Paro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paro’ya geldiğinizde iç dünyanızla baş başa kalıyorsunuz adeta. Bizim hayatlarımızdan çok farklı bir durum gözleniyor orada. Her işlerini el emeği ile gerçekleştiriyorlar ve bu da gün içerisinde rutin işleri haline gelmekte. Sessizlik, dinginlik, iç huzur Paro ‘ya gelirken hissedeceğiniz bir takım duygulardan birkaçı. Bhutan pahalı bir ülke bu yüzden maddi durumu göz önünde bulundurarak hareket edin. Bulunduğunuz her gün için bir ücret ödemesi var. Paro el değmemiş ormanlara sahip olduğu için birçok fotoğrafçı, belgesel çekimi yapan yönetmenler, biyolog gibi meslek mensuplarının uğrak yeri olmuştur. Birçok kamp ve yürüyüş yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. En ünlüsü Jhomohari Trek rotasıdır. Paro birbirinden farklı güzelliği ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Sadece ulaşımın biraz zor olması insanları yoruyor ancak ülkeye girdiğinizde buna değeceğini anlıyorsunuz.

Paro Nerededir?

Güney Asya’nın kendine has kültürüne sahip olan ülkelerinden biri olan Bhutan’ın bir şehridir Paro. Bhutan Himalaya Dağları’nın doğusunda bulunuyor ve başkenti Thimpu’dur. Asya’nın kendine has geleneksel kültürünü hissedeceğiniz Paro, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz manzaraya sahiptir. Birçok özel tapınak ve mimari karşısında gözlerinizi alamayacaksınız. Bhutan şehirleri arasında havaalanına sahip tek şehir Paro’dur. Bu havaalanı dünyada ün yapmış bir yerdir. Çünkü dünya üzerinde en zor iniş ve kalkış burada yapılır. Hatta Paro‘ya sadece 12 Bhutanlı pilot iniş yapabiliyormuş. Eğer özel jetiniz ile iniş yapmak istiyorsanız da Bhutanlı bir pilot sizinle birlikte Paro’ya iniş yapıyor. Bu yüzden Paro gezisi yapacaklar diğer şehirleri gezmek isteyenlere göre ulaşım açısından daha rahat. Ancak diğer şehirleri gezmek isteyen turistler için de Paro üzerinden kara yolu ile diğer şehirlere kolaylıkla ulaşabilirler.

Paro ‘ya Gidebilmek İçin Nasıl Vize Alınır?

Paro’ya gidebilmek için öncelikle Bhutan’a giriş yapmanız gerekir. Bhutan’a giriş için gerekli işlemleri gerçekleştirmeliyiz. Bhutan’a gidebilmek için vize işlemlerini bilerek gitmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Çünkü Bhutanlı bir tur operatörü olmadan Bhutan’a geçmek mümkün değildir.

Bhutan devleti turistler için bir kısıtlama koymamış bu yüzden her vatandaş bir tur şirketi ile birlikte hareket edebilir. Öncelikli olarak güvenilir bir Bhutan tur şirketi buluyorsunuz ve daha sonra bu anlaştığınız tur şirketi sizin adınıza Bhutan’ın başkenti olan Thimpu’daki Bhutan Turizm Konseyi’ne internet üzerinden başvuruda bulunuyor. Bu turizm konseyi de sizin tur şirketine yapmış olduğunuz ödeme işlemlerini kontrol ediyor ve bu kontrolden olumlu-olumsuz sonucu tur şirketine onay yazısı yazarak gönderiyor. Daha sonra, tur şirketi bu onay içerikli yazı ile birlikte Bhutan Dışişleri Başkanlığı’na sizin adınıza vize başvurusu yapmış oluyor. Sizin tek yapmanız gereken şey bir adet fotoğraf ile pasaportunuzun taranmış resmini tur şirketine göndermektir. Resmî işler biraz uzun gibi gözükse de aslında size sadece güvenilir bir tur şirketi bulmak kalıyor. Çünkü gerekli işlemlerin çoğunu tur şirketi gerçekleştiriyor. Bhutan vize başvurunuz onaylandığı zaman Bakanlık Druk Air’e (Bhutan Havayolları) ve tur şirketinize sizin onay numaranızı iletiyor. Sizler de bu onay numarası ile birlikte Bhutan’a giriş yapabiliyorsunuz. Size iletilen onay numarası Druk Air’e ulaştığında bilet satın alabiliyorsunuz. Aksi halde bilet almanız mümkün değil. Druk Air Yeni Delhi, Katmandu, Bangkok, Kalküta’dan uçuşlar bulunuyor.

Paro’ya giriş yaptığınızda her yerde renkli dua bayrakları gördüğünüzde şaşırmayın. Çünkü bu dua bayrakları onların dinî inanışında bir sembol. Ayrıca karşınıza birçok turuncu ve kırmızı renkte kıyafetlerle bürülü Budist rahipler çıkacaktır. Paro gözlerinize bile inanamayacağınız güzellikte bir masal diyarı gibi çıkar karşımıza. Eski ve geleneksel kültürünü hiç kaybetmeyen ve hala yaşatabilen bir yer burası. Gökyüzündeki mavinin binlerce gerçekçi tonunu seyretmek ya da karlı tepeleri uzun bir seyre dalmak; insanın geldiğine hiçbir zaman pişman olamayacağı türden bir yer burası. Tepelere inşa edilmiş binlerce ahşap dokudan evler, kare şeklindeki beyaz taş gövdeleri ve üzerindeki kırmızı pencere ve çatıları ile muazzam mimariye sahip Paro.

Paro Yöresel Kıyafetleri

Bhutan halkının kıyafetleri adeta bir kostüm gibi. Erkekler “gho” adıyla anılan elbiseleri giymektedir. Kuşak ile de bel tarafından bağlamaktalar. Kadınlar ise kırmızı, lacivert, yeşil renklerinden oluşan desenli “kira” elbiselerini giymekteler. Bhutan halkı tevekkül anlamında sonsuz bir güce sahip gibi. Çocuklar ve halk turist birisini gördüğünde sadece şaşırmış bir şekilde bakıyor. Hatta çocuklar fotoğraf karelerinde çıktığında kendilerine bakarak kahkaha atmaya başlıyor. Bu sahneyi bile görmek insanı ayrı heyecanlandırıyor doğrusu.

Paro Şehir İçi Ulaşım

Paro şehri şehir içi ulaşım bakımından biraz zor. Çünkü birçok dağ yol bakımından geçit vermemektedir. Bu yüzden hayla şu zamanlarda bile kasabadan kasabaya yürüyerek günlerce devam etmektedir.

Paro İklimi

Genellikle hava soğuk ve rüzgârlı bahar mevsimi bile burada serin geçmektedir. Yaz mevsiminde Muson yağmurları görüldüğü için fırtına görülüyor. Her mevsim değişen gökyüzü sizlere farklı ve büyüleyici manzaralar sunmaktadır.