Google+

Arama formu

Karadeniz Mutfağı

Karadeniz Mutfağı
caddekaradeniz.com

Amasra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Diamond Hotel Amasra, Bedesten Otel, Kirazlar Garden Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Amasra Ayışığı Pansiyon, Kristal Butik Hotel, Hakbilir Pansiyon. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Amasra Sahil Butik Otel, Bedesten Otel, Seymen Otel tesislerini incelebilirsiniz.

Amasra otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Amasra otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Karadeniz Mutfağı Türkiye’nin en özel  lezzetlerine  sahip mutfaklarından biridir. Karadeniz’in her bölümü farklı, çeşitli yemeklerle bilinir. Karadeniz denince akla hamsi gelir, balık gelir. Karadeniz mutfağını süsleyen Hamsili Pliav yemeden olmaz. Ayrıca temel besin kaynaklarından biri olan kara lahana Karadeniz”i temsil etmektedir. Karadeniz yeşilin kenti olması açısından bu durum mutfağa da yansımıştır. 

Karadeniz’de şüphesiz çay ve fındığın yeri büyüktür. Bölgenin Temel geçim kaynakları da demek mümkündür.
Karadeniz sofralarının vazgeçilmezinden biri de turşudur. Turşu kavurması özellikle herkes tarafından çok beğenilen yemektir. Ayrıca Karadeniz peyniri, Karadeniz Pidesi ve Tereyağı ün yapmış yiyecekler arasındadır.Karadeniz bölümleri içinde de mutfak olarak farklı lezzetlere sahiptir.
 
Amasra’da Batı Karadeniz bölgesinde yer aldığı için temel Karadeniz Mutfak kültürünü  burada yaşamak elbette mümkün. Örneğin Balık Tava Amasra’da yenilmesi gereken özel ve meşhur lezzetlerden biridir. Ayrıca Amasra salataları herkes tarafından bilinir. Bu salata yaklaşık 20 malzemeyle hazırlanır ve özel bir salatadır. Amasra’ya giden herkes bu güzel salatalardan mutlaka tadar.

Ünlü Restoranlar


Amasra Turları