Slovakya Kültürü

21580.jpg

Slovakya insanları oldukça sıcakkanlı ve arkadaşcanlısı olarak bilinmektedir. En kötü olabilecek şey sizinle bir bira içerek, tarihlerini anlatmaları olacaktır. 1993'te bağımsızlığını kazanmış olan ülke, genç olmasından dolayı halk bu konu hakkında oldukça hassas davranmaktadır.

Biriyle tanıştıklarında yanaktan öpüşmek garip karşılanmamaktadır. El sıkışmak yerine, öpüşmeyi tercih etmektedirler. İki erkeğin yanaktan öpüşmesi çok yaygın değilken, kadınların bu eylemi gerçekleştiriyor oluşları daha yaygındır. Ancak bu cinsel ayrımdan dolayı gelişmiş bir kural değildir.

Slovaklar oldukça misafirperver insanlardır ve eğer bir Slovak tarafından evlerine davet edildiyseniz güzel, çeşitli yemekler ve içecekler sizi bekliyor demektir. Öğle yemeği günün ana yemeği olarak kabul edilmektedir. Geleneksel öğle yemeğinde iki, üç veya daha fazla çeşit yemek yenilmektedir. Davet edinilen eve, küçük bir hediye, bir şişe şarap, bir kutu çikolata veya bir buket çiçek götürmek kibarlık olarak görülmektedir.

Avrupa ülkeleri arasında en güvenilir ülkelerden biri konumundadır. Yine de dikkatli olmak gerekmektedir.

Slovakya'nın oldukça canlı bir gece hayatı bulunmaktadır. Şehir rengârenk, eğlenceli, her türlü yaratıcılığa sahiptir. Geniş bir bar, kulüp, disko, kafe, puro barı, şarap evi, gey bar ve komedi kulübü yelpazesi bulunmaktadır.