecelik odayı 8 Dolar'a kiralayabilirsiniz; bunun yanı sıra bira ve yemek olayları da sadece birkaç dolar. Pek çok insan Prag, Paris gibi destinasyonları gezilmeye değer bulurken bu noktalar hakkında genelde garip bir önyargıya sahip. Fakat fırsatınız olursa buralara gidin ve uygun fiyatların seyahatinize nasıl renk kattığını görün.

Ukrayna

Yunanistan

Yunanistan  hem fazlasıyla güzel hem de Avrupa ülkelerine göre fazlasıyla ucuz. Güzel, doyurucu yemeklere 10 Dolar ödeyebilir konaklamak için 30 Dolar altında odalar bulabilirsiniz. Tarih, doğa ve eğlence anlamında dolu olan bu güzel ülkenin tadını uygun çıkarın! 

Guatemala-Nikaragua-El Salvador-Honduras

Lezzettli yemekler, antik kalıntılar, ormanlar ve daha az miktarda turist olan bölgelere mi gitmek istiyorsunuz? O zaman Orta Amerika’ya biletinizi alabilirsiniz. Fiyatları 15 Dolar civarı olan odalar, sudan ucuz biralar ve yiyeceklerle buralar adeta cennet gibi. 

Endonezya-Bali

Bali  dememizin sebebi buranın daha sakin daha doğal ve daha ucuz olmasından geliyor. Beyaz ve siyah kumsalları, pirinç tarlaları, ormanları ve volkanlarıyla burası harika bir yer. 15-20 Dolar civarı oda kiraları ve 2 Dolar yemek fiyatlarıyla oldukça ucuz. Hayatınızda bir an durup soluklanmak isterseniz burasını hatırlayın.

Bali

Tayland

Popüler bir turizm noktası olmasına rağmen Tayland  şaşırtıcı derecede ucuz bir ülke. 6-10 Dolar arası fiyatlara sahip olan konaklama seçenekleri, 2 Dolarlık biraları ve lezzettli lokal yemekleriyle muhteşem bir yer. Bunların yanında sıcak keyifli sularının, çeşitli aktivitelerinin, ormanlarının ve doğasının keyfini doyasıya çıkarabilir, eğlenebilir en güzel seyahatlerinizden birine sahip olabilirsiniz.

Tayland