Ülkelerden Dünya Mirasları 7

Tek bir yazıda ülkelerin tüm dünya miraslarına yer vermemiz bir hayli zor olacağı için bu içeriğimizde alfabetik olarak yalnızca Kuzey İrlanda'nın, Kuzey İspanya'nın, Kuzey İtalya'nın ve Kuzey Kore'nin dünya miraslarını sizlerle paylaşacağız. Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Kuzey İrlanda

Birleşik Krallık’ın en küçük, en sessiz ülkesi Kuzey İrlanda, İngilizlerin başına hep dert olmuş, İrlanda Adası’nda yer alıyor. 

Yaklaşık 2 milyon olan nüfusuyla, birliğin tatlı su ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmını barındıran Kuzey İrlanda sorunu İrlanda’nın 1916’da bağımsızlığını kazanıp, 1922'de birlikten ayrılmasıyla başlamış. 

1

1960’lı yıllarda bu sorun IRA’nın devreye girmesiyle silahlı çatışma halini almış ve 1998 yılına kadar da şiddetli bir biçimde sürmüştür. 

Banliyöleriyle birlikte ülke nüfusunun 1/3’ünün yaşadığı başkent Belfast, Dublin’den sonra adadaki en büyük şehirdir. 

Kişi başına düşen gelirin 25 bin dolar seviyesinde olduğu, birliğin en fakir ülkesi Kuzey İrlanda’da bir tane doğal dünya mirası bulunmakta. 

Devler Geçidi olarak çevirebileceğimiz Giants Causeway, volkanik kökenli bazal bir yapı. 

Bushmills kasabasının yaklaşık 3 kilometre dışında bulunan bazalt arazisi yaklaşık 60 milyon yıl önce oluşmuş. 

Ulusal doğa rezervi ilan edilen bölge 1986 yılından beri UNESCO listesinde ve koruma altında.

2

Çoğunun altıgen şekle sahip olduğu 40 bin sütundan oluşan arazide en büyük sütun 12 metre yükseklikte.

Yapının bir benzerine Türkiye'de Sinop iline bağlı Boyabat ilçesinde rastlanır.

Kuzey İspanya

Bir yanında Atlas Okyanusu, öbür yanında Pireneler ile İspanya’nın kuzey kısma tarih boyunca pek sıkıntılı günler geçirmemiş. Savaşlarda yıkım görmeyen bölgede bu durum tarihi eserlere de yansımış. Bölge, ülke genelindeki 44 dünya mirasının yarısını barındırır. 

1. yüzyıl sonlarında ya da 2. yüzyıl başlarında Romalılar tarafından inşa edilen Herkül Kulesi, günümüze kadar ulaşmış ve halen çalışan bir deniz feneri olarak iş görmektedir. 

Yapımı 70 yıldan uzun süren Burgos Katedrali, Gotik mimarinin İspanya’daki ilk örneklerinden olup, ulusal kahraman El Cid’in mezarını barındırır. 

Lugo Roma surları, eski Roma İmparatorluğu'na ait ayakta kalan tek eksiksiz ve sağlam savunma duvarıdır. Surların çevresi 2117 km'dir. Orijinal kapılardan 5'i ve 46 kule hala sağlam durumdadır. 

3

10. yüzyıl sonunda Müslümanlar tarafından tamamen yıkılan Santiago de Compostela Tarihi Kenti, aynı yüzyılda Gotik ve Barok mimaride yeniden inşa edilmiştir. 

Las Medulas Roma altın madenciliği ile şekillenen bir peyzajı içerir. 1. yüzyılda İber kolonisine altyapı sağlamak ve ülkenin zenginliğini arttırmak için bu madeni açmışlardı. 

Oviedo Anıtları 9. yüzyıldan kalma 6 adet Romanesk yapıdan oluşur. Cantabria Dağları'nın kuzeyinde bulunan bu izole bölgede farklı ve yenilikçi bir ön romanesk mimari tarzı gelişmiştir. 

Altamira Mağarası; çizimler, insan figürleri, yabani hayvan ve çok renkli kaya resimlerini barındıran mağaradır. 

 Dünyanın en eski asma köprüsü olan Vizcaya Köprüsü Gustav Eiffel’in bir öğrencisi tarafından 1893 yılında Nervion Nehri üzerine yapılmıştır. 

Avila Tarihi Kenti, İspanya’da en iyi korunmuş Ortaçağ surlarına sahiptir. 1090 yılında yapılmış ve günümüzde 2,5 km uzunluğunda, 88 kule ve 6 kapısı kalmıştır. 

Segovia Kenti ve su kemeri milattan sonra 50 yılında Roma döneminde yapılmış ve günümüze kadar çok iyi korunmuş tarihi bir kasabadır. 

M.Ö. 3. yüzyılda Kartacalı Hannibal tarafından kuşatılan ve ardından da uzun yıllar Roma idaresinde kalan Salamanca, tarihi kiliseleri ve üniversitesiyle dikkat çeker. 

