Kuzey Amerika'nın Harikaları

Daha çocukken televizyonda Golden Gate Köprüsü’nü görmüştür pek çok insan. Özgürlük Anıtı’nın elinde meşalesiyle akıllara kazınan devasa görüntüsü, Rushmore Dağı’nın çizgi filmlerde dahi karşımıza çıkması bunların ne kadar büyük eserler olduğunu kanıtlar nitelikte. Dünya harikalarının Kuzey Amerika ayağı aslında görüntülerine ve isimlerine aşina olduğumuz bir listeden oluşuyor.

Rushmore Dağı, ABD

Güney Dakota’da Rushmore Dağı’nın yüzeyine kazınan dört çehreni ait olduğu başkanlar; George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln. Gazeteci Doane Robinson tarafından ortaya atılan bu fikri heykeltıraş Gutzon Borglum’un ilgisini çekmiş ve projenin hayata geçirilmesi kararlaştırılmış. Yapımı yaklaşık olarak 1 milyon dolara mal olan anıtın oldukça çetrefilli bir süreç geçirdiği söylenebilir. Projeye başladığında 60 yaşında olan Borglum hayatının geri kalanı boyunca bununla uğraşmış ve 1941’de öldüğünde dahi oğlu maddi imkanlar elverdiği ölçüde bunun üzerinde çalışmaya devam etmiş. Washington’un çehresi 1930, Jefferson’unki 1936, Lincoln’ünki 1937, Roosevelt’inki ise 1939 yıllarında tamamlanmış. 

1

Golden Gate Köprüsü, ABD

2.7 kilometre uzunluğu, rengi  ve yapım aşamasındaki spekülasyonları, ölen işçi canları ile Golden Gate tarihe adını yazdıran bir köprü oldu. 7 Mayıs 1937’de açılan köprü 20 yıl boyunca dünyanın en uzun köprüsü ünvanını korudu. Üzerinden her gün 125.000 aracın geçtiği köprü kalabalığa ve yoğunluğa rağmen filmlerin, dizilerin önemli sahnelerinde boy göstermeye devam ediyor. Ayrıca Golden Gate Köprüsü’nün yapımı esnasında ilk kez büyük bir inşaat projesinde güvenlik ağı kuruldu ve 19 işçi iskeleden düşmelerine rağmen hayatta kaldı. Köprünün ne kadar devasa ve zorlu bir yapımı olduğunu gösteren şeylerden biri de köprüyü tutan her bir kablonun 27.572 telden oluşuyor olmasıdır.

Şeytanın Kulesi, ABD

Şeytanın Kulesi gerçek anlamda bir doğal kuledir. Taban çapı 305, yüksekliği 264 metre olan kule hakkında pek çok efsane mevcut. Bunlardan en çok bilineni şöyle; vakti zamanında yedi bakire bir ayıdan kaçmak için bu tepeye tırmanırlar, bakireleri ele geçirmeye çalışan ayı bu tepeye tırmanmaya çalışır ve pençeleriyle Şeytanın Kulesi’ndeki izleri oluşturur.  

Dev Sekoya Ağaçları, ABD

Masal gibi ağaçlar desek yeridir. Sekoyalar en uzun ağaçlardır, yaşayan en büyük türü ise Sequoiadendron giganteum’dur. Sekoya ağaçları 3.666 yıl yaşarken, dev sekoyalar 4.000 yılla ağzınızı açık bırakabilirler. Bu devasa cüsseli masalımsa ağaçlar ortalama 95 metre uzunluğa, 5 metreden 11 metreye kadar değişen çapa sahiptirler. Sekoyalardan yapılan mobilyalar oldukça sağlam ve kaç nesil olduğunu tahmin edemediğimiz sülalenizin kullanacağı kadar uzun yıllar dayandığı için vakti zamanında ev, mobilya ve vagon yapımında adeta kapış kapış gitmiştir. Türü tükenme tehlikesiyle karşı karşıya gelmeye başlayınca da korunma altına alınmışlardır.

