Karadeniz Mutfağı


caddekaradeniz.com

Karadeniz Mutfağı Türkiye’nin en özel  lezzetlerine  sahip mutfaklarından biridir. Karadeniz’in her bölümü farklı, çeşitli yemeklerle bilinir. Karadeniz denince akla hamsi gelir, balık gelir. Karadeniz mutfağını süsleyen Hamsili Pliav yemeden olmaz. Ayrıca temel besin kaynaklarından biri olan kara lahana Karadeniz”i temsil etmektedir. Karadeniz yeşilin kenti olması açısından bu durum mutfağa da yansımıştır. 

Karadeniz’de şüphesiz çay ve fındığın yeri büyüktür. Bölgenin Temel geçim kaynakları da demek mümkündür.
Karadeniz sofralarının vazgeçilmezinden biri de turşudur. Turşu kavurması özellikle herkes tarafından çok beğenilen yemektir. Ayrıca Karadeniz peyniri, Karadeniz Pidesi ve Tereyağı ün yapmış yiyecekler arasındadır.Karadeniz bölümleri içinde de mutfak olarak farklı lezzetlere sahiptir.
 
Amasra’da Batı Karadeniz bölgesinde yer aldığı için temel Karadeniz Mutfak kültürünü  burada yaşamak elbette mümkün. Örneğin Balık Tava Amasra’da yenilmesi gereken özel ve meşhur lezzetlerden biridir. Ayrıca Amasra salataları herkes tarafından bilinir. Bu salata yaklaşık 20 malzemeyle hazırlanır ve özel bir salatadır. Amasra’ya giden herkes bu güzel salatalardan mutlaka tadar.

Ünlü Restoranlar