Dubrovnik Mutfağı

mirisi-menestra077.jpg

Adriyatik kıyısında bulunan bir sahil kenti olmasından dolayı tabii ki de Dubrovnik deniz ürünleri konusunda fark yaratıyor. Kalamarından ıstakozuna, ahtapottan karidese kadar uzanan ve çok çeşitli deniz ürünleri barındıran Dubrovnik, özellikle İtalyan usulü konusunda oldukça usta aşçılar yetiştirmektedir.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Dubrovnik yeme içme konusunda oldukça pahalı bir bölgededir. Neredeyse ucuz olarak nitelendirebileceğimiz bir mekân barındırmasa da yemek tadı ve çeşitliliği bakımından çokça farklı çeşitler barındırır diyebiliriz.

Oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Dubrovnik mutfağından başlıca denemeniz gereken geleneksel yemekler Hırvat köftesi olan cevapi ve yahniye benzeyen zelene menestra olsa da Dubrovnik mutfağı genellikle tatlıları, dondurmaları ve ev yapımı şarapları ile meşhurdur.

Geleneksel lezzetlerin tamamını bütün otellerin restoran kısımlarında bulabileceğiniz gibi, daha uygun fiyatlı yiyecek çeşitlerini Old Town bölgesindeki kafelerde ve restoranlarda da bulabilirsiniz. Eski Şehir bölgesinde yer alan ve içerisinde oldukça çeşitli bar ve restoranlar barındıran Stradun Caddesi’nde hem Hırvat mutfağını hem de uluslararası lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Aşağıda yeme ve içme için birkaç bar ve restoran isimleri bulabilirsiniz.

Öncelikle soğuk bir şeyler içebileceğiniz kafelerden bahsedelim çünkü diğer ülkelerde olduğu gibi hem yemek hem içmek Dubrovnik’te pek yaygın değildir. Genelde içmek için ayrı, yemek için ayrı mekânlara gidilir.

Buza Bar bu şehrin en ünlü barlarından biridir. Kayalıkların arasında konumlanan bu barda biranızı yudumlarken Lokrum Adası’nı, Adriyatik Denizi’ni ve gelip geçen tekneleri izleyebilirsiniz.

D’Vino Bar şehirde yeni kurulmuş bir şarap evi olan bu bar oldukça ünlü ve kalabalık bir mekândır. 100’den fazla şarap bulunduran bu mekânda kendi el yapımları olan şarapları tadabilir ve şaraba uygun et ya da peynir tabaklarından isteyebilirsiniz.

360 Degrees by Jeffery Vella 2012 yılında açılmış ve Dubrovnik’in en iyi restoranı haline gelmiştir. 2 katlı olan bu mekân, üst katı kokteyl bar, alt katı da restoran şeklinde kullanıma açılmıştır. Oldukça lüks olan bu restoranda Akdeniz mutfağının zengin çeşitlerini tadabilirsiniz.

Lucin Kantun ise menüsü oldukça çeşitli bir restorandır. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında mekân salaş dursa da lezzet konusunda oldukça yükseklerdedir. Menüsü deniz ağırlıklı olsa da özel bir peynir türüyle kaplı peynir tabakları, lavanta ve bal ile harmanlanış kuzu etleri ve Dalmaçya prosciutto denemeye değer geleneksel yiyecekler arasındadır.