Tunus’un Festivalleri

2013-01-02-TunisianMarriageCamels.jpg

Tunus’taki festivallerin çoğu yaz aylarında yapılmaktadır. Genellikle müzik, zanaat ve Tunus kültürü üzerine şekillenmiştir. Her yıl Ramazan ayında Tunus şehrindeki belediye tiyatrosunun çevresinde “Tunus Medine Festivali” düzenlenir. Geleneksel dini törenlerin yanı sıra farklı ülkelerden film gösterimleri yapılır ve konserler düzenlenir. Tunus’un en yüksek dağı Oasis bölgesinde her yıl Mart ayında festival düzenlenir. Burada Tunuslu şair Abou El Kacem Chebbi anmasının yanı sıra Tamerza kültürünü tanıtmak amacıyla farklı etkinlikler de yapılır.

Her yıl Temmuz ortasında başlayıp Ağustos ayında da devam eden Uluslararası Kartaca Festivali, şehirdeki Antik Roma Amfitiyatro’da yapılmaktadır. İlk kez 1964’te yapılan festivale zamanında James Brown, Louis Armstrong ve Ray Charles gibi isimler bile katılmıştır.

Temmuz ayında başlayıp Ağustos’ta sona eren ve Cerbe’de düzenlenen Uluslararası Ulysse Festivali’nde yerel oyuncular, müzisyenler ve görsel sanatçılar etkinlikler düzenler.

Her yıl Aralık ayında Tunus’un en eski ve ünlü festivali olan Uluslararası Sahra Çölü Festivali düzenlenir. Kimi zaman Deve Festivali olarak da anılan bu dönemde Tunus kültürünü tanıtmak amacıyla deve yarışları, Arap atı yarışları ve şiir yarışması gibi etkinlikler düzenlenmektedir