Florida mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Her damak zevkine hitap edebilecek ürünlerin yanında yeni şeyler denemek isteyenleri tatmin edecek kadar çok çeşit barındırmaktadır.

Farklı kültürlerin etkisi burada da kendini göstermektedir. Aldığı göçler sebebiyle buraya sonradan yerleşmiş insanların yemek alışkanlıkları uzun yıllar sonra artık Florida Eyaleti’nin kendi kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Düzenlenen festivallerde tanıtılan birçok yiyeceğin yanı sıra, kendileri tarımını yaptıkları narenciyelerden çok fazla ev yapımı ürün de piyasaya sürmektedirler. Öncelikle bölgesel olarak bahsetmek gerekirse; Miami Lincoln Caddesi’nde ve Brickell Meydanı kafelerinde değişik yemekler denemek isteyebilirsiniz.

Bir çeşit krep olan Manuelita, Tostones denilen kızartılmış muz,limon sorbe, limonlu tart ve portakallı cheesecake denenmesi gereken tatlılardandır. Latin mutfağı, Karayip mutfağı, geleneksel Amerikan mutfağı, Floribbean mutfağı gibi çeşitli mutfakları barındırmaktadır. Gezdiğiniz bölgelerde bu kültürlere ait yiyecekleri servis eden karma restoranlar olabileceği gibi sadece bir mutfak üzerine yoğunlaşmış yerler de bolca mevcuttur.

Latin mutfağına ait marine edilmiş Küba eti, siyah fasulye ve pilavla serviş edilen et yemeği “Picadillo”, beyaz peynirli ve kremalı siyah fasulye çorbası, mısır unuyla yapılan “Cachapa”, barbeküde pişirilen kaburga, hindistan cevizli kurabiye “Pasteles de Coco” yemeklerini yiyerek farklı lezzetler tadabilirsiniz.

Türk mutfağını ABD’ye taşıyan, hatta yorumlayarak Amerikan kültürüne adapte eden değişik Türk restoranları da bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz mutfağından çeşitli Türk yemeklerini yapan Agora Mediterranean, Amerika vatandaşları tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Amerikan mutfağının belki de en önemli yiyeceği olan hamburgeri işinin ehli bir yerde mutlaka denemelisiniz. Örneğin Coral Gables’daki lokal bunun için iyi bir tercih olabilir.

Barbeküde biftek, ekmek arası balık ve sushi aşina olduğumuz seçeneklerdir. Ancak farklı tatlar arıyorsanız; kızarmış timsah kuyruğu, füme yengeç, kızarmış deniztarağı, zeytinyağlı istiridye, marine ıstakoz, kurbağa bacağı, limonlu ızgara tavuk, Küba’ya özgü levrek ve Küba yahnisi yenebilir. Bunun yanında tropikal iklime sahip bölgelerde bulabileceğiniz çeşitli egzotik meyveler de mutfağı süsler.