En Ünlü Sirkler

1- Medrano Sirki Fransa’da kurulmuş, bugüne kadar yapılmış en ünlü sirktir. Daha çok Rusların çalıştığı sirkte bir zamanlar Jim Carrey, Barbra Streisand ve Cüneyt Arkın gibi ünlü isimler de yer almıştır. 1965 yılından beri hemen hemen her yıl Türkiye'ye turne düzenleyen Medrano Sirki’nde kuş, deve, gergedan, köpek, zürafa, yılan ve at gibi onlarca çeşit hayvan bulunmaktadır.

2- Krone Sirki Almanya'nın Münih kentinde bulunan Krone Sirki, düzenlediği gösterilerle herkesi kendine hayran bırakmayı başarabiliyor. Hayvan terbiyecisi Carmen Zander, kaplanlarla yaptığı gösteride korkusuzca hünerlerini sergiliyor. Doğanın en vahşi hayvanı kaplanlara kusursuzca hükmeden Zander, sevgisini göstermeyi de ihmal etmiyor. Zander, istediği hareketleri kusursuz yapan kaplana ödül olarak ateşli bir Fransız öpücüğü veriyor.

3- Atlantis Sirki Kısa zamanda binlerce kişi tarafından seyredilen Atlantis Sirki, izleyenleri köpekbalıklarıyla dolu bir havuzda yüzen dalgıçlar, akıllı foklar, penguenler ve palyaçolar ile karşılıyor. Ateşle çevrelenmiş çemberden atlayan kaplan, iki ayağı üzerinde dans eden fil, üzerine süslü kıyafetler giydirilmiş ve çeşitli akrobatik hareketlerle kalabalığı eğlendiren köpekler gösteriye gelenlere eğlenceli dakikalar yaşatıyor.

4- Cirque du Soleil Eskiden sokak sanatçısı olan Guy Laliberté ve Daniel Gauthier tarafından 1984 yılında, Kanada’da kurulan en ünlü sirktir. Güneş yanığı anlamına gelen sirkin özelliği hayvansız oluşudur. Dünyanın her yanında turnelere çıkan sirk aynı zamanda müzikal bir gösteridir. Dev şov kadrosu, her gösteride bir ressamın elinden çıkan kostümler ve görselliğiyle Cirque du Soleil mutlaka izlenmesi gereken bir gösteri.

5- Paris Sirki Kuşaktan kuşağa yaşayan muhteşem bir gösteri. İtalyan ailesi Alessandrini tarafından yönetilen dev eğlence organizasyonun kökeni 1800’lü yıllara kadar uzanıyor. Paris Sirki, gittiği her ülkede yoğun ilgi görüyor ve çocuklar başta olmak üzere her yaştan insan tarafından keyifle ve heyecanla izleniyor.

6- Çin Devlet Sirki Dünyaca ünlü Çin Devlet Sirki, gittiği her ülkede çocuklara unutulmaz anlar yaşatıyor. 1951’den bu yana gösteriler düzenleyen sirk, birbirinden yetenekli akrobatları ile izleyenleri büyülüyor.

7- Oz Sirki 1978 yılında Avustralya'da doğan Oz Sirki, vücudunu tenis raketinden geçiren 'Captain Frodo' ile dikkat çekiyor. Oz'un temel felsefesi, ‘‘Neden’’ diye sormak yerine ‘‘Neden olmasın?’’ diyebilmek. Herhangi bir metne bağlı kalmaksızın gerçekleşen gösteri, bir sirkten çok mükemmel bir karnaval olarak anılıyor.

8- Moskova Sirki Hava akrobasisi, ip cambazları ile nefesleri kesen profesyonel sirk kadrosu, palyaçolar ve illüzyon gösterileri ile eğlenceli dakikalara imza atıyor. İnanılması güç denge hareketleriyle yürekleri ağza getiren Moskova Sirki’ni, her yıl binlerce kişi izleme fırsatı buluyor.

9- Avrasya Sirki Servet Yalçın’ın sahibi olduğu Avrasya Sirki, Türkiye’nin ilk uluslararası sirkidir. Akrobatlardan trapezcilere, palyaçolardan sihirbazlara dek içinde sayısız kişinin çalıştığı Avrasya Sirki, izleyen herkesi kendisine hayran bırakacaktır. Heyecanın bir an bile eksik olmadığı gösteri, gelen herkesi güldürmeyi garanti ediyor.

10- il Florilegio Dünyanın en iyi ve en başarılı dört sirki arasında yer alan il Florilegio, 1872 yılında Togni Equestrian Circus ismiyle binicilik sirki olarak kuruldu. Yıllar sonra geliştirilerek Togni National Circus, daha sonrada Darix Togni Circus ve son olarak yani günümüzdeki adıyla il Florilegio adını almıştır.