Salzburg’daki Festivaller

Salzburg_Silvia_Lelli.jpg

Sanatın dünyadaki en önemli merkezlerinden biri olan Salzburg’da birçok önemli festival ve etkinlik gerçekleştirilir. Salzburg’daki kültürel etkinlikler o kadar önemlidir ki şehrin nüfusu özellikle yaz döneminde ikiye katlanır. Bunlardan bazılarını yazımızda sizin için detaylandırdık. Seyahatiniz bu organizasyonların tarihlerine denk gelirse mutlaka katılmanızı tavsiye ederiz.

Salzburg Festivali: 21 Temmuz-30 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Salzburg Festivali’nin yaratıcısı yönetmen Max Reinhardt’tır. 41 gün içinde toplam 195 performansın sahnelendiği Salzburg Festivali sadece Avusturya’nın değil Avrupa’nın da en seçkin festivallerinden biridir. Festivalde opera eserleri, tiyatro oyunları ve klasik müzik konserleri sahnelenir.

Aziz Rupert Günü: Her sene 24 Eylül’de kutlanan Aziz Rupert Günü kutlamaları 19 Eylül’den itibaren başlar. 19-24 Eylül tarihleri arasında tam 6 gün boyunca şehir merkezinde karnaval ve oyun alanları kurulur. Küçük-büyük herkes Avusturya’nın sadece Salzburg şehrinde kutlanan bu özel günde eğlenir. 24 Eylül’de Salzburg’a adını veren Aziz Rupert anılır.

Mozart Haftası: 26 Ocak-5 Şubat 2017 tarihlerinde kutlanan Mozart Haftası’nda şehrin en önemli konser salonlarında Mozart eserleri yorumlanır, Mozart’ın doğum günü kutlanır. 1956’dan beri her sene organize edilen Mozart Haftası’na mutlaka siz de katılmalısınız.

Salzburg Paskalya Festivali: Hayatı sanatsız düşünemeyen Avusturyalılar elbette Paskalya’yı kutlarken baharın gelişini de klasik müzik konserleriyle karşılarlar. Bu yüzden Avusturyalı sanatkâr Herbert von Karajan’ın girişimiyle 1967’den beri her Nisan’da Salzburg Paskalya Festivali gerçekleştirilir. Bu sene 50. Yılını kutlayan festival 8-17 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleşmiştir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.