Şeyseller Hakkında Temel Bilgiler

Şeyseller, ya da resmi adyla Şeyseller Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda yer alan 115'in üzerinde adadan oluşan bir ada ülkesidir. Afrika'nn doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Şeyseller, konum itibariyle Hint Okyanusunda ve Madagaskarın 1200 km kadar kuzeydoğusunda olup, Zanzibar'ın da yaklaşık 1600 km doğusundadır. Yüzölçümü yaklaşık 493 kilometrekaredir. Bu yüzölçümüne 92 ada ve adacık, mercan ve granit ada ve kayalıklar dahildir. Bu adaların en büyüğü 142 kilometrekarelik Mahe Adasdır. Diğer nemli adalar; Praslin, La Digue, Silhouette, Destroches ve Aldabradır. Adalar, granit ve genellikle volkanik türde olup, dağlık bir arziye sahiptir. En yüksek nokta Mahe Adasındaki Morne Seychellors Tepesi olup, yaklaşık 900 metredir.

Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanır. Ayrca tüketim malları kadar ihracat da nemli bir gelir kaynağıdır. Nüfusun etnik yapsını Creoller meydana getirir. Creoller, Fransız asıllı olup Louisianada ve İspanyol asıllı olup Karayip Adalarında doğmuş ve buralarda yaşamış kimseler demektir. Bunlar esas itibariyle Fransız, İspanyol, Asyalı ve Afrikalı insanların birbirleriyle kaynaşması sonucu meydana gelen melez bir halktır.

Ülkede çevreyi korumaya yönelik yasalar bir hayli sıkıdır. En nemli gelir kaynaklarından biri de turizm olan ülkede, herhangi bir turistik yatırıma ancak evresel etki denetiminden geçerek ve doğal yaşam korumacılarıyla uzun diyaloglar sonucunda anlaşma sağlanabilirse ruhsat verilmektedir. Şeyseller sürdürlebilir bir turizm anlayışını kitle turizmine tercih etmektedirler. Bu amaçla tabiat korumasına maksimum önem verirler. Sonuç olarak da finansal açıdan seçkin bir turist kitlesine hitap eden ada, yılda maksimum 150 bin gibi turist rakamlarına ulaşmakta, ancak yine bu alanda en çok gelir elde eden ülkelerden biri olarak anılmaktadr.

Tanıtım videosu: https://m.youtube.com/watch?v=oWlyuNe2Mqw