Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

Fransızca ismiyle La Tour Eiffel, namıdiğer demir kule "Eyfel Kulesi." Hangi amaçla yapıldığını bilmeyenlerin, bilenlerin, görenlerin ve görmeyenlerin hayallerini süsleyen bir kule bu. Peki Eyfel Kulesi nedir, neden yapıldı, ne zaman yapıldı, bugünkü işlevi ne bu konuda neler bilmiyoruz?

Eyfel Kulesi 26 Ocak 1887-31 Mart 1889 tarihleri arasında inşa edilmiş Paris’in ve hatta Fransa'nın en önemli sembolü. 1665 basamaklı, 324,8 metre yüksekliğinde, 10.150 ton ağırlığında demirden yapılmış devasa bir mimari. New York’taki Chrysler Building’e dek dönemin en yüksek yapısıydı. Yapımındaysa 3 bini aşkın işçi çalıştı. Tasarımı ismini de aldığı Gustave Eiffel’e ait. Hatta kendisinin yapının üçüncü katında özel bir dairesi vardı. Yapının mimarıysa Stephen Sauvestre. 

Paris’te kalması 20 yıla yakın tartışmalara yol açan Eyfel Kulesi’nin en üstünde yer alan anten sistemi Fransa’da televizyon gelişiminde büyük rol oynadı. Maliyetiyse oldukça yüksek. 8 milyon franka mal olan yapı sadece bu masrafla kalmıyor her yedi yılda bir 60 ton boya ile boyanmaya devam ediyor. Ancak açılıştan sonraki ilk 5 ayda 1 milyon 900 bin kişi tarafından ziyaret edilmiş ve böylece masrafların dörtte üçü çıkarılmış. Her gece 20.000 ampülle aydınlatılan aynı zamanda sürekli kullanılan bir asansöre sahip olan Eyfel Kulesi’nin yıllık elektrik kullanımı küçük bir köy ile aynı ölçüde. 

Kulenin yapılma amacı Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamalarıydı ve kule Expo 1889 Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak tasarlanmıştı. Eyfel'in yapımıysa oldukça tepki topladı. Gerekçe ise bu demir yığınının Paris’i çirkinleştireceğiydi. Buna bağlı olarak kuleyle ilgili Paris birçok protesto ve imza kampanyalarına sahne oldu. Kulenin ilk etapta 20 yıl sergilenmesi planlanıyordu. 2002 yılında ziyaretçi sayısının 200 milyona ulaştığı düşünülürse tepkiler tam tersi yönde ilerlemiş denilebilir. Kule artık önemli bir turistik destinasyon olup kuleye her yıl yaklaşık 7 milyon insan ziyarette bulunuyor. 

Üç kata sahip olan kulenin her katı ayrı bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Kulenin halka açık platformları 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunuyor. 1. ve 2. platformlarda restoranlar bulunuyor. Ayrıca ilk katta Eyfel Kulesi tarihinin anlatıldığı bir sergi de bulunuyor. En üst kat platformunun bir kısmı çatılı diğer kısmının üstü açıktır. Bu kata ulaşmak için 2. kattan sonra başka bir asansöre aktarma yapmanız gerekiyor. Kuleyi asansörle veya yürüyerek gezebilirsiniz. 

Eyfel Kulesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri:

Kuleyi yılın her günü sabah 09.30-23.30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Her katını ziyaret edebileceğiniz kuleyi gezmek ücrete tabi. İlk kattan son kata artan fiyatları bulunan kulenin ücreti asansör ve yürüme seçeneğine göre değişiklik gösteriyor.

Yetişkin Tarifesi:

İkinci kata kadar asansörle: 16 euro
Üçüncü kata kadar asansörle: 25 euro
İkinci kata kadar merdivenle: 10 euro
İkinci kata kadar merdivenle, üçüncü kata asansörle: 19 euro

Genç Tarifesi:

İkinci kata kadar asansörle: 8 euro
Üçüncü kata kadar asansörle: 12,50 euro
İkinci kata kadar merdivenle: 5 euro
İkinci kata kadar merdivenle, üçüncü kata asansörle: 9,5 euro

İndirimli Tarife:

İkinci kata kadar asansörle: 4 euro
Üçüncü kata kadar asansörle: 6,30 euro
İkinci kata kadar merdivenle: 2,5 euro
İkinci kata kadar merdivenle, üçüncü kata asansörle: 4,80 euro

4 Yaşından Küçükler:

Tüm kategorilerde: Ücretsiz


Eyfel Kulesi'ne Nasıl Gidilir?

