Sümela Manastırı Kapılarını Ziyaretçilerine Açıyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sümela Manastırı 4 yıllık restorasyon çalışmalarının ardından turizme açılıyor. Doğu Karadeniz’in tarihi kutsal yapılarının en önemlilerinden biri olan Manastır, 22 Eylül 2015’ten bu yana ziyarete kapalıydı. Restorasyonu ve çevre düzenlemesi kapsamında patika yollarda duvar ve derz yapımı, döşemeler ve merdivenlerin ahşap kaplanması, mutfak, ayazma, papaz odası ve keşiş odalarını kapsayan bölümlerde askıya alma ve restorasyon çalışmaları tamamlandı. Ancak 25 Mayıs’ta manastırın sadece birinci avluya kadarki ilk kısmı ziyarete açıldı.

Sümela Manastırı’nda yapılan çalışmalar bu tarihi yapının korunması amacını taşıyor. Bu doğrultuda alınan bir takım önlemler arasında Sümela çevresindeki taş düşme tehlikesine karşı giriş kapısı üzerinde düşme tehlikesi bulunan 1.600 tonluk kaya bloğunun yerine sabitlemesi ve çelik ağla bohçalaması gibi çalışmalar bulunmaktadır.

Restorasyonun devamında kaya ıslahı ve temizlenmesi çalışmaları yapılması planlanıyor. Manastırın kilise, sınıflar ve avlu bölümünde gerçekleştirilecek onarım çalışmalarının ardından Sümela Manastırı’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne girmesi için gerekli işlemler başlatılacak. Planlanan bu çalışmaların ise 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor.

Trabzon ilinin Maçka ilçesinde kayaların oyulması sureti ile Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde 13. yüzyılda kurulan Sümela Manastırı bölge turizminin atar damarlarından biridir. Tarihi manastır; sahip olduğu hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda ile büyük bir kompleks. Manastırın girişinde ise su getirdiği anlaşılan büyük bir su kemeri bulunuyor. Manastırın ana ünitesini meydana getiren kaya kilisesi ve bitişik şapel 18. yüzyılda fresklerle donatılmıştır. Bu freskler Hz. İsa ve Meryem Ana’nın hayatından kesitleri anlatmaktadırlar, ancak yer yer sökülmüş olduklarından bir bütünlük yoktur.

Sümela Manastırı’nın Ortodoks inancında önemi büyüktür. 88 yıl aradan sonra özel bir izin ile “Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos 2010 günü manastırda Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetiminde bir ayin gerçekleştirilmişti. Rum, Gürcü, Rus, Bulgar, Romen, Ukraynalı, Arnavut, Arap ve daha pek çok Ortodoks inancına sahip olanların ayine katılımı büyüktü. Manastır; Osmanlı padişahları tarafından bazı imtiyazlar altında korunan ve 1916-1918 yıllarındaki Rus işgaline kadar da hizmet veren bir kompleksti. Hatta bu dönemlerde manastır, en parlak zamanını yaşamış ve pek çok yabancı seyyah tarafından ziyaret edilmiştir. Günümüze gelecek olursak, yapılan çalışmaların ardından onarılan Sümela Manastırı, o özel kutsal atmosferi ile ziyaretçilerine kapılarını yeniden açtı.

Etiketler