Cakarta Festivalleri

lion-dance-chinese-new-year.jpg

1. Çin Yeni Yılı Kutlaması, 28 Ocak

Yılın bu zamanlarında alışveriş merkezleri, fenerlerle, kırmızı ve altın renkleriyle süslemektedir. Çin takviminin en önemli günlerinden olan yeni yılı aslan dansını izleyerek kutlayabilir ve halkla kaynaşıp, kültürlerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

2. Cap Go Meh Kutlamaları, Şubat

Bugün, Endonezyalılar tarafından yeni yıl olarak kabul edilip, neşeli bir şekilde kutlanır. Ay takviminin ilk ayının 15. gününü denk gelmektedir. En çok Glodok’ta kutlanan şenliklerdei barongsai için bir geçit töreni de gerçekleştirilmektedir.

3. Java Caz Festivali, 3-5 Mart

Cakarta Uluslararası Java Caz Festivali (JJF), her yıl farklı müzisyenlerin ağırlandığı Endonezya ve Asya'daki en büyük caz festivallerindendir. Her mart ayının başında düzenlenen etkinlikte üç gün boyunca yerel ve uluslararası sanatçılar tarafından onlarca gösteri seyredilebilir.

4. Inacraft, Nisan

Endonezya'daki en büyük Endonezya el sanatları sergisi nisan ayında kurulur. Burası, Endonezya'nın dört bir yanından yüzlerce yerel üreticinin, yetenekli sanatçılarla tanışmasına önayak olur. Giysi, hediyelik eşya, mobilya, ev eşyaları vs. gibi ürünler satan katılımcılar arasındaki rekabet yüksek olduğundan, fiyatlar genellikle uygun olur.

5. Cakarta Fuarı, Haziran- Temmuz

Haziran ve temmuz aylarında Cakarta'da her yıl düzenlenen bir fuardır. Sergi, ticaret promosyonları, alışveriş, müzik performansları, çeşitli şovlar, eğlence gezileri ve bir gıda festivali gerçekleşmektedir. Fuar, Cakarta'nın yıldönümünü kutlamak amacıyla, Kemayoran'daki Pekan Raya Cakarta semtinde kutlanır. Mekanın çevresinde geleneksel satıcılara da denk gelebilirsiniz.

6. Endonezya Bağımsızlık Günü Kutlamaları, 17 Ağustos

17 Ağustos'ta Endonezya, Hollanda'dan kazandığı bağımsızlığını kutlar. Bu vesileyle, Endonezyalılar geleneksel olarak kutlama sırasında geleneksel oyunlar oynanır ve bir dizi etkinlik düzenlenir.

7. Mandiri Jakarta Maratonu, Ekim

Mandiri Jakarta Maratonui Endonezya'daki en büyük koşu etkinliğidir. Cakarta Maratonu genellikle beş kategoriye ayrılır.

8. Jakarta Moda Haftası, Ekim

Cakarta'da yılın en büyük moda olayından biri ekim ayında gerçekleşir. Endonezya'nın önde gelen tasarımcılarının tasarımlarını sergiledikleri yer burasıdır. Çoğu, ülkenin farklı türdeki geleneksel kumaşlarından yapılır ve zengin mirasından esinlenerek tasarlanır.