Avignon Mutfağı

cassoulet5-600x400.jpg

Avignon, tarihî dokusu kadar zengin mutfağı ile de ilgi çeker. Bu konuda Provence bölgesindeki diğer komşuları ile benzer noktada olan Avignon'da Fransız ve Akdeniz lezzetleri öne çıkar. Avignon için deniz ürünleri ve sebzeler favori besinlerdir. Deniz ürünlerinde karides, midye, ıstakoz, ringa, dil balığı ve levrek en çok tercih edilenlerdir. Bu ürünlerin tıpkı tavuk eti gibi kırmızı veya beyaz şarap ve birbirinden özel soslarla terbiye edilmesi eşsiz bir lezzet katar. Diğer önde gelen yemekler ise bir fasulye yemeği olan cassoulet, sosisli ördek ve kaz ciğeri de kentte yenilmesi önerilen yemeklerdir.

Avignon'da tadılması gereken bir diğer lezzet ise meşhur Fransız peynirleridir. Provence bölgesinin en özel üzümlerinden üretilen şaraplarla birlikte tatmanız gereken çeşit çeşit peynirler damağınızda unutamayacağınız bir lezzet bırakacaktır.

Tüm bunlarla birlikte Avignon'da en ilginç yemek deneyimini eski şehir merkezinin içinde bulunan Orta Çağ menüsüne sahip mekânlarda yaşayabilirsiniz. Kentin tarihî dokusuna uygun olarak en şaşalı dönemlerindeki yemeklerden seçmelerin sunulduğu bu restoranlarda yaban domuzu, geyik, keklik ve sülün gibi lezzetleri yüzyıllar öncesine uygun şekilde tadabilirsiniz.

Avignon'da birinci sınıf restoranların başında La Cour du Louvre, Les 5 Sens, Auberge De Cassagne ve La Mirande gelmektedir. Yerel lezzetleri tatmak isterseniz ise Au Jardin Des Carmes, Le Gout du Jour, Restaurant Des Teinturiers ve Restaurant E.A.T. öne çıkmaktadır. Uygun fiyatlı pizza ve diğer fast food çeşitleri için ise Chez Bodus, Vezzo Pizza, O'Petit APetit ve Chez Mimmo tavsiye edebileceğimiz seçenekler arasında bulunmaktadır.