Kazablanka İçi Ulaşım

img_4003.jpg

Kazablanka, genel olarak Avrupa şehirlerine benzer bir atmosfere sahiptir. Sokaklardaki Fransızca ve Arapça tabelalar herkesi yönlendirir. Ancak küçük bir şehir olduğundan dönüp dolaşıp aynı noktaya çıkmanız muhtemeldir.

Kazablanka, tramvaylı iki Fas şehrinden biridir. İlk hat 2012 yılının sonlarında açılmıştır. Tenler 05.30-22.30 saatleri arasında çalışır ve genellikle 10 dakikada bir gelir. Çoğu satış makinesi sadece para alır. Bir yolculuk, şarj edilebilir bir kartla 6 Dirhem olarak ücretlendirilirken, bahsedilen karta sahip değilseniz 7 Dirhem ödersiniz. Bir bilet satın aldığınızda kart için de ayrıca bir Dirhem ücret eklenir. Tramvay durakları Arapça ve Fransızca olarak ilan edilir.

Otobüs ile seyahat etmek, şehir içindeki seyahat seçenekleri arasında en ucuz olanıdır. Yolculuklar 5 Dirhem olarak ücretlendirilir. Fakat bazı otobüs firmalarının oldukça kötü durumda olduğunu da belirtmek gerekir. Taksiler ise Kazablanka’da kırmızı renklidir. Tüm taksiciler şehri avuçlarının içi gibi bilir, sadece onlara gideceğiniz yerin adını söylemeniz yeterlidir. Taksilerde minimum ücret 7 Dirhem’dir. Beyaz "büyük taksiler" başka bir yerel alternatiftir, bir nevi “dolmuş” olarak değerlendirilebilir. Belirlenen bir güzergahı vardır; bu nedenle varış noktanıza bağlı olarak hangi istasyonda hangi inmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu taksiler genellikle kapasitesinin biraz üzerinde yolcu taşır ve dolması beklenir. Ancak, özellikle uzun mesafelerde kırmızı taksiden daha ucuzdur.