Google+

Arama formu

İsveç’in ulusal yemeği olarak tanıdığımız İsveç köftesinin tarifinin Türkiye’den geldiği ortaya çıktı

İsveç’in ulusal yemeği olarak tanıdığımız İsveç köftesinin tarifinin Türkiye’den geldiği ortaya çıktı.

İsveç’in ulusal yemeği olarak tanıdığımız İsveç köftesinin tarifinin Türkiye’den geldiği ortaya çıktı

İsveç devletinin resmî internet sitesi sweden.se’nin Twitter adresinden cumartesi günü gönderilen bir paylaşıma göre İsveç köftesinin kökeni Türkiye’ye dayanıyor. Köfte fotoğrafı kullanılarak yapılan paylaşımda yazanlar ise oldukça dikkat çekici: “İsveç köftesi aslında 18. yüzyılın başlarında Kral 12. Karl’ın Türkiye’den ülkesine getirdiği bir tarife dayanıyor. Gerçeklere sadık kalalım!”

Uppsala Ünviersitesi Edebiyat Bölümü’nde araştırmacı olarak görev alan Annie Mattson, İsveç Kralı 12. Karl’ın, Rusya’ya karşı kaybettiği savaş sonrasında Osmanlı topraklarına sığındığını ve Moldova’nın bir kenti olan Bender’de 5 yıla yakın bir süre yaşadığını belirtti. İsveç Kralı 12. Karl Türkiye’de “Demirbaş Şarl” olarak da tanınmakta. Annie Mattson, 5 yıldan sonra ülkesine dönmeye karar veren 12. Karl’ın beraberinde köfte, kahve ve lahana dolmasını da getirdiğini anlattı.

Habere verilen tepkiler, diğer yiyeceklerin tariflerinin de ülkemize ait olabileceğine dair spekülasyonları doğurdu. Aynı zamanda bu haberin İsveç köfteleri ile bilinen ve Türklerin de çok sevdiği İsveçli mobilya mağazalarından biri olan IKEA için ne anlama gelebileceği hakkında da spekülasyonlar ve haberler ortada dolaşıyor. Kurulduğu 2005 yılından itibaren ülkemizde çok sevilen mağazalardan biri olan IKEA, birçoğumuzun gözünde İsveç köftesi ile özdeşleşmiş durumda. Sadece köfte yemeye gidenler bile oluyor.

Türk sosyal medya kullanıcılarından da habere esprili cevaplar yağdı. Bazı kullanıcılar IKEA’yı paylaşımlarına ekleyerek köftelerin tarifinin Türk çıkmasından sonra fiyatlarda indirim olup olmayacağını sordu. Bazıları ise İsveç devletinin resmî hesabına teşekkürler yağdırdı. İsveçli bazı kullanıcılar ise “Bütün hayatım bir yalanmış” gibi paylaşımlarda bulunarak konu hakkındaki üzüntülerini dile getirdi.

İsveç Nerededir?

İskandinav Yarımadası’nın en önemli ülkelerinden biri olan İsveç Krallığı, 450 bin kilometrekare yüzölçümüne ve 9,8 milyonluk bir nüfusa sahiptir.
 
Ülke batı ve kuzeyden Norveç, doğudan ise Finlandiya ile komşudur. Öresünd Köprüsü ile Danimarka’ya da bağlıdır. Özellikle refah seviyesiyle, yüksek gayri safi milli hasılasıyla ve özgür ortamıyla İsveç dikkat çeken bir ülke konumundadır. 1995 senesinin başından beri Avrupa Birliği üyesi olan İsveç, parlamenter sisteme sahip meşrutî monarşiyle yönetilmektedir. Pek çok araştırma şirketi ve derginin gerçekleştirdiği araştırmalarda İsveç refah, eğitim ve sağlık hizmetleri bakımından ilk sıralarda yer almaktadır.

İsveç Mutfağı

İsveç köftesiyle yakından tanıdığımız İsveç mutfağında pek çok farklı lezzete yer olsa da baharatlara pek yer yoktur. Et suyu, haşlanmış patates ve yabani kızılcık reçeliyle (ingond) sunulan köfteler dünyanın pek çok ülkesinde ünlüdür. Köfte dışında bir çeşit peksimet olan knäckebröd, Kuzey İsveç’e ait balık yemeği surströmming de ünlü yöresel lezzetler arasında bulunmaktadır. Patatesin damıtılıp çeşitli otlarla tatlandırılmasıyla elde edilen aquavit adında bir alkollü içkileri de bulunmaktadır. Günlük süt ve bu sütlerden elde edilen taze süt ürünleri de sofralarda yer bulmaktadır. Sert iklimini uygun olarak çalı meyveleri de sıklıkla tüketilmektedir.

Etiketler