Ünlü Bit Pazarları ve Antik Pazarlar

1- Bermondsey Antik Pazarı, Londra ‘‘Londra’da gün doğmadan önce çalınan ve satılan her şey yasaldır’’ deyimi adeta Bermondsey Antik Pazarı için söylenmiş. Burada  her Cuma, satıcılar şafaktan önce kendi tezgahlarını kurarlar. Bu gelenek ile Bermondsey Antik Pazarı, Londra'nın en temel antika pazarlarından biri olma özelliğine sahiptir. Ciddi koleksiyoncular için kutsal ve oldukça fazla önemli bir yer olan pazarda, sabah saat 9’dan önce buraya gelenler için satıcılarla pazarlık payı da mevcut. 

2- San Telmo Antik Dükkanı, Buenos Aires San Telmo Antika Dükkanı, Calle Defensa caddesi üzerinde bulunuyor. Antikalar, biblolar, kostümler, takılar ve eski film afişleri arayan pek çok kişi aradığı her şeyi bu dükkanda bulabilir. Antika dükkanına geldiğinizde, yakındaki mahallelerden dünyaca ünlü tango müziğini duymanız, sokak dansçıları ve sokak gruplarıyla karşılaşabilmeniz mümkün. Yalnızca Pazar günleri açık olan dükkan sabah 10’da açılıp, akşam 5’te kapanıyor. 

3- Rose Bowl Bit Pazarı, Kaliforniya 2500'den fazla satıcının yer aldığı Rose Bowl Bit Pazarı, Los Angeles’ın en büyük ikinci el pazarıdır. Sörf tahtaları, plaklar ve değişik türden yastıklar gibi popüler kültür eserlerini bulmak için ideal bir yer olan pazar, çok özel müşterilerine sabah saat 5’te kapılarını açıyor. 

4- Brimfield Antika Pazarı, Massachusetts 5000'den fazla antikanın bulunduğu Brimfield, ikinci el mobilya, kıyafet ve resimlerle koleksiyoncular için çok değerli yerlerden biri. Brimfield Antika Pazarı, yanlarında nakit olmayan müşteriler için nadiren kredi kartı kabul edenler yerlerden biri. Mayıs, Temmuz ve Eylül aylarında kurulan pazar, haftanın 6 günü açıktır. 

5- Gümüş Mahzeni, Londra Yeraltında ve kubbeli duvarların içinde muhteşem antik gümüş koleksiyonlarıyla Londra’daki Gümüş Mahzeni’nin farklı bir tarzı vardır. Tüm satıcıların otantik koleksiyonlara sahip olduğu dükkanda her gümüş parça uzmanlar tarafından kontrol edilir.

6- The All Night Bit Pazarı, Wheaton Pazarlık avcıları, yüzlerce tezgahta bulunan binlerce eski ve yeni eşya için burayı tercih ederler. All Night Bit Pazarı’na gelenler, bu pazar için burada yaptıkları sıkı pazarlığın ve yaşadıklarının eğlenceli olduğunu söylüyorlar. Bu bit pazarı Ağustos ayının üçüncü hafta sonu Wheaton’da kurulur. 

7- Shipshewana Bit Pazarı, İndiana Satıcıların yüzlerce taze meyve ve yerel el işi mobilyalar sattığı pazar, 1922 yılından beri açık. Bit Pazarı, her Salı ve Çarşamba günü kuruluyor ve Haziran-Ağustos aylarında da ziyaretçileri için çeşitli gösteriler düzenliyor. 

8- Marché aux Puces de Clignancourt, Paris Paris, adeta bit pazarı cennetidir. Tarihi 1920 yılına kadar uzanan bit pazarı, avizeler, kumaşlar, müzik aletleri ve eski kartpostallar ile antika meraklıları için bulunmaz bir yer. Hafta sonları ve Pazartesi günü açık olan pazarda yaklaşık üç bin tezgah bulunmaktadır.

9- Las Ramblas & the Mercat de la Boqueria, Barselona Pazar, Las Ramblas Limanı’ndan Barselona içine dek uzanan bir alanı kapsar. Çoğu dükkanın sabaha kadar açık olduğu bu yerde düzinelerce kitap, giyim ve antika eşyalar yer almaktadır. Katalan mutfağıyla meşhur dükkanlar, barlar ve meyve sebze tezgahları pazara renk katan diğer etmenlerdir. 

10- 127 Koridor Pazarı, Alabama - A.B.D. Dünyanın en uzun bahçede satış yeri olma özelliğine sahip 127 Koridor Pazarı, Alabama karayolu üzerinde yüzlerce kilometreye kadar uzanıyor. Burada çimler üzerinde mal satan satıcılar görmek aşina olunan bir durumdur. Bit Pazarı, her yıl Ağustos ayı boyunca kapılarını 4 gün müşterilerine açık tutuyor. 

11- IJ Hallen - Amsterdam Her ayın ilk hafta sonu gerçekleşen Avrupa'nın en büyük bit pazarı IJ Hallen'de aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Artık kullanılmayan gemi tershanelerinin ambarlarının içine kurulan bit pazarı, geniş bir açık hava alanına da sahip. Avrupa'da gelişkin olan ikinci el malzemeleri değerlendirme ve tekrar kullanma alışkanlığını bu bit pazarında yakından görebilirsiniz. İsteyen herkesin satış yapabileceği ve girişin 4,5 Euro olduğu bu bit pazarını Amsterdam'a yolunuz düşerse kaçırmayın. Amsterdam Centraal Station'un arka kapısından çıkıp ücretsiz NDSM-Werf feribotlarına binerek pazara ulaşabilirsiniz.