Sao Paulo’ya Ne Zaman Gidilir?

sampa-2411120_960_720.jpg

Sao Paulo’yu ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar (eylül-kasım) ve sonbahar (mart-mayıs) aylarıdır, diyebiliriz. Şehirdeki etkinlikler bu tarihlerde yoğunlaşır ve aynı zamanda bu mevsimler şehrin en az yağış aldığı vakitlere denk gelir. Sao Paulo’da aralık-şubat yani yaz ayları aşırı sıcak ve yağışlıyken haziran-ağustos arasında sıcaklıklar düşer ve yağış azalır.

Aralık-şubat ayları arasında şehri gezmeyi planlıyorsanız bu aylar sıcaklıkların aşırı olduğu ve fazla yağış aldığı bir dönemdir. Sao Paulo halkı da bu mevsimde genelde yakınlardaki sahil kasabalarına giderler. Hava koşullarını gözden çıkarıyorsanız düşük sezon olduğu için en uygun otel fiyatlarını yaz mevsiminde bulabilirsiniz. Aynı zamanda şubat ayında olan Rio Karnavalı Sao Paulo’da da oldukça canlı bir şekilde kutlanır.

Mart-mayıs aylarında nem oranı düşüktür, sıcaklıklar 25 derece civarındadır. Açık hava etkinlikleri, festivaller ve kültürel mekânlardan yararlanmak için en uygun zaman olan sonbahar ayı, yüksek turizm sezonuna geçiş dönemi olduğu için, hala otel fırsatları yakalamanızın mümkün olduğu bir dönemdir. Bu aylarda Sao Paulo’da olursanız nisan ayındaki Sao Paulo ModaHaftası’nda oldukça keyifli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Haziran-eylül aylarında bir seyahat düşünüyorsanız mutlaka erken rezervasyon yaptırmalısınız çünkü bu dönemde şehrin nüfusu turistlerle birlikte oldukça artmaktadır. Sıcaklıkların en uygun olduğu ve çok az yağış alan kış mevsiminde birçok turist Sao Paulo’ya şehir keşfi için gelmektedir. Bu aylarda Sao Vito Festivali ve LGBT Onur Yürüyüşü şehirde oldukça dikkat çeken etkinliklerdendir.

Ekim-kasım aylarında Sao Paulo Film Festivali, Moda Haftası ve Formula 1 Grand Prix yarışları düzenlenmektedir ve dünyaca ünlü bu etkinliklerden birine katılmak isteyebilirsiniz. Sonbahara kıyasla daha yoğun olan ilkbahar sezonu için erken rezervasyon yaptırmanızı önerebiliriz.