tapas-restaurant.jpg

Perth mutfağını her zevke hitap edebilecek yemeklere sahip kapsamlı bir açık büfe olarak hayal edebilirsiniz. Modern Avrupa ve Doğu mutfaklarının bir potada eritildiği bu mutfakta en çok tüketilenlerin başında etli deniz ürünleri ile yerel olarak üretilen kaliteli şaraplar geliyor. Yerliler genellikle kızarmış pilav, Tay körisi ve Akdeniz mutfağı yemekleri yese de bunlar Avustralya mutfağına ait değildir. Reçel dolgulu süngerimsi bir tatlı olan lamington kültürel bir simgedir. Çikolataya batırıldıktan sonra Hindistan ceviziyle süslenen bu tatlının ulusal bir günü bile var. Kolay hazırlanan ve bol kalorili bir diğer yiyecek ise sosis rulolarıdır.

1. Dünya Savaşı sırasında Anzak askerlerine eşleri tarafından yapılıp gönderilen Anzak bisküvisini de deneyebilirsiniz. Yulaf, un, şeker, tereyağı ve soda gibi bileşenlere sahip bu yiyecek ülkenin savaş tarihî hakkında da fikir vermektedir. Avustralyalıların en çok tükettiği yemeklerden patates keki içinde füme somon ve yumurta barındıran doyurucu bir yemektir. Perth’e geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken yemekler arasında Meet & Bun’daki cheeseburger, Meat Candy’deki kızarmış tavuk, Bao Stop’taki kızarmış pekin ördeği ve Monsterella Pizza’daki bufalina pizza gösterilebilir.

Mart ve nisan aylarında Perth’i ziyaret ediyorsanız her yıl düzenlenen Eat Drink Perth Festivali’ni kaçırmayın. Kent boyunca 70’ten fazla noktada kutlanan festivalde, yemek ve yemeğe dair fikirlerin yanı sıra brançtan geç saatlere kadar süren etkinlikler yer alıyor.