Kalküta’ya Ne Zaman Gidilir?

water-lily-1210719_960_720.jpg

Kalküta’da tropikal iklim ve kuru iklim olmak üzere toplamda iki iklimin yaşandığını söyleyebiliriz. Sıcaklıkların yoğun olduğu dönemde şehir sıcak ve nemlidir. Bu sıcaklık ortalamaları ise 38 - 42 santigrat arasında değişkenlik göstermektedir. Hindistan’ı bu dönemde ziyaret etmek isteyenlerin sıcaklıklara karşı oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 42 santigrat, en düşük sıcaklık ise 27 santigrattır. Ülkenin doğusunda yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile aralık ve ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Mart, nisan ve mayıs ayları ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 36 – 38 santigrat arasındadır. Bahar ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir. Muson rüzgârlarının etkisi ile kuzeydoğudan gelen rüzgârlar ülkenin genelinde aşırı yağışlara sebep olmaktadır.

Kalküta’ya gitmek isteyenler için ideal dönemin kış olduğunu belirtmeliyiz. Ülke, temmuz ve ağustos aylarında oldukça fazla yağış almaktadır. Dolayısıyla bu dönemde planlayacağınız geziler, aşırı yağış nedeniyle sekteye uğrayabilmektedir. Bu dönemlerin dışında Kalküta’yı ziyaret ederek hem aşırı yağışlı günleri atlatmış olacak hem de daha keyifli bir tatil geçirmiş olacaksınız.

Kalküta’yı ziyaret edeceklere tavsiyemiz gezi planlarını ocak ve mart ayındaki bir döneme denk getirmeleridir. Çünkü ülkedeki aşırı sıcak ve nem Hindistan’ı ziyaret etmeye gelen turistleri oldukça zorlamaktadır. Yaz aylarındaki ortalama nem oranı ise %85 civarında seyretmektedir. Dolayısıyla kış ayı Hindistan’ın bütün güzelliklerini keşfedebileceğiniz en güzel mevsimdir.