Seul Festivalleri

sdc11134.jpg

Seul yılın çeşitli zamanlarda birbirinden renkli festival ve kutlamalara ev sahipliği yapan bir şehirdir. Bu yüzden Seul seyahatinizi planlarken etkinlik ve festival takvimine önceden göz atmanız seyahatinizin çok daha eğlenceli geçmesine fayda sağlayacaktır.

Yeon Deung Hoe Festivali: Seul’un en renkli ve hareketli festivalidir. Buda’nın doğum gününü kutlama vesilesiyle bir araya gelen Seul halkı yaklaşık bir hafta süren festival kapsamında çeşitli etkinliklere katılmaktadır. Işık ve merhametin simgesi olarak yüz binlerce fener yakılarak şehir sokaklarının ışıl ışıl yapıldığı festivale Güney Kore’nin dört bir yanından ziyaretçiler katılmaktadır. Yüzden fazla etkinliğin ve gösterini gerçekleştiği festival Seul’un en büyük etkinliklerinden birisidir.

Solnal: Yeni Ay Yılı olarak bilinen bu etkinlik ocak ayında gerçekleştirilmektedir. 27-30 Ocak tarihleri her yıl Kore’de yeni ay yılı olarak kutlanmaktadır. Bu etkinlik kapsamında Seul’da çeşitli etkinlikler ve gösteriler gerçekleştirilmektedir.

Ch’useok: Kore Şükran Günü olarak bilinen bu festival ekim ayında gerçekleştirilmektedir. Festival süresince şehir birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Seoul Lantern Festivali: Her yıl kasım ayında gerçekleştirilen festival Seul halkı tarafından çok sevilmektedir.