Yaşam Kalitesi En Yüksek Ülkeler

Bir hayat kurmak için en iyi yer neresidir dersiniz? Dünyanın en mutlu insanları nerede yaşıyor diye de sorabiliriz bu soruyu... Yaşam koşullarının her geçen gün ağırlaştığı günümüzde hâlâ bazı ülkeler var ki burada yaşayanların her türlü ihtiyacına cevap verebiliyor; dahası bu insanların adalet, refah ve en önemlisi güven içinde yaşamalarını sağlıyor. Biz de buradan yola çıkarak yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülkeleri derledik.

Finlandiya

Son derece sanayileşmiş bir ülke olan Finlandiya (https://gezimanya.com/finlandiya) özellikle de ticaret ve imalat sanayileri konusunda dünyada söz sahibi ülkelerin başında geliyor. Akademik alanda da oldukça başarı olan ülke öğrencilerine mükemmel bir eğitim sistemi sunuyor. Öyle ki ülkenin okuma yazma oranı yüzde 100. Dört bir yanı doğal güzelliklerle sarılı ülkede ailelerin yüzde 80'inden fazlası en az bir göle ve yazlık bir kulübeye sahip. Dahası en fazla birkaç saniye geçen ulaşım araçları sayesinde de harika bir ulaşım sistemine sahip. Tüm bunların yanı sıra bir gün tüm dünya susuzlukla karşı karşıya kalsa bile Finlandiya bu problemle asla karşılaşmayacak.   

Kanada

Yüksek hayat standartları, düşük cinayet oranları ve geniş kültürel çeşitliliği ile Kanada (https://gezimanya.com/kanada) dünyada yaşanabilecek en iyi ülkeler arasında baş sıralarda yer alıyor. Özellikle sağlık ve emeklilik sisteminde adındandan sıkça söz ettiren ülke, aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip. Bu sayede Kanadalılar dünya üzerinde en nazik ve en mutlu nüfuslar arasında gösteriliyor. Ülke genelinde refah seviyesi o kadar yüksek ki işsizlik oranı oldukça düşük, dahası nüfusun yüzde 64’ü paralarını kurumlara bağışlıyor.  

İrlanda

Muhteşem manzaralarla ziyaret eden herkesi büyüleyen bu küçük ada ülkesi, dünya kültürü, bilimi ve teknolojisi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Sahip olduğu flora ve faunasıyla adından sıkça bahsettiren ülke için bir nevi huzur deposu diyebiliriz. Ülkenin kültürel atmosferinin de en az doğal güzellikleri kadar zengin olduğunu unutmayın. Öyle ki İrlanda (https://gezimanya.com/irlanda), bir müzik aletini ulusal sembol kabul eden tek ülke.

Singapur

'Aslanlar şehri' anlamına gelen Singapur (https://gezimanya.com/singapur), dünyanın en zengin insanlarının yaşadığı ülkelerden biri. Nitekim ülke, dünyanın en iyi beş finans merkezi ve limanı arasında gösteriliyor. Buna rağmen doğa dostu bir çevre politikası benimseyen Singapur, eğitim sisteminde de örnek gösterilecek türden düzenlemelere sahip. Tüm bunlar sayesinde burada yaşayan halk hem sosyal hem de maddi imkanların en çok tadını çıkaran topluluklardan biri olarak biliniyor. 

Yeni Zelanda

Söz konusu yaşam kalitesiyse Yeni Zelanda (https://gezimanya.com/yeni-zelanda) da öne çıkan ülkeler arasında. Temiz havasıyla ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakan ülke, gerçekten büyüleyici bir güzelliğe sahip. Yeni Zelanda'nın bir özelliği de nüfusun birkaç katı kadar hayvana ev sahipliği yapması. Nitekim ülke harika bir doğal ortama sahip. Yolsuzluk Algılama Endeksi'ne göre Yeni Zelanda bu anlamda dünyada en az bozulmuş ülkeler arasında başı çekiyor. Bunun yanı sıra ekonomik çalışma koşulları, ekonomik özgürlük gibi alanlarda da oldukça iddialı. Bu da ülkeyi yaşam kalitesi en yüksek ülkeler listelerinde baş sıralara çekiyor.

İsviçre

İsviçre (https://gezimanya.com/isvicre), dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri. Bunda ülkenin en ücra köşesinde yaşayan insanların bile eşit seviyede yaşam kalitesinden faydalanıyor olmasının payı büyük. Huzurlu yaşam alanları, emniyet yüksekliği, dakik yaşamı ve güvenilirliğiyle ünlü olan ülke, yaşamak için en ideal bölgelerden biri. İstikrarlı ekonomisi sayesinde halk oldukça iyi koşullarda yaşıyor ve bu da ülke genelindeki yaşam kalitesinin artmasına neden oluyor.   