2

Yosemite Ulusal Parkı, ABD

Korular, binlerce yıllık sekoyalar, dev kaya kubbeleri, gür bitki örtüleri, kaya çeşitliliği ve şelaleleriyle dünya üzerindeki sayılı güzellikteki yerlerden biridir Yosemite Ulusal Parkı. Yosemite Ulusal Parkı 1851’e kadar batılılar için bilinmez bir yerdi. Bölgeye Kızılderililer tarafından bozayı anlamına gelen ‘’uzumati’’ adı verilmişti. Buraya birkaç Kızılderiliyi yakalamak maksadıyla gelmiş olan askerler tarafından görülen park manzarasının etkileyiciliği nedeniyle kısa süre içinde pek çok kişinin dikkatini çekmiştir. 

Büyük Kanyon, ABD

Yine karşınızda Amerikan yerlilerinin batılılardan binlerce yıl önce keşfettiği bir doğa harikası, Büyük Kanyon. Parkta bulunan mağaralar ve oyuklar arkeolojik açıdan oldukça önemlidirler.  Büyük Kanyon'un ilk ziyaretçilerinden biri olan Theodore Roosevelt, bu muhteşem güzelliği gördükten sonra buranın korunması ve insan etkisinden, müdahalesinden uzak kalması için elinden gelen her şeyi yapmıştır. 

Niagara Şelaleleri

Bir kısmı Kanada’da bir kısmı ABD’de olan, dökülürken çıkardığı köpüklerle dahi gücünü gösteren, 10.000 yaşındaki Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika’nın harika olmayı hakeden doğal alanlarının başında geliyor. Gökkuşakları, köpükleri ve gücüyle şelale harika manzaralar sunuyor, en iyi seyredebileceğiniz yerlerden biri Rainbow Köprüsü olacaktır.

3

Zion Ulusal Parkı, ABD

Utah’ta bulunan 24 km uzunluğundaki Zion Kanyo’nu yer yer 762 m derinliğe ulaşıyor. 1860 yıllarında Mormonlar tarafından bulunup, isimlendirilen Zion Kanyonu’nun değeri 1880’lere değin anlaşılmamış. Etrafındaki vahşi doğa ve tabiatın çeşitliliği farkedildiğinde ise ulusal park ilan edilmiş. Büyük kubbeler, derin yarıklar ve pembeden kırmızıya kadar değişen renkleriyle park oldukça etkileyici ve izole görüntülere sahip.

Özgürlük Anıtı, ABD

28 Ekim 1886’da 21 pare top atışı eşliğinde Başkan Grover Cleveland tarafından açılan Özgürlük Anıtı, dikildiği günden itibaren Amerika’nın ve özgürlüğün simgelerinden biri oldu. Fransız heykeltıraş Frederic-Auguste Bartholdi tarafından yapılan heykele yardımcı olmak için seçilen kişi aslında oldukça popüler, Eiffel Kulesi’nin yaratıcısı Gustave Eiffel. Doğrudan ve dolaylı olarak her iki şaheserde de adı geçen Eiffel’e saygılarımızı yollarken Özgürlük Anıtı’na geri dönüyoruz. Heykeltıraş Bartholdi heykeli yaparken bir tablodan etkilenmiş ve ana hatlarda annesinin yüzünü kullanmış. 

Özgürlük Anıtı, Paris’te tamamlandı ve 4 Temmuz 1884’de Amerikan halkına bir hediye olarak Amerikan Elçisine sunuldu.  New York’a parçalar halinde getirilen heykel Özgürlük Adası’ndaki kaidenin üzerinde tekrar birleştirildi. Heykelin sol elinde Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihinin yazılı olduğu bir tablet bulunuyor. Kafasındaki tacın 7 sivri ucu ise 7 kıtaya yayılan özgürlüğü temsil ediyor. 1984’e Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne dahil edilen heykelin kaideyle beraber toplam yüksekliği 93 metreyi buluyor. 

Empire State, ABD

Efsane bina dersek, gökdelenlerin babasına hakaret etmiş oluruz. 102 katı ve yukarısında bulunan televizyon kulesiyle birlikte 449 metre uzunluğa ulaşan Empire State artık en uzun bina olmasa da en efsanesi olmaya devam ediyor. Binanın tepesindeki televizyon anteni 1985 yılında kurulmuştur ve 22 kat yüksekliğindedir.