İlk İspanyolca metinleri barındıran San Millan Manastırları, 6. yüzyılda Bask kökenli bir keşiş tarafından kurulmuşlardır. 

Atapuerca Arkeoloji Sitesi Avrupa’da ilk bilinen insansı maymunların ve bunların aletlerini barındıran 1 milyon yıl eskiye kadar giden fosillerin çıkarıldığı bir bölgedir.

Ülkenin, Fransa ile paylaştığı doğal miras Pireneler ve buradaki Perdu Dağı, Avrupa’nın en büyük ve derin kanyonunu barındırır. 

Pirenelerde Boi Vadisi’nde bulunan 10-12. yüzyıllardan kalan 9 kilise koruma altına alınmıştır. 

4

Şimdiki adı Tarragona olan Tarraco’daki Arkeolojik yapı topluluğu, Romalıların İber Yarımadası’ndaki en eski yerleşim yeridir. 

Poblet Manastırı 12. yüzyıldan kalma dünyanın en büyük Sisteryen manastırlarından biridir. Zamanında büyük bir askeri kompleks ve sonrasında kraliyet sarayı olarak kullanılmıştır. 

Katalan Müzik Sarayı ve Aziz Paul Hastanesi, 1901-1912 yılları arasında Katalan mimarlarca inşa edilmiştir. 

Modernist bir mimar olan Antoni Gaudi’nin yaratıcı mimari eserleri ile 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarını temsil etmektedir. Gaudi 1852 yılında doğdu ve 74 yaşında Barcelona’da öldü. 7 eseri dünya mirasına alınan Gaudi’nin en bilinen çalışması La Sagrada Familia’dır. 

Santiago de Compostela rotası Hristiyan hac rotası üzerinde 1800 adet tarihi binadan oluşan ve Santiago de Compostela katedraline kadar devam eden rotadır. 

Serra de Tramuntana, Mayorka’da, güneybatıdan kuzeydoğuya uzanan bir dağ silsilesi üzerine insan eliyle yaratılmış bir bölgedir.  

Biyoçeşitlilik ve kültür bakımından koruma altına alınan Ibiza Şehri, Balear Takımdaları’ndaki Ibiza Adası’nda yer alır ve miras alanı Formentera Adası’nı da kapsar. 

Kuzey İtalya

Alpler'in sınırlandırdığı Kuzey İtalya; Po Nehri'nin havzasında, genellikle düzlük bir topografya sergiliyor. Yeryüzünün doğal bir set çekerek kıta Avrupa’sından koruduğu bölge; Venedikliler, Cenevizliler gibi önemli devletlere vatan olmuştur. Güvenli konumu ve birikimli tarihiyle Kuzey İtalya, ülkenin genelindeki dünya miraslarının 22 tanesine sahip.  

118 ada üstünde bir lagünde kurulan Venedik Şehri, bulunduğu konum ile düşman işgalinden uzak kalmış, bu denizci devletin de zenginliklerini barındırmıştır. 1797’de Napolyon’un işgaline kadar 1100 sene bağımsızlığını koruyan Venedik, Osmanlı ile de sıkı ilişki içerisindeydi.

Valcamonica Kaya Resimleri, İtalya Aşağı Alpler'deki en büyük kaya resimleri topluluğudur. Yaklaşık M.Ö.8000’lere tarihlenen, yüzlerce kaya üzerine Camunni Kabilesi tarafından oyularak yapılmış 250,000'e yakın resmi içerir.  

5

1878 yılında bir fabrikatör tarafından işçilerin barınması için kurulan Crespi d’Adda, işçi köylerinin ilk örneklerindendir. 

İtalya ve İsviçre’nin ortak mirası San Giorgio Dağı, deniz fosilleriyle bilinen Lugano Gölü yakınındaki piramit şeklinde bir dağdır. 240 milyon yıl önce tropikal iklimin hâkim olduğu arazide pek çok deniz canlısı fosili bulunmuştur. 

5-6. yüzyıllarda Roma-Bizans etkisinde yapılan erken Hristiyanlık eserlerine sahip Ravenna’da bulunan 8 dini yapı koruma altına alınmıştır.

Tarihi Vicenza Kenti ve mimar Palladio’nun kendi adını verdiği stiliyle yapılan 40’ı aşkın ev ve saray miras listesine eklenmiştir. 

Ferrara, İtalyan Rönesans kent planlamasının ilk örneğidir. Kentin planı 1492’de kenti yöneten I. Ercole d’Este’nin görevlendirdiği mimar Biagio Rossetti tarafından çizilmişti. 

Aquileia Arkeolojik Sit Alanı, Erken Roma İmparatorluk döneminin en büyük ve en zengin şehirlerinden biriydi. Hristiyanlığın bölgede yaygınlaşmasında önemi olan kent, Ortaçağ'da terk edilmiştir. 

Piedmont’da bulunan ve 5 bölgeye ayrılan üzüm bağları ekolojik denge açısından önem taşırken Cavour Kalesi’yle birlikte şarapçılığın ülke genelinde yayılmasında etkili olmuştur. 