​Avusturalya

Yüksek oranlardaki kişi başı gelir, uzun ömür standartları ve gelişmiş eğitim düzeyiyle Avustralya (https://gezimanya.com/avustralya) 2015 raporlarına göre, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip. Bu da ülkede yaşayan nüfusun yüksek bir refah içinde yaşamasına ön ayak oluyor. Okuma yazma oranının yüzde 99 olduğu tahmin edilen ülkede eğitim 5 yaşından 16 yaşına kadar zorunlu. Yaşlı vatandaşlar için de çok sayıda olanak sunan ülke, geleceğini garantiye almak isteyen pek çok kişinin rüyalarını süslüyor. 

​Norveç

Norveç (https://gezimanya.com/norvec), gerek siyasi atmosferindeki denge gerekse genç nüfusuyla adından sıkça bahsettiren ülkeler arasında. Denizcilik konusunda dünyanın lider ülkeleri arasında gösterilen ülke, petrolde de oldukça önemli bir yere sahip. Ülkedeki sosyal eşitlik, adalet, yüksek gelir gibi pek çok unsur Norveç'i dünyanın en yaşanılası ülkelerinden biri yapıyor. Yaşam süresinin en uzun olduğu ülkelerden biri olan Norveç doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.   

Danimarka

Cinayet ve diğer suç oranları neredeyse sıfır olan, ekonomik durgunluk dönemlerinde bile istikrarlı bir ekonomik büyümeye sahip olan bir ülke duydunuz mu hiç? Evet orası Danimarka (https://gezimanya.com/danimarka). Dünya mutluluk raporuna göre, Danimarka dünyadaki en mutlu ülkeler sıralamasında başı çekiyor. Olağanüstü bir sağlık sistemine sahip olan ülkenin, iş hukuku da örnek gösteriliyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde en iyi 10 ülke içerisinde yer alan Danimarka, çevre politikalarında çok önemli adımlar atıyor. Öyle ki hükümet, araba yerine bisikletle seyahat eden kişilere kilometre başına 7,8 cent ödeme yapıyor!

Amerika Birleşik Devletleri

Onlarca yıldır 'Özgürlükler ülkesi' olarak betimlenen Amerika Birleşik Devletleri (https://gezimanya.com/amerika-birlesik-devletleri) tabii ki de bu listenin en önemli ülkelerinden. Özellikle ifade özgürlüğü konusunda örnek gösterilen ülkede yaşayan pek çok kişinin birbirleriyle iletişim kurarken daha dürüst oldukları, dahası birbirlerine saygı duydukları biliniyor. Öte yandan eğitim sistemi sayesinde oldukça yaratıcı bireyler yetiştiren ülke, kültürel atmosferini ırk çeşitliliği kadar bu yaratıcı bireylere de borçlu. 

​Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri (https://gezimanya.com/birlesik-arap-emirlikleri), birçok insana göre yaşamak için en iyi yer olmayabilir. Çünkü tüm hayatınız boyunca orada yaşasanız bile vatandaşlık alamazsınız ve vatandaş değilseniz hiçbir şeye sahip olamazsınız. Ancak BAE'de doğan ve vatandaşlıkları olanlar için oldukça iyi koşullara sahip. Hemen hemen her vatandaş zengin. Bunun en önemli nedenlerden birisi pek çok konudaki vergi muafiyeti. Ancak sosyal konularda ülke, ekonomideki başarıyı gösteremiyor. Bunun en önemli nedeni de adalet sisteminin şeriat yasalarına dayanması. 

​Güney Kore

Teknolojisi, güzellik ürünleri ve televizyon şovları ile tanıdığımız Güney Kore'ye (gezimanya.com/guney-kore) yerleşmek istiyorsanız ikinci kere düşünmeye gerek bile yok. Çünkü bu ülkede yaşamak, gerçekten ayrıcalık sayılabilir. Nedeni ise ülke genelindeki düşük suç oranı ve refah seviyesinin yükselikliği. Üstelik Koreliler ziyadesiyle hoş görülü ve cana yakın kişiler. Bu da birlikte yaşamanın çok daha kolay olduğu bir ortam sağlıyor. 

