Yunan Adaları'na Kapı Vizesi Başladı

Yunanistan kapı vizesi, Yunanistan ve Türkiye arasındaki turizm açısından büyük bir potansiyeli önemli bir fırsata dönüştürmektedir. Yunanistan Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşmaya göre Türkiye’den Yunanistan adalarına gitmek isteyen Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Yunanistan kapı vizesi ile adalara giriş yapabiliyorlar.

Yunanistan kapı vizesi ile vizenizin geçerliliği boyunca sadece kapı vize uygulaması olan adaları ziyaret edebilirsiniz ve diğer Schengen ülkelerine gitmeniz mümkün değildir. Bu anlamda Yunanistan kapı vizesi, Schengen vizesi gibi Avrupa seyahati için kullanılabilecek bir vize olmadığını unutmamak gerekir. T.C. Bordo pasaport sahiplerinin yanında Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya vatandaşları da Yunanistan kapı vizesi uygulamasından faydalanabilmektedirler.

Türk vatandaşları, Yunanistan’ın; Rodos, İstanköy (Kos), Midilli (Lesvos), Meis (Kastellorizo), Sisam (Samos), Sakız (Chios) adaları için 7 iş günü önceden başvuru yaparak kapı vizesini alabilirler.


 

Kapı Vizesi 2019

Ramazan Bayramı’ndan önce onaylanan kapı vizesi sistemi, 2019 Ekim başına kadar devam edecek. Türk vatandaşları geçen sene kapı vizesi ile 15 güne kadar kalabiliyorlardı. Bu yıl bu süre bir haftaya düşürüldü. Bir başka değişiklik de başvuru süresi ile ilgili oldu. Bir önceki yıl 4 iş gününde ve daha az evrakla sağlanan kapı vizesi bu yıl 7 iş gününde çıkmaktadır.

Yunanistan Kapı Vizesi Ücreti

Yunanistan kapı vizesi ücreti 2019 yılında kişi başı 70 Euro, 0-12 yaş arası çocuklar için ise 20 Euro karşılığında internet üzerinden işlemle kapı vizesi alınabilmektedir.

Kapı Vizesi için Gerekli Evraklar

  • Seyahat sonrası en az 3 ay geçerlilik süresi ve giriş çıkış damgaları için boş sayfası bulunan pasaport fotokopisi. Önemli bir not; pasaportunda KKTC vize damgası olanlara kapı vizesi verilmemektedir.
  • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf (3,5 x 4,5 cm)
  • 3 aylık masrafları karşılamaya yetecek kadar bakiyesi bulunan banka hesap dökümü
  • Yunan adalarına satın alınmış feribot bileti, rezervasyon kabul edilmemektedir.
  • Otel rezervasyonu, günübirlik seyahatlerde otel rezervasyonu gerekmez.
  • Kimlik fotokopisi
  • Yunanistan kapı vizesi başvuru formu, Yunanistan Schengen vize başvuru formunun aynısıdır.

Pasaportunuzun aslı, vize yetkililerine gönderilmemektedir. Bu nedenle pasaportunuza vize etiketi işlenebilmesi için seyahatiniz sırasında yanınızda olması gerekmektedir. Ancak teslim etiğiniz diğer evrakların orijinal versiyonları yetkililere başvuru için önceden verilmektedir.

Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Kos, Midilli, Sakız, Meis, Sisam ve Rodos adalarına kapı vizesi  için adaya varışta sıraya girerek Biyometrik parmak izi ibrazının ardından diğer giriş şartları uygun bulunduğu takdirde vize etiketi pasaportlara işleniyor ve kapı vizesi tamamlanmış oluyor.

Yunanistan kapı vizesi ile bahsedilen adalar dışında başka bir Yunan adasına veya Yunanistan’ın kara topraklarına giriş yapılmasına izin verilmez. Yunanistan kapı vizesi, sadece giriş yapılacak olan ada için tek veya çift girişli olarak verilir. Eğer Yunanistan kapı vizesi ile birden fazla ada seyahati planlanıyorsa, başvuru yapan kişi seyahatini detaylı olarak (otel rezervasyonları, biletler) belgelendirmesi gerekir.

Siz de vizesiz gidilen ülkeleri ve kapıda vize alınabilen ülkeleri Vizesiz Ülkeler Listesi yardımıyla keşfedebilirsiniz.