Sıra Dışı Tapınaklar

Tanrıların evi olduğuna inanılan tapınaklar, antik mimarinin en önemli yapı tiplerindendir. Sadece inanış sistemleri hakkında değil, dönemin yaşayışı ve sanatı hakında da ciddi bilgiler içermektedir. Tapınaklar çok çeşitli olabildiği gibi dinden dine büyük farklılıklar da gösterebilir. Bağlı olduğu din ve ibadetlere göre tapınaklar, hem yapısal hem de anlamsal açıdan farklı olabilirler. Bu galeride dünyadaki bazı tapınakları ve onların merak uyandıran özelliklerini sizler için hazırladık.  

Borobudur Tapınağı

Bu tapınak, Endonezya’nın Java adasında bulunuyor. Borobudur "Çok Sayıda Buddha" anlamına gelmektedir. Yapı, M.S. 775-842 yılları arasında Java Adası'nda hüküm süren Sanjaya ve Sailendra hanedanları tarafından inşa edilmiştir. Bu yapının 56.634 metreküp taştan oluştuğu tahmin ediliyor. 

1

Ranakpur Tapınağı

Ranakpur tapınağı bir Jain tapınağıdır ve Hindistan’da bulunuyor. 500 yıllık bu tapınak, tamamen mermerden inşa edilmiştir.

Angkor Wat Tapınağı

Angkor Wat, Kamboçya'nın Siem Reap kentinde yer alan, Kral II. Suryavarman adına yapılmış bir tapınaktır. Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır. 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Bölgedeki tek dinsel yapı olarak günümüze ulaşmış olup, önce Vişnu adına bir Hindu tapınağı olarak, daha sonraki dönemlerdeyse bir Budist tapınağı olarak kullanılmıştır. 

2

Itsukushima Tapınağı

Itsukushima, Japonya’da Hiroşima Körfezi'ndeki Miyajima adasında yer alan 6. yüzyıldan kalma bir tapınaktır. Japon mitolojisindeki Ay Tanrısı'nın 3 kızına adanarak yapıldığı söylenmektedir. Tapınağın kapısı gelgit olayları sırasında yüzer şekilde gözükmektedir. 1996'dan bu yana Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alır. 

Batu Tapınağı

Batu Tapınağı aslında bir mağara tapınağıdır. Batu Mağarası'nın içine yapılmıştır. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde yer almaktadır. Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağarası, dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak geçiyor. Ayrıca dünyanın en büyük heykeli olan 43 metre yüksekliğindeki Lord Murugan heykeli, Batu Mağarası'nın önünde konumlandırılmıştır. 

Teotihuacan Güneş Tapınağı

"Tanrıların Yeri" anlamına gelen Teotihuacan, Meksika’da bulunuyor. Dünyanın en büyük 3. piramididir. 

3

Palitana, Gujarat Tapınağı

Fotoğraftaki tapınak Hindistan'ın Gujarat eyaletinde, Palitana'da bulunan tapınaklardan sadece bir tanesi. Zira burada bu gibi tapınaklardan binlercesi var. Palitana dünyanın en eski inançlarından biri olarak bilinen Jainizm’e ev sahipliği yapıyor. Jain inancına göre şekillenen bu şehirde hayvanların hangi nedenle olursa olsun öldürülmesi yasak. Bu sebepten kent idaresi radikal bir kararla şehri "% 100 vejetaryen bölge" ilan etmiştir. 

Megalitik Malta Tapınakları

Malta'nın Gozo adasında megalitik bir Neolitik tapınak kompleksi mevcuttur. Ġgantija tapınakları, Malta'nın megalitik tapınaklarındandır. Yaklaşık 5500 yıllık olan kompleks, dünyanın en eski dini yapılarından biridir. Malta'nın diğer megalitik tapınakları ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunur. 

Hypogeum Tapınağı

Malta'nın Paola şehri yakınlarında yer alan ve çok değerli bir kültürel varlık olarak kabul edilen bir yer altı tapınağıdır. M.Ö. 2500 yıllına tarihlendiği düşünülmektedir. 

Göbekli Tepe

Göbekli Tepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. Günümüzden en azından 11.600 yıl öncesine dayandığı ileri sürülmektedir. UNESCO tarafından 15.04.2011 tarihinde Dünya Mirasları'na aday gösterilmiştir.