Slovakya'nın Festivalleri

Slovakya alışılmışın dışında birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Hayaletler, peynirler ve folklor festivalleridir.

Mayıs ayında, Uluslararası Dixieland Müzik Festivali olan "DixielandFestival" Banska Bystrica'da, bir Kelt Kültürü olan BeltaneFestivali, Cerveny Kamen Kalesi'nde kutlanmaktadır. Peynir ve Bryndza Festivali, Liptovsky Mikulas'ta kutlanmaktadır. En ünlü olan festivallerden bir tanesi olan "Uluslararası Ruhlar ve Hayaletler Festivali" tüm dünya üzerindeki en uğrak festivallerden bir tanesidir. Krallığın tüm hayaletleri ve ruhları ziyaretçileri eğlendirmek için hayata geri dönmektedirler. Festivalde cadıların sevinçlerini ve ağlayışlarını duyabilmekte, masallardan sahneler izleyebilmektesiniz.

Haziran ayında, "Lumen Yıllık Uluslararası Müzik Festivali" Trnava'da, yıllık uluslararası Sakral müzik festivali olan "MusicaSacra" Nitra'da, 'Art Film Festival Foundation' tarafından düzenlenen uluslararası sanat filmi festivali "ArtFilmFestival (Artfilm)" TrencianskeTeplice ve Bratislava'da, Uluslararası Halk Kıyafetli Bebek Festivali, Poprad'ta kutlanmaktadır.

Temmuz ayında, uluslararası klasik müzik festivali olan "TheFestivalofNiceMusic" Banska Stiavnica'da, geleneksel Slovak festivallerinin en büyüğü olan "FolklorFestivali" Vychodna'da kutlanmaktadır.

Ağustos ayında, Slovakya'nın Robin Hood'u Janosek'i anmak üzere uluslararası folklor festivali "JanosekDays" Terchova'da düzenlenmektedir.

Eylül ayında, yüzyıl önce Avusturya'ya bağlıyken yapılan Avusturya İmparatorluğu'nun taç giyme seromonisini "CoronationDays" Bratislava'nın eski şehrinde dönem kostümü giymiş aktörlerin şövalyeleri ve kralları canlandırmasıyla kutlanmaktadır. 200 yıl boyunca yapılan geleneksel madenciler geçit töreni "SalamanderDays", eski şehir merkezinde kültürel program ve yarışmalara düzenlenmektedir.

Ekim ayında, uluslararası caz festivali "BratislavaJazzDays" ve Kasım ayında, Bratislava uluslararası müzik festivali "BHS (BratislavskeHudobneSlavnosti)" Bratislava'da yer almaktadır.

Kasım ve Aralık aylarında, eski şehir merkezinin ana meydanında koro, dans gruplarının ve bando takımlarının gösterileri ve geleneksel el işi ürünler, yemekler ve içecekler ile "ChristmasMarkets" düzenlenmektedir.