Leonardo da Vinci imzası taşıyan, Milano’daki Santa Maria delle Grazie kilisesinde bulunan Son Akşam Yemeği tablosu, İsa’nın havarileriyle Kudüs’te yediği son akşam yemeğini tasvir eder. 

Lombardiya Bölgesi’nde Kutsal Dağ anlamını taşıyan Sacri Monti’de bulunan 16 ve 17. yüzyıllarda inşa edilmiş 9 grup şapel ve kilise koruma altına alınmıştır. 

Rhaetian Demiryolları’nın işlettiği Albula ve Bernina hatları, 100 yıllık tarihi ve manzarası sayesinde listeye girmiş. En ünlüsüyse Glacier Express.

Verona İtalya’nın Roma’dan sonra en Romen kenti olarak bilinir. Roma İmparatorluğu’nun önemli bir kolonisi olmuştur. Roma dönemi eserleri arasında şüphesiz en önemlisi, Bra Meydanı’ndaki 22 bin seyirci kapasiteli amfitiyatrodur.  

İtalya’nın kuzey doğusunda yer alan Padova tarihi kenti, dünyanın en eski botanik bahçesine sahiptir. Padova Üniversitesi tarafından üniversitenin çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla 1545 yılında oluşturulmuştur. 

M.Ö. 5000 yıllarına tarihlenen ve Alp Dağları çevresindeki nehir kenarlarında kazıklar üzerine oturtulmuş prehistorik evlerin temelleri sit alanı ilan edilmiş olup 100’den fazla yerleşim yeri saptanmıştır. 

Piemento Bölgesi’nde yer alan 400 yıllık şehir devleti Savoyların 22 kraliyet eserleri ve bulunduğu araziler koruma altına alınmıştır.

Modena tarihi kenti, 12. yüzyıl Romanesk mimarisiyle inşa edilmiş olan Katedral, Şehir Kulesi ve Büyük Meydan gibi bir grup yapıyı barındırır. Bu kompleks içinde dini ve sivil yapılar bir araya gelmiştir. 

6

Mantua ve Sabbioneta Po Vadisi’nde yer alan, Rönesans mimarisi ve şehir planlamasının hâkim olduğu yerleşim yerleridir. İzleri Roma dönemine kadar uzanan bir şehirdir.

İtalya’nın en büyük liman kenti Genova’da, yer alan aristokrat evleri olan Rolli Sarayları miras listesine alınmıştır.

Dolomit Sıradağları İtalya Alpleri’nin kuzeyinde yer alır. 3000 metrenin üzerinde 18 tane zirveye sahip olan Dolomitler, dünyadaki dağ manzaralarının en güzellerinden birini meydana getirir.  

Cermen kavmi olan Lombardlar’ın 6-8. yüzyıllar arası İtalya’da bıraktıkları 9 eser koruma altına alınmıştır. 

Liguria Bölgesi’nin Cinque Terre‘den Portovenere’ye kadar uzanan bu kıyı şeridi, kültürel ve büyük panoramik değeri olan bir manzara sunar. Buradaki küçük şehirler düzensiz ve dik bir arazi üzerine kurulmuşlardır. 

Kuzey Kore

Resmi adıyla Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti dünyanın şüphesiz en kapalı ülkelerindendir. Kore adasının yarısına kurulu olan ülke tek partili rejimle yönetilmektedir.

Kore Savaşı sonrasında doğu-batı güçleri arasında kalan halk, ikiye bölünmüş ve kuzeydekiler komünizmi seçmiştir. 

Taedong Nehri üzerine kurulu başkent Pyongyang ülkenin dar turistik faaliyetlerinin yürütüldüğü yegâne şehir olmakla birlikte en kalabalık kentidir.

7

Resmi olarak ateist bir devlet olan Kuzey Kore’de semavi dinlerden Hristiyanlığın oranı % 2 seviyesindedir.  

Dünyanın en militarist ülkesi olan Kuzey Kore’de aktif 1, yedek 5 milyona yakın asker bulunmakta ve nüfusun % 25’i bu sektörde çalışmaktadır.

Ülkemizde konsolosluğu bulunmayan Kuzey Kore’ye gitmek için Pekin yahut Vladivostok temsilciliklerinden vize alınması ve devletin düzenlediği turlara katılması gerekmektedir. 

700 yıl boyunca Kore Yarımadası’nı yöneten Koguryo Hanedanlığı’nın Mezarlığı, günümüzde Kuzey Kore’de yer almaktadır. 

668 yılına kadar yarımadadaki en büyük güç olan krallık iç çatışmalar sebebiyle zayıflamış ve komşu devletler tarafından da yıkılmıştır. 

Arazide Koguryo Kralı’nın geç döneminden kalma birçok toplu ve bireysel mezar yer almaktadır. 

8

Bölgede 2002 yılında bir nekropol bulunmuş ve çevresindeki 43 anıtla birlikte koruma altına alınmıştır. 

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.