Google+

Arama formu

Slovakya'nın Festivalleri

Slovakya'nın Festivalleri

Slovakya alışılmışın dışında birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Hayaletler, peynirler ve folklor festivalleridir.

Mayıs ayında, Uluslararası Dixieland Müzik Festivali olan "Dixieland Festival" Banska Bystrica'da, bir Kelt Kültürü olan Beltane Festivali, Cerveny Kamen Kalesi'nde kutlanmaktadır. Peynir ve Bryndza Festivali, Liptovsky Mikulas'ta kutlanmaktadır. En ünlü olan festivallerden bir tanesi olan "Uluslararası Ruhlar ve Hayaletler Festivali" tüm dünya üzerindeki en uğrak festivallerden bir tanesidir. Krallığın tüm hayaletleri ve ruhları ziyaretçileri eğlendirmek için hayata geri dönmektedirler. Festivalde cadıların sevinçlerini ve ağlayışlarını duyabilmekte, masallardan sahneler izleyebilmektesiniz.

Haziran ayında, "Lumen Yıllık Uluslararası Müzik Festivali" Trnava'da, yıllık uluslararası Sakral müzik festivali olan "Musica Sacra" Nitra'da, 'Art Film Festival Foundation' tarafından düzenlenen uluslararası sanat filmi festivali "Art Film Festival (Artfilm)" Trencianske Teplice ve Bratislava'da, Uluslararası Halk Kıyafetli Bebek Festivali, Poprad'ta kutlanmaktadır.

Temmuz ayında, uluslararası klasik müzik festivali olan "The Festival of Nice Music" Banska Stiavnica'da, geleneksel Slovak festivallerinin en büyüğü olan "Folklor Festivali" Vychodna'da kutlanmaktadır.

Ağustos ayında, Slovakya'nın Robin Hood'u Janosek'i anmak üzere uluslararası folklor festivali "Janosek Days" Terchova'da düzenlenmektedir.

Eylül ayında, yüzyıl önce Avusturya'ya bağlıyken yapılan Avusturya İmparatorluğu'nun taç giyme seromonisini "Coronation Days" Bratislava'nın eski şehrinde dönem kostümü giymiş aktörlerin şövalyeleri ve kralları canlandırmasıyla kutlanmaktadır. 200 yıl boyunca yapılan geleneksel madenciler geçit töreni "Salamander Days", eski şehir merkezinde kültürel program ve yarışmalara düzenlenmektedir.

Ekim ayında, uluslararası caz festivali "Bratislava Jazz Days" ve Kasım ayında, Bratislava uluslararası müzik festivali "BHS (Bratislavske Hudobne Slavnosti)" Bratislava'da yer almaktadır.

Kasım ve Aralık aylarında, eski şehir merkezinin ana meydanında koro, dans gruplarının ve bando takımlarının gösterileri ve geleneksel el işi ürünler, yemekler ve içecekler ile "Christmas Markets" düzenlenmektedir.