Şehrin tam ortasında yer alan kuleye gitmekse oldukça kolay. Oldukça geniş bir dağılıma sahip olan metro hatlarını kullanarak kuleye ulaşabilirsiniz. Metroya binerek Bir Hakeim – RER Champ de Mars durağında indikten sonra tabelaları takip edin. Zaten görmemeniz imkansız! 
 

Eyfel Kulesi Özellikleri ve Hakkında İlginç Bilgiler:

Kule hakkındaysa birçok ilginç bilgi bulunuyor. Bunlardan birkaçı:

 • Yapımında 7.300 ton çelik ve 18.038 ton metal parça kullanılan kule tam 300 metre. Metal parçaların bu yoğunlukta olması kuleyle ilgili enterasan detayı ortaya çıkarıyor; kule kış aylarında soğuk hava etkilisiyle 3 santimetre kadar küçülüyor. Hava çok sıcak olduğunda ise 18 santimetreye kadar genleşebiliyor ve kuvvetli bir rüzgar varsa 7-8 santimetre kadar yana eğilebiliyor. 
 • 1. Dünya Savaşı sırasında Eyfel Kulesi, Alman sinyallerini bloke etmek için kullanılmış ve Fransız Ordusu'na zafer kazandırmıştır.
 • 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler Paris’i ziyaret etmiş ve Fransızlar kuleye asansörle çıkamasın diye tüm kabloları kesmiştir.
 • Ünlü dolandırıcı Victor Lusting’se yakalanmadan önce kuleyi iki farklı hurdacıya satmıştır.
 • Adı Erika La Tour Eiffel olan bir kadın 2007 yılında Eyfel Kulesi'yle evlenmiştir.
 • Dünyada 30 adet Eyfel Kulesi replikası vardır.
 • Özgürlük Anıtı ve Eyfel Kulesi aynı kişi tarafından tasarlanmıştır.
 • Eyfel Kulesi'nden şu ana kadar 400 kişi intihar eylemi gerçekleştirmiştir. Bunun önüne geçmek için platformların önüne demir parmaklıklar koyulmuştur. 
 • Kulenin 75. yılında dağcıların Eyfel'e tırmanışı televizyondan halka verilmiştir. 
 • Kulenin yapımına 26 Ocak 1887 tarihinde başladı ve tamamlanması 2 yıl, 2 ay, 5 gün sürdü.
 • Kule, her gece 20.000 farklı ampul ile aydınlatılıyor. Kulenin yapımında toplam uzunluğu 80 km olan kablolar kullanıldı.
 • Kule'de yemek yemek isterseniz ünlü restoran Jules Verne'de yer ayırtmalısınız. 


 

 • Kule her 7 yılda bir 60 ton boya ile yeniden boyanıyor. Bu çalışmada 25 boyacı yer alırken iş toplam 15 gün sürer. Bu sırada 1.500 fırça, 5.000 zımpara kağıdı ve 1.500 iş tulumu kullanıldığı hesaplanmıştır. Güvenlik amacıyla 50 km güvenlik halatı, 20.000 metrekare koruyucu ağın kullanıldığı boyama işleminin maliyeti yaklaşık 3 milyon Euro'ya ulaşır. Kulenin ilk görünümde rengi kırmızımsı kahvedir. Zaman içinde renk değişerek sarımsı kahve, kestane kahvesi ve en son bugünki görünümü olan bronz rengine dönüşmüştür. Kule boyanırken 3 aşamalı renk geçişi uygulanır. Yukarıdan başlayarak aşağıya doğru açıktan koyu renge bronz renk uygulanır. 
 • Tokyo'da Eyfel Kulesi baz alınarak 1958 yılında inşa edilmiş bir kule mevcuttur. Tokyo kulesi 333 metre yüksekliğinde 4.000 ton ağırlığındadır. Minato-ku'daki Shiba Park'ında yer almaktadır. Tokyo Kulesi Japonya'daki en uzun insan ürünü yapısı olarak nitelendirilir. Ayrıca dünyanın en yüksek kendinden destekli çelik yapısı Eyfel değil, Tokyo Kulesi'dir.
 • Eyfel’in en merak edilen ve araştırılan noktası ise adının orijinal yazımı oluyor. Eyfel'in orijinal yazılışı: Eiffel.