Angola’nın Ekonomisi

5742605-8561182.jpg

2012 verilerine göre Angola, sahip olduğu 114,2 milyar dolarlık Gayri safi yurtiçi hâsıla ile Afrika kıtasının Güney Afrika Cumhuriyeti ve Nijerya'dan sonra üçüncü büyük ekonomisine sahiptir. Ancak yine de nüfusun büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşamaktadır. Uzun yıllar süren iç savaşın etkileri günümüzde de hissedilmektedir.

Özellikle son yıllarda sahip olunan petrol rezervleri ve diğer yeraltı zenginlikleri sayesinde iyi bir ekonomik kalkınma yaşanmıştır. Fakat bu gelirler halka doğru bir şekilde ulaştırılmadığından ülke nüfusunun büyük çoğunluğu işsizdir ve bir kısmı da açlık sınırının altında yaşamaktadır. Birleşmiş Milletler'in yayımladığı 2013 İnsani Gelişim Endeksi raporuna göre ülke 'az insani gelişim' kategorisinde yer almaktadır ve 186 ülke içerisinde 148. sıradadır.

Ülke nüfusunun çalışan kesiminin yüzde 85'i tarım sektöründedir. Ülkenin ihracatını sağladığı en önemli tarımsal ürününü başta kahve olmak üzere şeker kamışı, mısır, hindistan cevizi yağı, patates, pirinç ve kakaodur. Hayvancılık açısından sığır ve keçi yetiştirilir.

Ülke ihracatında en önemli ticaret ortakları Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Belçika ve İspanya’dır. İthalatta ise Portekiz, Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD, Fransa ve Brezilya ile çalışılmaktadır.