Adana Lezzetleri Festivalle Taçlanıyor

Adana önümüzdeki üç gün boyunca gastronomi dünyasına ev sahipliği yapmaya hazır. Adana’nın kendine has lezzetlerini Akdeniz mutfağıyla birleştirmeyi amaçlayan “Büyük Akdeniz Şöleni” bugün başlıyor.

Bu sene 4-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, üç gün boyunca davetlilerine gastronomik bir şov sunacak. Festival, açılışını oldukça görkemli bir gösteriyle yaptı. Sadece Adana ve yakın illerden değil Türkiye’den ve dünyadan çok önemli konukları ağırlayan festivale görkemli bir kortejle başlandı. Ardından sahneye iki çok ünlü et ustası çıktı; Türkiye’nin en önemli et ustası Cüneyt Asan ve “dünyanın en ünlü kasabı” olarak bilinen, İtalyan şef Dario Cecchini, herkesi etkileyen bir gastroshow sergilediler.


Festival Programı Hem Çok Renkli Hem de Lezzetli

Üç gün boyunca Adana’yı lezzetin ve eğlencenin doyasıya yaşanacağı bir festival şehrine çevirecek 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali için birçok özel gösteri hazırlandı. Türkiye’nin gastronomi alanındaki en önemli isimlerinden Danilo Zanna, Sahrap Soysal, Ebru Baybara Demir, Yunus Emre Akkor, Eyüp Kemal Sevinç gibi ünlü şeflerin yanında Adana’nın yerel ustaları da ana sahnede şovlarını sergileyecek.  

Festivalde ayrıca söyleşiler, paneller, mutfak atölyeleri, çeşitli şovlar, çocuklara yönelik etkinlikler, tadım oturumları, lezzet stantları, rekor denemeleri gibi farklı etkinlikler de olacak. Adana bu festivalde Çin’in elinde bulundurduğu dünyanın en uzun et şişi hazırlama rekorunu kırarak adını Guinness Rekorlar Kitabına yazdırmanın peşinde. Hedeflenen uzunluksa tam 222 metre.

Festivalde bu yıl Akdeniz teması öne alınsa da dünyanın her yerinden gelen davetlilerle çok zengin ve çeşitli bir yelpazede lezzet buluşmaları yaşanması amaçlanıyor. Bu yılın katılımcıları arasında Malta, KKTC, İtalya, İspanya, Lübnan, Bosna Hersek, Fas, Fransa, Arnavutluk, Tunus ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinin ünlü şefleri var. Bunların yanında Güney Kore, Kolombiya, Endonezya konuk ülke olarak belirlendi. Adana gibi gastronomi başkentleri Gaziantep ve Hatay da festivale Türkiye’den katılan konuk şehirleri oluşturuyor.

3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’nde eşsiz lezzetleriyle katılımcıları büyüleyecek ünlü şefler arasında İspanya'dan Juan Jose López, Bosna Hersek’ten Nihad Mamaledzija, Fransa’dan Christian Plumail, Tunus’tan Rafram Chaddad, Arnavutluk’tan Altin Prenga ve Lübnan’dan Anissa yer alıyor.


Dünyaca Ünlü Şefler Adana Lezzetleri Turuna Katıldı

Her ne kadar Adana Lezzet Festivali’nin başlangıç tarihi bugün olsa da dünyanın dört bir yanından gelen değerli şeflerin Adana mutfağıyla tanışmaları için festival öncesinde özel bir program hazırlandı. Konuk şefler,  “Bir Lokma Adana / Adana Bites” adını taşıyan turla Adana tatlarını keşfe çıktılar. Cezerye ve tahin gibi yöresel lezzetlerin üretimine tanık olan şefler, narenciye hasadına katılma imkanı da buldular. Salmanbeyli Köyü Kınalı Eller Kadın Kooperatifi’nin hazırladığı yemeklerin tadına bakan şefler, kadınlardan sıkma ve tandır ekmeği pişirmeni inceliklerini öğrendiler.

İlk iki festivalin gördüğü ilgiyi daha da yukarılara taşımaya hazırlanan 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali için Merkez Park’ta büyük bir festival alanı kuruldu.
Lezzeti ve yemek kültürünü taçlandırmaya hazırlanan festival başta Adana Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, Adana ilçe belediyeleri, Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği, Mutfak Dostları Derneği, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Çukurova Aşçılar Derneği gibi çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından destekleniyor.

Gerek gastronomi dünyasından gerekse turizm sektörü ve siyasetten önemli isimlerin hazır bulunduğu açılışa katılanlar arasında Gezimanya Editörü Murat Z. Özbilgi de yer aldı.

Festivalin organizasyonu Yedi İletişim tarafından yürütülürken, tüm içerik çalışmalarını Logos İletişim üstlenmiş durumda.

Çok zengin ve özgün mutfağıyla sadece ülkemizin değil, dünyanın da sayılı gastronomi şehirlerinden olan Adana UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında dahil olma hedefinde. Büyük özenle hazırlanan ve gastronominin dünya devlerini şehrinde ağırlamaya, kendi lezzetleriyle Akdeniz mutfağını harmanlamaya odaklanan 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Adana’yı UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı hedefine bir adım daha yaklaştıracak.