Stuttgart’a Ne Zaman Gidilir?

 
 

Almanya sınırları içerisinde bulunan Stuttgart’ta Okyanus İklimi özellikleri hakimdir. Almanya’nın diğer şehirlerine göre coğrafi konumu dolayısı ile daha ılıman iklim koşullarına sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 10 derecedir. Yağışlara ile senenin her dönemi rastlanır.

Yaz dönemi ortalama sıcaklık 26 derece civarındadır. En sıcak ay 27.6 derecelik sıcaklık ortalaması ile Temmuz ayıdır. Haziran en çok yağışın düştüğü aydır. Temmuz ayı da Haziran kadar olmasa da oldukça yağışlı geçer. Ağustos ise en kurak geçen aylar arasındadır. Ağustos hem ideal sıcaklık değerleri hem de az yağış ile Stuttgart’ı gezmek için en güzel zamanlardan biridir.

Kış dönemi ortalama sıcaklık 1 derece civarındadır. En soğuk geçen ay ortalama 0 derece sıcaklık ile Ocak ayıdır. Sıcaklıklar 0 derecenin altına çok sık düşmese de Stuttgart’ı kış aylarında ziyaret edeceklerin soğuk havaya karşı hazırlıklı olarak gelmesinde fayda var.

Stuttgart’ta ilkbahar Mart ayından Haziran ayına kadar sürmektedir. Mart ayında kışın etkileri görülmeye devam eder ve yılın en rüzgarlı ayıdır. Mayıs ise 17 derece sıcaklık ortalaması ile yazın habercisidir ancak bu ayda şehre bol miktarda yağış düşer. Sonbahar Eylül-Kasım arası sürer. Eylül ayı 18 derece sıcaklık ortalaması ve diğer aylara göre daha az yağış miktarı ile şehri ziyaret etmek için en ideal aylar arasındadır.