​İtalya

İtalya’nın (https://gezimanya.com/italya) “dünyanın en yaşanılası ülkeleri” sıralamalarında daha yukarılara çıkabilmesi için geliştirmesi gereken çok fazla konu var. Fakat buna rağmen özellikle kültürel atmosfer konusunda iddialı olan İtalya’yı bu listeye almamak olmazdı. Bir zamanlar dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapan ülke bugün pek çok ünlü sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Zengin kültürel atmosferin yanı sıra göçmenler için en misafirperver ülkelerden biri olduğunu da unutmayalım.

​Tayvan

Oldukça güçlü bir ekonomiye sahip olan Tayvan (https://gezimanya.com/tayvan),  sağlık sektörü, ekonomik özgürlük, eğitim ve ifade özgürlüğü konularında oldukça gelişmiş bir ülke. Bir yıl içerisinde üst üste  iki kez dünyadaki en güvenli 10 ülkeden biri olarak seçilen Tayvan hem refah koşulları ile hem de halkın samimi, nazik ve iyi huylu özellikleri ile bu listede yer almayı kesinlikle hak ediyor.

​Belçika

Çikolatalarıyla ün salmış olan Belçika (https://gezimanya.com/belcika), bu ününün yanı sıra tarihin ve kültürün ilginç bir karışımına ev sahipliği yapıyor. Birçok kültürü barındıran ülke dünyadaki en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip. Ülke, tüm vatandaşlarına en düşük fiyatlarla birinci sınıf tıbbi bakım imkânı sunuyor. Ülkenin ulaşım sistemi de oldukça gelişmiş. Öte yandan uluslararası anketlere göre Belçika, dünyada yaşanabilecek en barışçıl ülkelerden biri.   

​Avusturya

Ekonomik kriz Avrupa’yı vurduğunda, Avusturya'yı (https://gezimanya.com/avusturya) sadece yüzde 0,1 oranında etkilediği söylemek bile ülke ekonomisinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla herhangi bir konuda Viyana'ya yatırım yapmanın oldukça karlı bir seçenek olacağını söylemek gerek. Nitekim dünyanın diğer tüm şehirlerine kıyasla en yüksek kişi başı GSYİH'yı sağlamış olan şehir Viyana. Dolayısıyla da yaşamak için en ideal şehirlerin başında geliyor. Ekonomik anlamdaki bu rahatlığın yanı sıra ülkenin eğitim sistemi de örnek gösterilecek türden.

​Hollanda

Dünyanın bisiklet başkenti olarak bilinen Hollanda; altyapı, güvenlik, sağlık, eğitim gibi alanlardaki hizmetleriyle adından sıkça bahsettiriyor. Tüm bu özellikleriyle en çok da uluslararası öğrencilerin odak noktası haline gelen ülke, bir yandan da özgürlükler ülkesi olarak biliniyor. Yüksek yaşam standartları ve insan hakları konusundaki hassasiyeti de bu ülkenin en dikkat çekici özelliklerinden.

​İsveç

Gelişmiş hukuk sistemi, çalışma ve yaşam şartları sayesinde en yaşanılası ülkeler arasında gösterilen İsveç (https://gezimanya.com/isvec), pek çok kişinin hayalini kurduğu ülkelerden. Ücretsiz bakım hizmeti sunan ülke en çok da aileler tarafından tercih ediliyor. Kadın hakları ve kadınların toplum içindeki konumu itibariyle dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu da unutmamak gerek. Öte yandan bağımsız bir medyaya sahip olmasıyla da örnek gösterilen ülkeler arasında.  

​Almanya

Batı ve orta Avrupa’nın en önemli ülkelerinden Almanya (https://gezimanya.com/almanya), özellikle sağlam ekonomi modeliyle adından sıkça bahsettiren ülkelerden. Bu da ülkeyi dünya pazarında önemli bir konuma taşıyor. Akademik araştırmalar konusunda da dünyanın en önemli merkezlerinden biri kabul edilen Almanya, çok sayıda bilim insanına ev sahipliği yapıyor ve pek çok konuda onları destekliyor.  

​Fransa

Hayat tarzlarıyla tanınan Fransızlar (https://gezimanya.com/fransa) genel olarak dünyadaki diğer insanlardan daha iyi yaşam koşullarına sahipler. Ülkenin Avrupa’daki en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip olması da dikkat çeken unsurlardan biri. Okuma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Fransa’da en önemli kavram bilgi diyebiliriz. Dolayısıyla bilgi konusunda hassasiyeti olan pek çok kişi için ülke, oldukça önemli bir yere sahip.