Google+

Arama formu

Şanghay Mutfağı

Şanghay şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Ji Cha Zhi Geng Hostel, Kevin's Old House, Paper feat.H12 güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Shilin Classic Guesthouse, Xiuyiyuan Homestay, Shanghai Goodtime Boutique Design Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Vienna Classic Hotel Shanghai Hongqiao Airport Wuzhong Road, Lanson Place Jin Qiao Residence, Shanghai Marriott Hotel Hongqiao gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Tu Qu International Youth Hostel, Shanghai Old West Gate Hostel, Tours * Soho Garden Hotel (Shanghai City Centre Riverside) tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şanghay aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şanghay Mutfağı


Şanghay Turları

Şanghay muftağı; tatlı su yemekleri, deniz ürünleri, sebze yemekleri ile ünlüdür. Şanghay mutfağı daha çok hafif olup baharatlarla lezzetlendirilmiştir. Çin’de üst sıralarda bulunan Şanghay mutfağı, dünyaca ünlü şefleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Yerel mutfağından olan Xiao Long Bao ve tüylü yengeç dünya çapında tanınmış ve beğenilen lezzetler arasında yerini almıştır. Şanghay yemeklerinde şeker, soya sosu ile birlikte kullanır.

Wujiang Caddesi sokak lezzetleriyle ünlenmiştir. Her şeyin çok ucuz olduğu bu caddede, menüler İngilizce olmadığı için sorun yaşanabilir.

Yuyuan Pazarı’nda popüler yerel atıştırmalıklar, geleneksel Çin yemekleri, çay evlerini bulabilirsiniz.

Deniz ürünlerinin başında Steamed Crab (Da Zha Xie -大闸蟹) geliyor. Buğuda pişirilerek yapılan bu yemek, nehirlerden avlanmış özel tip yengençlerden yapılır ve genellikle kış aylarında servis edilir.

Peynirli Tereyağlı Istakoz (黄油 焗 龙虾) yeni moda Kanton yemeklerindendir. Kremalı olan bu yemek, Japonya ve Güneydoğu Asya’da oldukça ünlüdür.

Füme Balık Dilimleri, baharatlı lezzetler sevenler için uygun bir tercih olacaktır.

Kızarmış Ördek (烤鸭), yeşil soğan, özel hamur ve kreple sunulan dünyaca ünlü bu yemek sadece Pekin’de değil Şanghay’da da oldukça meşhurdur.

Şanghay mutfağında et yemeği denilince akla gelen domuz etidir. Domuz eti olmayan et yemekleri çok nadiren bulunmaktadır.

Ünlü Çin usulü tavuk ise tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Shēng jiān mántóu (生煎 馒头), kızartılmış çiğ çörekler, özellikle kahvaltıda sirke ile birlikte yenmektedir. İçecek kısmında en ünlüsü pirinç şarabıdır. Pirinç şarabı, her restoranda bulunabilir .

Kafe ve barların sayısı artmakla birlikte fiyatlar değişkenlik göstermektedir. ‘İnci süt çayı’ ve ‘bubble tea’ gibi Hong Kong tarzı çay evleri yaygındır.

Bahşiş

Şanghay restoranlarında bahşiş bırakmaya gerek yoktur.