New York City Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Şey

New York’ta ne kadar süre kaldığınız ya da kaç kez ziyaret ettiğiniz önemli değil. Burası hakkında her şeyi bildiğinize çok emin olmayın. Belki unuttuğunuz bir köşe, kalıntı ya da mekan kalmıştır. Özellikle New York City’i biraz detaylıca anlamak ve bilmek isteyenlere bu 9 maddeye bir bakın diyoruz.

​1.Özgürlük Heykeli kaidesinin bütçesini New Yorklular ceplerinden ödedi.

Evet hepimizin bildiği gibi Amerika’nın simgesi Statue of Liberty kızımız Fransızların hediyesidir. Fakat bu tonlarca ağırlığındaki kız buraya geldiğinde alt kısmı için gereken kaidenin masraflarının karşılanamayacağı paranın bittiği duyuruldu. Bunun üzerine gazete devi Joseph Pulitzer ilan vermeye ve bağış istemeye başladı. Dört bir yanda yayınlanan bu çağrıya 125.000’i aşkın kişi cevap verdi ve kızımızın kaidesi yapıldı.

​2.Metroları adeta sanatla doludur fakat siz sadece bunun küçük bir parçasını görüp bilirsiniz.

NYC metrosu aslında gizli kalmış sanat eserlerinin bilinmeyen müzesi gibidir. Fakat bazı noktaların kullanılmaması ya da bazılarının artık eskimesiyle gözden kaçan hatta varlığı bile bilinmeyen bu sanat eserlerinin arasında özellikle önemli olan birkaç parça var. 1980 yılında sanatçı Bill Brand Masstransiscope adlı eserini Brooklyn taraflarında bugün kullanılmayan ağlardan birine yaptı. Bu parça 2008’de ve 2013 yılında zarar gördükten sonra restore edildi. Bugün kuzeye giden B ve Q trenlerinde eğer dikkatlice bakarsanız eserin çok küçük bir parçasını görebileceğinizi söylüyorlar. Yolu düşenler için merak uyandırıcı bir deneyim olabilir.

​3.Gizli ve küçük müzeleri gözden kaçırmış olabilir misiniz?

Tribeca Elevator Museum’u daha önce duymaduysanız çok şaşırmayın. Çünkü burası NYC’nin en küçük müzesi. Sadece 3-4 kişinin sığabileceği bu müze kapılarını kapattığında kesinlikle depoyu anımsatıyor. Sergilerin her yıl değiştiği müzede oldukça ilginç şeyler bulabilirsiniz mesela Bush’a atılan ayakkabı, tuhaf ıvır zıvırlar ya da el yapımı ilginç şeyler.

​4.New York City’nin coğrafik merkezi neredeydi?

Bu konu zamanında çok konuşulmuş olsa da merkezin Wyckoff ve St. Nicholas bulvarlarının arasında kalan Stocholm Street olduğu kabul edildi.

5.Queen’deki dünya fuarı kalıntıları.

Zamanında yani 1939 ve 1964 arasında burada kurulan fuar oldukça büyük bir etkinlikti ve  bölgenin gelişmesi buna paralel olarak ilerledi. 1965 yılında ikinci fuarın kapanmasından sonra buradaki pek çok bina ve fuar alanı yıkılmaya yüz tuttu. Hala ayakta kalan birkaç yapıyı ziyaret etmek isterseniz New York Hall of Science, Queens Museum, fuar binasının bir kısmı ve şimdilerde kuşların ev sahipliğini yaptığı Queens Zoo’yu görebilirsiniz.

​6.Söylenene göre Eggs Benedict New York City’de uydurulan bir tabak.

Bunun hep New York City’e özgü, burada yapılan bir tabak olduğu ifade edilir. Fakat kimin yaptığı ile ilgili çeşitli söylentiler mevcut. Çok güçlü bir iddiaya göre Delmonico’nun bunu özellikle büyük eğlencelerden veya alemlerden sonra müşterileri için hazırlattığı yönünde. Yani laf arasında muhabbet etmek fikir belirtmek isterseniz aklınızda olsun. Bir yerde bu tabak mutlaka karşınıza gelecektir.

​7.Burada dünyanın en büyük katedraline tırmanabilirsiniz.

Cathedral Church of St. John the Divine New York’un en harika yapılarından biri olmasının yanında dünyanın da en büyük katedrali. Burayı keşfetmenin en iyi yolu Vertical Tours. Açıklaması şöyle ki; ziyaretçileri alıp yapının çatısına çıkartıyorlar. Buradan katedralin mimarisini, tarihini hem daha iyi izliyorsunuz hem de manzaranın tadını çıkartıyorsunuz. Yoksa siz denemediniz mi?

8.Olmadık yerlerde tarihi bir yapı ile karşılaşabilirsiniz, hatta bir parkın ortasında bile.

New York City sadece gökdelenlerin şehri sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Bazen hiç olmadık yerlerde hiç olmadık bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Mesela Alexander Hamilton’un 1802 yılında yapılan evinin günümüzdeki güncel lokasyonu St. Nicholas Park. Ayrıca Hamilton evi yaptırdıktan iki yıl sonra Aaron Burr ile düello yaparken hayatını kaybettiği için malesef çok keyfini sürememiş. Siz böyle yapılar buldukça tadını çıkarın deriz.

9.Eski Penn İstasyonu’ndan geriye hiç bir şey kalmadı değil.

Tarihi sevenler bugün hala eski Penn Station için ağıt yakıyorlar. Bu muhteşem yer 1963’te bir nevi yıkıldı-buna büyük ana salonu, çinili, işlemeli dekorları dahil-. Fakat ne güzel ki bazı kalıntıları hala duruyor. Seventh Avenue üzerinde iki adet büyük kartal heykeli görebilirsiniz. Bu kartallar bir dönemin tarihini haşmetli şekilde temsil etmeye devam ediyorlar.