Budva Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“ Karadağ’ın Miami’si ”

Karadağ’ın göz alıcı ve uzun sahillerinin yanı sıra hareketli gece yaşamı ve tarihi dokusu ile her yıl çok sayıda turistin ziyaret ettiği küçük ve güzel bir sahil şehri.

Budva - Karadağ

Adriyatik Denizi'nin kıyısında yer alan, aynı zamanda da en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Budva toplamda on yedi sahilinin yanı sıra adaları, tarihi geçmişi ve bu mirası başarılı bir şekilde koruması sayesinde hem deniz tatili hem de kültürel anlamda doyurucu bir mola için oldukça yerinde bir tercih olacaktır. Uzun ve temiz sahillerinde güneş ve denizin tadını çıkarmanın yanı sıra orta çağdan kalma ve çok iyi şekilde korunmuş eski şehri de gezerek birbirinden farklı ve doyurucu deneyimi aynı anda yaşamanız mümkün. 

Şehir eski ve yeni olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Old Town adı verilen bölümün tarihi 2500 yıl öncesine kadar uzanıyor. Depremler nedeniyle büyük zararlar görmüş olan Old Town (Eski Şehir) aslına uygun bir şekilde yeniden restore edilmiş durumda. Tarihinde bir dönem Osmanlı yönetimine de giren bu küçük şehir, korunma amaçlı yapılan kaleler sayesinde bugün apayrı bir hava kazanmış durumda. Eski Şehir bölümünde gezerken dar sokaklarda yer alan eski mimari örnekleri ve çok sayıda kiliseyi görme ve ziyaret etme şansınız da var. Oldukça eski bir balıkçı köyü olan Stevi Stefan isimli olan dar bir yol ile karaya bağlanmış olan bir ada aslında. Dünyaca ünlü James Bond film serisi için çekilen sahneler sayesinde Budva’nın benzersiz sahilleri de turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış. 

Tanıtım Videosu: